شریف لک‌زایی

اخبار، گفتگوها، یادداشتها، مصاحبه ها و مقاله های دکتر شریف لک زایی

فلسفه سیاسی اسلام سال‌ها مورد غفلت قرار گرفته است
ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ روز شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، فلسفه سیاسی ، وبلاگ ، حکمت سیاسی متعالیه

شریف لک زایی در گفت و گو با خبرگزاری رسا گفت: متأسفانه برخی مراکز که وظیفه ترویج فلسفه اسلامی را بر عهده دارند، به دنبال ترجمه آثار غربی افتاده‌اند که ترجمه آنها از دیگران هم برمی آید و لازم نیست در حوزه های علمیه نهادهایی در پی ترجمه باشند. به نظر من مراکز آموزش و پژوهش فلسفه در کشور نتوانسته اند زیر ساخت های لازم برای اندیشه ورزی سیاسی و فلسفه ورزی سیاسی و تولید علوم سیاسی اسلامی و بومی را ایجاد کنند.


 
اندیشه سیاسی شهید مطهری مغفول مانده است
ساعت ۳:٥٩ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، آیت الله مطهری ، وبلاگ ، انقلاب اسلامی

شریف لک زایی در میزگرد روش شناسی شهید مطهری که امروز در دانشگاه تهران برگزار شد،، با اشاره به ضرورت نقد متون علوم انسانی در دانشگاه ها اظهار داشت: جای خوشحالی است که تلاش های زیادی در باب اندیشه های مطهری صورت گرفته، اما همچنان اندیشه سیاسی این استاد مورد غفلت قرار گرفته است. وی با بیان اینکه برخی از افراد مباحث استاد مطهری را مجموعه ای از نکته ها تلقی کرده اند،‌ اظهار داشت: اندیشه مطهری مجموعه ای از نکته ها نیست، بلکه مباحث شهید مطهری از انسجامی کاملاً منطقی و روشی برخوردار است. لک زایی در خاتمه سخنان خود استاد مطهری را یک فرد آزاداندیش خواند و خاطرنشان کرد: استاد مطهری سعی در ترویج آزاداندیشی داشت و مهمترین دغدغه وی تبدیل امر شخصی و فردی آزاداندیشی به امری اجتماعی و سازمانی بود تا خلاءهای جامعه برطرف شود.


 
شهادت استاد مطهری: بهانه ای برای بزرگداشت مقام معلم
ساعت ٧:٠۱ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: یادداشت ، آیت الله جوادی آملی ، وبلاگ ، آیت الله مطهری

امروز صبح که مطابق معمول در پای درس فقه حضرت آیت الله جوادی آملی حاضر شدم یکی از هم کلاسی ها نیز به همراه دسته گل بسیار قشنگی در درس حاضر شد و چشمان همه را به سمت خود جلب کرد و به یادمان آورد که امروز روز بزرگی است. پس از ورود استاد و قرار گرفتن در کرسی تدریس، که هر روز ساعت نه صبح در سالن اجتماعات مدرسه فیضیه برگزار می شود، با تبریک این روز این دسته گل زیبا هم تقدیم این استاد فرزانه شد. ایشان هم تشکر کرد و در پایان درس ضمن یادآوری این که امروز روز معلم است و همه شما معلم هستید برای شاگردان خود دعا کرد و از خداوند خواست همه حاضران را در شمار عالمان ربانی قرار دهد. این روز بر همه معلمان و اساتید مبارک و فرحنده باد.


 
جنگ نرم دگرگونی تدریجی در پندارها و رفتارهای جامعه ایجاد می‌کند
ساعت ٧:٤۸ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٥ اردیبهشت ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، جنگ نرم ، وبلاگ ، انقلاب اسلامی

شریف لک زایی در گفتگو با خبرگزاری ایکنا گفت: جنگ سخت در یک زمان کوتاه ممکن است شهری را به ویرانه تبدیل کند، ولی در جنگ نرم دگرگونی وسیعی در پندارها و رفتارهای یک جامعه اتفاق می‌افتد، در حالی که بسیاری از این افراد خود متوجه این شبیخون نیستند.