شریف لک‌زایی

اخبار، گفتگوها، یادداشتها، مصاحبه ها و مقاله های دکتر شریف لک زایی

پیکر پاک بسیجی اهل سنت در خاش تشییع شد
ساعت ۳:۱٠ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۸٦  کلمات کلیدی: سیستان و بلوچستان ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

پیکر پاک بسیجی شهید محمدامین ریگی" از شهدای حادثه درگیری نیروهای تیپ ‪ ۱۱۰‬سلمان فارسی با اشرار مسلح در منطقه کورین زاهدان روز یکشنبه در خاش تشییع شد.


 
از ریگی تا ریگی
ساعت ۱٢:٥۱ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٢ تیر ۱۳۸٦  کلمات کلیدی: یادداشت ، سیستان و بلوچستان ، وبلاگ ، تروریسم

درباره شهید محمد امین ریگی، گفته شده است که پس آن که وی و همرزمانش توسط تروریست­ها و به ناگاه هدف قرار گرفته بودند، با رشادتی تمام به مقابله با آنان برخاست بی­آن که هراسی به دل راه دهد. این مقاومت­ها، اگرچه در نهایت منجر به شهادت او و برخی دیگر از همرزمانش شد، موجبات فرار تروریست­ها و ناکامی آنان در دست­یابی به اهداف­شان شد. مقاومت جانانه او این روزها نقل هر محفل و مجلسی است. تقدیر گسترده مردم قدرشناس از این شهید عزیز در مراسم تشییع وی که در شهرستان برگزار شد نشان داد او در قلوب مردم جای دارد.


 
اگر خانه ملاصدرا در ایتالیا بود؟!
ساعت ۱:٠٠ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ تیر ۱۳۸٦  کلمات کلیدی: یادداشت ، ملاصدرا ، وبلاگ ، خاطرات

مشتاقان بازدید از این مکان وقتی با پرس و جوی بسیار! در شهری کوچک چون کهک به آنجا می‌رسند، با پارچه نوشته‌ای روبه‌رو می‌شوند که در آن می‌خوانیم: «ساعت بازدید، جمعه‌ها ساعت 2 الی 5 بعد از ظهر. اردو پذیرفته نمی‌شود»!


 
آزادی و تربیت سیاسی
ساعت ۱٢:۳۱ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٧ تیر ۱۳۸٦  کلمات کلیدی: مقاله ، نقد کتاب ، وبلاگ ، آیت الله بهشتی

نقد و بررسی کتاب نقش آزادی در تربیت کودکان (1)

تألیف آیت الله دکتر سید محمد حسینی بهشتی

آیةاللَّه دکتر سید محمد حسینى بهشتى در یکى از سخنرانی ‏هاى بسیار مهم خود درباره آزادى‏ (2) به بحثى جامعه شناختى راجع به وجود استبداد در جامعه و فقدان آزادى اشاره می کند. وى به این پرسش که آیا با نفى استبداد و ساقط کردن افراد مستبد می توان به آزادى دست یافت، پاسخ منفى می دهد. یکى از دلایل بهشتى این است که هیچ ملازمه‏ اى میان نفى استبداد و پیدایش و تحقق آزادى متصور نیست؛ در یک جامعه و استبداد، برکنار کردن استبدادورزان تنها یکى از شرایط تحقق آزادى است. آنچه می بایست بر آن تأکید و سعى در برقرار نمودن آن داشت این است که وضعیت جامعه به گونه‏ اى پیش برود که خود به خود شرایط براى پیدایش و نهادینگى آزادى مهیا گردد.


 
ایرادات شهید بهشتی به لیبرالیسم
ساعت ۱:٠۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٦ تیر ۱۳۸٦  کلمات کلیدی: یادداشت ، آزادی ، وبلاگ ، آیت الله بهشتی
آیت الله بهشتى به جنبه هاى مثبت و منفى لیبرالیسم اشاره و لیبرالیسم را به صورت مطلق رد نمى کند. ایشان پس از تفکیک جنبه هاى مثبت و منفى لیبرالیسم مى گوید که ما جنبه هاى مثبت را مى پذیریم. به اعتقاد ایشان در لیبرالیسم بر خرد و اندیشه آدمى تاکید بسیار شده است و در واقع بر همین اساس انسان به معرفت دست پیدا مى کند و بعد مى گوید که در این مکتب وحى و دین جایى ندارد و حکومت سکولار است.

 
آزادی، بنیان اندیشه شهید بهشتی
ساعت ۱:٠٦ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٥ تیر ۱۳۸٦  کلمات کلیدی: یادداشت ، آزادی ، وبلاگ ، آیت الله بهشتی

آیت الله بهشتى با این پرسش مواجه است که آیا شعارهایى که در قبل انقلاب و یا در اوج انقلاب مطرح شده، در انقلاب اسلامى محقق شده است یا خیر. پاسخ ایشان این است که خیر. آزادى هاى مورد نظر که مطرح شده و شعارشان داده شده است تحقق نیافته؛ زیرا سازوکارهاى لازم براى آن فراهم نیامده است.


 
آزادی در اندیشه شهید بهشتی
ساعت ۱:٠٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٤ تیر ۱۳۸٦  کلمات کلیدی: یادداشت ، آزادی ، وبلاگ ، آیت الله بهشتی

آیت الله دکتر سید محمد حسینى بهشتى نامى آشنا براى جامعه ما است. مجاهدت هاى ایشان در طى سالیان متمادى براى به ثمر نشستن انقلاب اسلامى و تحقق و نهادینه ساختن آزادى و تلاش‌هاى مداوم و بى وقفه در جهت تحکیم پایه هاى نظام جمهورى اسلامى در ایران مشهود و معروف است. اما آنچه از ابعاد این شخصیت برجسته ناشناخته مانده است، اندیشه هاى ژرف و تابناکى است که ایشان به شکلى نظام مند در زمینه هاى گوناگون ارائه کرده و آن مجاهدت و تلاش را هدف، سامان و قوام بخشیده است.