شریف لک‌زایی

اخبار، گفتگوها، یادداشتها، مصاحبه ها و مقاله های دکتر شریف لک زایی

یک خرداد: بزرگداشت صدرالمتألهین
ساعت ۱:۱٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸٦  کلمات کلیدی: یادداشت ، حکمت سیاسی متعالیه ، وبلاگ ، ملاصدرا

حکمت متعالیه، چنان که مشهور است، به دست توانای صدرالدین محمد قوام شیرازی، معروف به صدرالمتألهین، بنیان نهاده شد. این حکمت امروزه در شمار پرطرفدارترین مکاتب فلسفی اسلامی است و شمار زیادی را به دور خود گرد آورده است. حکمت متعالیه در حال حاضر تداوم بخش حیات فلسفی در جهان اسلام و ایران است. متفکران بنامی را می توان نام برد که از پس سال ها در شمار بزرگ ترین شارحان و مفسران این حکمت نو پدید بوده اند. با این وجود، متأسفانه، آن چنان که باید تمامی زوایای حکمت متعالیه، به ویژه وجوه سیاسی آن، مورد توجه و تأمل واقع نشده است. در حالی که برخی از اظهار نظرها با توجه به روش و منظر اتخاذ شده نویسندگان آنان به فقدان اندیشه و فلسفه سیاسی در آثار و فکر صدرا و حکمت متعالیه حکم می کند، از سویی غالب اظهار نظرها درباره وجوه سیاسی حکمت متعالیه فاقد کم ترین استناد و مراجعه به آثار صدرای شیرازی، غیر دقیق و غیر قابل اعتنا است. در این میان، شارحان و مفسران حکمت متعالیه نیز توجهی به مباحث سیاسی این حکمت نداشته و بیشتر به بسط متن پرداخته اند. مهم تر این که آثار شیرازی تا کنون از منظر فلسفه سیاسی مورد تحلیل قرار نگرفته اند. بر این مجموعه باید تضییقات نظام های سلطنتی بر اصحاب دانش و معرفت را نیز افزود که مجالی برای طرح مباحث فلسفه سیاسی به وجود نیامده است. و در نهایت این که اظهار نظرها در این باره همراه با حب و بغض و نفرت و شیفتگی و دل بردگی بوده است. در ادامه برخی نوشته ها و گفته ها که در چند روز اخیر به مناسبت یکم خرداد، روز صدرالمتألهین، منتشر شده از رؤیت شما می گذرد و البته ین به معنای موافقت با همه این گفته ها و نوشته ها نیست. به ویژه یادداشت فلسفه اسلامی و مسائل جدید در آنجا که می گوید: «متأسفانه ما پس از ابن سینا هرگز فیلسوفی در حد و اندازه وی نداشته ایم و این برای فرهنگی غنی چون فرهنگ ایرانی – اسلامی ضعفی اساسی است.» طبیعی است نگارنده بر این باور است صدرالدین شیرازی یکی از آن کسانی است که فلسفه اسلامی را در چهارقرن پیش از این نه تنها احیا کرد که با تأسیس حکمت متعالیه طرحی نو درانداخت که تا امروز فلسفه اسلامی را متأثر ساخته است.


 
برای نخستین بار: تدوین اندیشه سیاسی امام موسی صدر
ساعت ٢:۳۳ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٢ اردیبهشت ۱۳۸٦  کلمات کلیدی: یادداشت ، امام موسی صدر ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

امروز سایت بازتاب خبر از انتشار کتابی با عنوان تأملی بر فلسفه امام موسی صدر در امریکا داد. متأسفانه چهره امام موسی صدر به ویژه ابعاد فلسفی و سیاسی فکر ایشان در ایران آن چنان که باید شناخته شده نیست. ایشان دارای افکار بسیار بلند و عمیقی است که هنوز به درستی آن توجه نشده و صرفاَ مسأله ربودن ایشان در این سال ها آن هم به طور نیم بندی مطرح بوده است. تعدادی از دوستداران اندیشه ایشان در سال های اخیر فعالیت های خوبی در جهت نشر اندیشه ایشان انجام داده اند. از جمله می توان به آغاز طرح تدوین اندیشه سیاسی ایشان در پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اشاره کرد. این طرح توسط نگارنده در حال تدوین است و امید می برم با توجه به اطلاعاتی که در طی سال های اخیر درباره اندیشه ایشان به دست آورده ام به زودی مرحله تدوین و نگارش اندیشه ایشان نیز آغاز گردد. پیش از این نیز گزیده ای از فکر سیاسی امام صدر تدوین و در فصلنامه علوم سیاسی منتشر شد که مورد توجه و استقبال علاقه مندان فکر و اندیشه قرار گرفت. سه مقاله منتشره در بخش مقالات همین سایت موجود است.


