شریف لک‌زایی

اخبار، گفتگوها، یادداشتها، مصاحبه ها و مقاله های دکتر شریف لک زایی

اخلال در امنیت از سوی هر گروهی مردود است
ساعت ٦:٢۸ ‎ب.ظ روز جمعه ٢٢ خرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، انقلاب اسلامی ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

این مصاحبه 21 خرداد انجام و در 22 خرداد منتشر شده است
عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی همچنین انتخاب معقول و خالی از هرگونه تأثیر‌پذیری احساسی را لازمه انتخاب اصلح دانست و خاطر‌نشان کرد: در انتخاب‌های آینده نهادهای آموزشی به ویژه حوزه و دانشگاه می‌توانند در روشنگری و انتخاب معقول جوانان و دیگر اقشار جامعه نقش مهمی داشته باشند.


 
انتخاب لحظه ای؛ تأثیرات دیرپا
ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۱ خرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: یادداشت ، انقلاب اسلامی ، وبلاگ ، محسن رضایی

به نظر می رسد کسی که در این دوره به ویژه با کمترین هزینه و کمترین تبلیغات و بی هیاهو توانست با منطق قوی و در کمترین زمان ممکن به ترغیب انتخاب کنندگان بپردازد شخص دکتر محسن رضایی است. این امر اگر چه دیرهنگام صورت گرفت و وی دیرتر از همه رقبا وارد صحنه مبارزات انتخاباتی شد اما ارائه دیدگاه های وی در رسانه های تصویری و صوتی و مکتوب و به ویژه برگزاری مناظرات انتخاباتی میان کاندیداهای چهارگانه، که خود پیشنهاد دهنده آن بود، به زودی توانست او را یک سر و گردن بالاتر از رقبا نشان دهد.


 
اصل مناظره مطلوب و مورد توجه مردم است
ساعت ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ خرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، انتخابات ، وبلاگ ، انقلاب اسلامی

شریف لک زایی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، با اشاره بر لزوم برنامه محوری نامزدها و توجه مردم به برنامه ها اظهار داشت: چشم انداز ‪۲۰‬ ساله ایران به همراه سیاستهای کلی نظام تدوین شده است و نامزدها باید درخصوص اجرایی کردن این سیاست ها مانند اصل ‪ ۴۴‬قانون اساسی راهکارها و برنامه های اجرایی خود را تبیین کنند. وی تصریح کرد: مردم به رهبری، نظام، امام راحل(ره)، ارزشهای دفاع مقدس و از این دست امور اعتقاد قلبی دارند و علی رغم مشکلات به آن پایبندند و نباید با سیاه نمایی مردم را نسبت به خدمات گذشته ناامید کرد.


 
نظریه آزادی سیاسی در اندیشه امام خمینی
ساعت ۱٢:٤٥ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٥ خرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: مقاله ، آزادی ، وبلاگ ، امام خمینی

آزادی سیاسی به این معناست که فردبتواند در زندگی سیاسی و اجتماعی کشور خود از راه انتخاب زمامداران و مقامات سیاسی شرکت جوید و یا به تصدی مشاغل عمومی و سیاسی و اجتماعی کشور خود نائل اید و یا در مجامع، آزادانه عقاید و افکار خود را به نحو مقتضی ابراز نماید. در تعریفی که کارل کوهن از آزادی سیاسی ارائه داده است می‌خوانیم: منظور از آزادی سیاسی به طور ساده عبارت از آزادی انجام دادن انواع کارهای مختلفی است که حکومت اقتضا می‌‌‌ کند. این کارها، اصولاً شامل آزادی استفاده از ابزارهایی است که از طریق آنها شهروند بتواند صدای خود را به گوش دیگران برساند و در حکومت تأثیر عملی داشته باشد.


 
مناسبات آزادى و امنیت از دیدگاه امام خمینى
ساعت ۱٢:٥٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٤ خرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: مقاله ، آزادی ، وبلاگ ، امام خمینی

در نوشته حاضر، مناسبات آزادى و امنیت بررسى شده است. از این ‏رو، سه نگره مطرح شده است: تقدم امنیت بر آزادى، تقدم آزادى بر امنیت و تعامل آزادى و امنیت. نویسنده مقاله مدعاى خود را بر نگره سوم استوار ساخته و به این بحث در اندیشه سیاسى امام خمینى؛ پرداخته است. از این رو بر این باور است که در نگاه امام خمینى، مناسبات آزادى و امنیت، از سنخ تعاملى و تأثیر و تأثرى است. در یک سویه، آزادى، در تأمین و تضمین امنیت مساعدت می ‏کند و در سویه مقابل، امنیت نیز فضا و گونه ‏هاى گسترده تحقق آزادى را براى افراد و نهادها بسط و گسترش می دهد. تفصیل مباحث را به همراه مستندات در ادامه می ‏خوانید.


 
صدرالمتألهین و الزامات تولید دانش
ساعت ٤:۳٧ ‎ق.ظ روز جمعه ۱ خرداد ۱۳۸۸  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، ملاصدرا ، وبلاگ ، حکمت سیاسی متعالیه

شاید بتوان گفت یکی از نکات مهم و برجسته اندیشه صدرالمتألهین پیوند دادن میان آزادی، آزاداندیشی و امنیت است. آزادی و امنیت در نگاه وی به گونه ای تنگاتنگ با یکدیگر رابطه دارند و در غیبت یکی از آنها نمی توان به پرسش های عصر توجه کرده و برای مشکلات جامعه علاج سنجی نمود. این مطلب در تعبیرات صدرالمتألهین به خوبی بازتاب یافته است. بی شک، باید بخش های مهم برخی از آثار صدرالمتألهین گزارش و تحلیل شود تا روشن گردد که صدرالمتألهین در اجتماع حضور مؤثری داشته و نسبت به مسائل اجتماعی هم واکنش نشان داده و می توان با توجه به مبانی حکمت متعالیه و از موضع گیریهای وی نیز به مباحث اندیشه سیاسی و فلسفه سیاسی منتقل شد.