شریف لک‌زایی

اخبار، گفتگوها، یادداشتها، مصاحبه ها و مقاله های دکتر شریف لک زایی

طریق جاوید
ساعت ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۳٠ آذر ۱۳۸٤  کلمات کلیدی: آثار ، خبر و نظر ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

بعدازظهر  چهارشنبه اختتامیه جشنواره طریق جاوید بود. از آنجا که رساله کارشناسی ارشد اینجانب نیز رتبه نخست را کسب کرده بود در آن حضور یافتم. مراسم با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای خاتمی پایان یافت و جوایز توسط ایشان به برگزیدگان رتبه نخست اهدا گردید. خوشبختانه آخرین اثر منتشر شده پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی با عنوان دوام اندیشه سیاسی همراهم بود که در حین دریافت جایزه خود به ایشان اهدا کردم. کتاب مذکور در نقد دیدگاه زوال اندیشه سیاسی ارائه شده است. به هر حال بعد از هشت سال جناب آقای خاتمی به جایگاه نخستین خود که اندیشه ورزی در باب اندیشه سیاسی اسلام و ایران است باز گشته است و این اثر، افزون بر دیگر آثار پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی در حوزه تأملات و مطالعات ایشان است.

 

 

 
فراخوان به عقل
ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٩ آذر ۱۳۸٤  کلمات کلیدی: یادداشت ، خبر و نظر ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

از آنجا که این روزها بازار خرافات و کرامات و معجزات گرم شده است هر از چندی برخی از صاحب نظران و به ویژه علما در این باره سخنانی ایراد می کنند. امروز حضرت آیت الله جوادی آملی هم در درس خود به بحث خرافات هم اشاره ای داشت. ایشان وظیفه علمای حوزه و دانشگاه را فراخوان مردم به تعقل و خردورزی عنوان کرد و یادآور شد با توجه به این نقشی، یک ساعت خواب عالم به سان هفتاد سال عبادت است. چرا که عالم است که می تواند خرافات را از دین بزداید و مردم را در فضای تعقل نگاه دارد. به هر حال هشدار به جایی بود که جامعه در فضای تعقل و خردورزی به سر برد و پاره ای خرافات به ارزش ها و باورها آسیبی نرساند.


 
همایش "فلسفه آزادی" در مصر
ساعت ۸:٥٧ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٦ آذر ۱۳۸٤  کلمات کلیدی: خبر و نظر ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

بنابر خبری که در سایت باشگاه اندیشه منتشر شده است همایش سه روزه "فلسفه آزادی" با هدف بررسی آزادی در فکر اسلامی، از 17 تا 19 دسامبر ( 26 تا 28 آذر) در قاهره پایتخت مصر برگزار می شود.

محمود حمدی زقزوق وزیر اوقاف و رئیس شورای فلسفه مصر و علی عبدالرحمن رئیس دانشگاه قاهره همایش فلسفی " فلسفه آزادی " را در دانشکده ادبیات دانشگاه قاهره برگزار می کنند.

همایش "فلسفه آزادی" از سوی شورای فلسفه مصر و با همکاری دانشگاه قاهره برگزار می شود. این همایش سه روزه از امروز تا روز دوشنبه 28 آذر ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری نسیج، مصطفی نشار رئیس بخش فلسفه دانشکده قاهره در مورد همایش فوق گفت: در این همایش 50 متفکر و اندیشمند از 8 کشور عربی حضور خواهند داشت.

این همایش به گفتگو درباره جایگاه آزادی و جنبه های مختلف  آن می پردازد و موضوعاتی چون آزادی در فکر قدیم، آزادی در فلسفه جدید و قدیم، آزادی و فلسفه دانش،  آزادی و هنر، آزادی در فکر معاصر عربی و آزادی در فکر اسلامی را در برمی گیرد.


 
خبر بس ناگوار بود
ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ آذر ۱۳۸٤  کلمات کلیدی: خبر و نظر ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

خبر بس ناگواری بود.

جامعه رسانه‌ای کشور جمعی از همکاران عزیزش را از دست داد. به همین راحتی!

فقط باید آرزو کرد دیگر باره چنین اتفاقی نیفتد. نه در ایران و نه در هیچ کجای جهان.

با داغدیدگان همدردیم.

برای جان باختگان غفران و رحمت الهی طلب می‌کنیم.


 
آزادی از هراس
ساعت ۱:۳٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٥ آذر ۱۳۸٤  کلمات کلیدی: یادداشت ، نقد فیلم ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

فیلم‌هایی از این دست می‌تواند ما را به تأمل درباره جامعه خود وادار نماید و این پرسش را طرح نماید که آیا در جامعه ما، مردم از ترس و وحشت، آزادند و یا اینکه گرفتار و پریشان بحران‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، نظامی و دیگر مصائبی هستند که هر روزه در انتظار آنان است؟


 
سخن برابر
ساعت ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۱ آذر ۱۳۸٤  کلمات کلیدی: خبر و نظر ، امام موسی صدر ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

دهمین همایش سالانه (کلمه سواء: سخن برابر ) با دعوت مرکز مطالعات و تحقیقات امام موسی صدر با موضوع: «توسعه انسانی: ابعاد دینی، اجتماعی و معرفتی» روز پنجشنبه، دهم آذرماه، در شهر بیروت، پایتختلبنان گشایش یافت. این همایش که با حضور و سخنرانی حجتالاسلام والمسلمین سید محمد خاتمی، رییس جمهور پیشین کشورمان، در طی روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه در تالار یونسکوشهر بیروت و با حضور جمعی از وزیران، نمایندگان مجلس و شخصیت‌های مذهبی، سیاسی واجتماعی لبنان در حال برگزاری است. افزون  بر حضور نمایندگان موسسه‌های امام صدر در لبنان، پیام‌های مفتی اهل سنت، رهبر مذهبی مسیحیان مارونی و نایب رییس مجلس اعلای شیعهلبنان در این همایش قرایت خواهد شد.

در این همایش افزون بر سخنرانی مقامات برجسته لبنانی و غیر لبنانی، اندیشه متفکر برجسته جهان اسلام، امام سید موسی صدر، نیز تبیین می شود. برای اطلاع از مباحث و موضوعات مطرح در این همایش اینجا را کلیک فرمایید.