 
قبول داریم که در وقوع حادثه تاسوکی تعلل شده است
ساعت ٢:٤٩ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸٦  کلمات کلیدی: سیستان و بلوچستان ، تاسوکی ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

پورمحمدی تاکید کرد: وزارت کشور قبول دارد که در وقوع حادثه تاسوکی در جاهایی تعلل شده است، در این حادثه مسوولان پاسگاه نزدیک به وقوع این حادثه تعلل داشته‌‏اند.


 
پرسش‌های یک شهروند زاهدانی از دکتر اعلمی
ساعت ۳:٠۳ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸٦  کلمات کلیدی: سیستان و بلوچستان ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

یکی از خوانندگان «انتخاب» از ازهدان با ارسال یادداشتی که حاوی 15 سوال از دکتر اعلمی نماینده مردم تبریز درمجلس شورای اسلامی است، آورده است:


 
جوابیه مجدد دفتر نماینده تبریز به مسؤولین سیستان و بلوچستان
ساعت ٢:٥٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸٦  کلمات کلیدی: سیستان و بلوچستان ، تاسوکی ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

درپی طرح سوال اکبر اعلمی از وزیر اطلاعات درباره کوتاهی و ناتوانی عوامل تحت امر وی در حادثه دلخراش تاسوکی و انتقاد از مسؤولان استان سیستان و بلوچستان و پاسخ‌‏های یکی از مسؤولان این استان، دفتر ارتباطات مردمی نماینده تبریز در نامه‌‏ای خطاب به استاندار سیستان و بلوچستان به سوالات منتشر شده پاسخ داد.


 
اجازه دهیم تجمعات اعتراض‌‏آمیز متعددی انجام می‌‏شود
ساعت ٢:٤٢ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۸٦  کلمات کلیدی: سیستان و بلوچستان ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

مدیرکل سیاسی، انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان در واکنش به جوابیه دفتر ارتباطات مردمی نماینده تبریز در مجلس‌‏هفتم گفت: خوشحالم از اینکه دفتر نماینده تبریز توجه لازم را دارند و به درصد کمی از مصاحبه پاسخ داده‌‏اند اما درخواست داریم برای روشن شدن افکارعمومی به همه موارد پاسخ دهند.

به گزارش" ایلنا" سلطانعلی میر خطاب به اکبر اعلمی گفت: در ادوار گذشته که شما نماینده مجلس بودید، اتفاقاتی از این قبیل رخ داد، چرا اعتراض نکردید؟ چرا در مورد حادثه دارزین که مشابه تاسوکی بود و در استان کرمان رخ داد، برای شما سؤوالی مطرح نشد؟ چرا پس از یک‌‏سال و اندی دوباره به این موضوعات پرداخته‌‏اید؟ همانگونه که شما نقاط ضعف را بیان می‌‏کنید، باید نقاط قوت را هم در نظر داشته باشید، اقدامات مثبت دولت نهم و بهبودی شاخص‌‏های سیاسی را چرا فراموش نموده‌‏اید؟!
میر افزود: آیا رسالت نمایندگی، توهین به افراد است؟ آیا شما حق دارید که هر اهانتی را به افراد داشته باشید و کسی هم اجازه اعتراض نداشته باشد؟
سخنگوی اطلاع‌‏رسانی استانداری سیستان و بلوچستان عنوان کرد: این همه مسؤول در دولت نهم به استان سفر کرده‌‏اند، از رییس‌‏جمهور یا کابینه گرفته تا رییس مجلس با هیأت همراه، معاون رییس‌‏جمهور، گروه دوبلین، 40 تن از سفرای کشورهای خارجی(اروپایی) چطور برای آنها امنیت بود و خون آنها ریخته نشد اما شما واهمه دارید که خونتان ریخته شود، تشریف بیاورید، امنیت برقرار است و هیچ مشکلی نیست.
وی ادامه داد: این جملات شما ما را به یاد سخنان امام راحل می‌‏اندازد، زیرا زمانی که از فرانسه قرار بود به تهران بیایند، به او گفتند که" امنیت نیست و کشته می‌‏شوید" و امام فرمودند که" بگذارید خون من در میان مردم ریخته شود، مگر خون من رنگین‌‏تر است" ، مگر مسؤولین تافته جدا بافته‌‏اند که باید برای آنها امنیت برقرار کرد و به بقیه مردم کاری نداشته باشیم.
سلطانعلی میر ادامه داد: آقای اعلمی! من هم با شما موافقم که با هر متخلفی برخورد شود، هر که قصور کرده مجازات شود، مدیران ضعیف و ناکارآمد برکنار شوند اما شما یک استان را با سوابق و چالش‌‏های امنیتی متعدد و استاندارنی که هیچکدام بومی نبودند و کشتارهای فجیع در آن دوران رخ داد را فراموش نموده‌‏اید و از کنار هم چیدن چند فرضیه نادرست، می‌‏خواهید به یک تئوری برسید.
میر با تاکید بر این نکته که" تمام ابعاد یک قضیه باید بررسی و بعد اظهارنظر شود" گفت: مردم استان اعم از شیعه و سنی از جملات اهانت‌‏آمیز آقای اعلمی که از استاندار استان با آن همه سوابق با جملاتی از قبیل"پرورش شتر مرغ تنها کار او بوده است" به شدت ناراحتند، اگر ما اجازه دهیم تجمعات اعتراض‌‏آمیز متعددی در استان انجام خواهد شد.


 
اعتراض به سخنان نماینده تبریز
ساعت ٢:۳٤ ‎ب.ظ روز شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸٦  کلمات کلیدی: سیستان و بلوچستان ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری شهر سوخته از اعتراض به سخنان نماینده تبریز خبر داد. در این خبر آمده است: ائمه جمعه، مدیران دانشگاههای مختلف سیستان، دانشگاهیان، فرهنگیان،اصحاب قلم و اقشار مختلف مردم در نامه ای به دکتر حداد عادل رئیس مجلس شورای اسلامی مراتب نارضایتی و اعتراض شدید خود رابه سخنان توهین آمیز اعلمی نماینده تبریز در مورد جناب آقای دکتر دهمرده استاندار بومی، فرهیخته و زحمتکش استان سیستان وبلوچستان اعلام کردند. در این نامه امضاء کنندگان ضمن اعتراض به گفته های فوق از ریاست مجلس شورای اسلامی خواسته اند از تکرار چنین بی احترامی هایی به بزرگان و فرهنگ اقوام مختلف از تریبون مجلس و خانه ملت جلوگیری نمایند. همچنین امضاء کنندگان نامه خواستار عذرخواهی آقای اعلمی از مردم استان و استاندار شریف استان سیستان و بلوچستان شده اند. متن کامل این بیانیه از اینجا قابل دریافت است. اعتراض یاد شده به آن بخش از سخنان اعلمی است که در آن در مجلس خطاب به وزیر اطلاعات درباره فاجعه تروریستی تاسوکی گفته بود: «اگر در چنین استان مهم و پر مسئله‌‏ای بجای انتصاب فردی ‌‏بومی که پیش از این رییس دانشگاه بوده و به امر پرورش شترمرغ اشتغال داشته است در سمت استانداری، از فرد غیر بومی و توانمندی که از صبغه ‌‏سیاسی، اطلاعاتی و امنیتی قوی برخوردار است، استفاده می‌‏شد آیا باز شاهد وقوع چنین رویدادهایی بودیم؟»

این گفته مورد اعتراض باهنر، که ریاست مجلس را بر عهده داست، قرار گرفت. متن کامل سخنان اعلمی و پاسخ وزیر اطلاعات در مجلس را در همین وب نوشت مطالعه فرمایید. گفتنی است سخنگوی شورای اطلاع رسانی استانداری سیستان و بلوچستان به سخنان اعملی واکنش نشان داد. دفتر نماینده تبریز نیز پس از این پاسخ متنی را منتشر ساخت. در هفته جاری سؤال نماینده تبریز از وزیر کشور نیز در مجلس مطرح می‌شود.