شریف لک‌زایی

اخبار، گفتگوها، یادداشتها، مصاحبه ها و مقاله های دکتر شریف لک زایی

کارگاه فلسفه سیاسی متعالیه برگزار می‌شود
ساعت ۱٢:٥٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٧ مهر ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: خبر و نظر ، حکمت سیاسی متعالیه ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

کارگاه آموزشی "فلسفه سیاسی متعالیه" به استادی عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا ـ در این کارگاه آموزشی که از سوی انجمن مطالعات سیاسی حوزه علمیه برگزار می‌شود، دکتر شریف لک‌زایی، عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی بحث‌هایی را در ارتباط با فلسفه سیاسی متعالیه مطرح خواهد کرد.

ثبت‌نام برای شرکت در کارگاه آموزش فلسفه سیاسی متعالیه ضروری بوده و علاقمندان به شرکت در این کارگاه باید با دبیرخانه انجمن مطالعات سیاسی تماس حاصل نمایند.


 
آزاد اندیشی، گمشده پژوهش است
ساعت ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۱ مهر ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، آزادی ، وبلاگ ، حوزه

شریف لک زایی، عضو هیئت مدیره انجمن مطالعات سیاسی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا به بررسی روند پژوهش در حوزه پرداخت و به بیان مشکلات فراروی پژوهش در بین حوزویان اشاره کرد.

ارزیابی کلی از روند پژوهش در حوزه

لک زایی در این زمینه گفت: وضعیت پژوهش در یک ارزیابی کلان مثبت است و در طی این سالها که از انقلاب اسلامی گذشته است، روند پژوهش در حوره علمیه قم به سمت تخصصی تر شدن کشیده شده که جای تحسین دارد.

وی ادامه داد: پژوهش در حوزه امروز دارای ساختار و شکلی متفاوت از گذشته شده است و به خصوص نهادها و مراکز حوزوی که در امر پژوهش راه اندازی شده است، رشد چشمگیری داشته است.

این استاد علوم سیاسی بیان داشت: پژوهش در خود حوزه علمیه ضعیف است اما پژوهشگاه های حاشیه حوزه توانسته اند عملکرد خوبی در سالهای اخیر ارائه کنند.

انتخاب موضوع پژوهش

وی در جواب به سوالی مبنی بر ارزیابی از موضوعات پژوهشی تحقیقات حوزویان گفت: اینکه آیا اولویت سنجی در مو ضوعات تحقیقات حوزویان رعایت می شود یا نه، یک امر نسبی است اما امروز موسسات پژوهشی در صدد هستند تا بتوانند موضوعاتی را مورد پژوهش قرار دهند که بتواند خلاء‌های موجود را پر کند اما نمی توان انکار کرد که موانعی برای رفتن به سمت موضوعات جدید وجود دارد.

آزاد اندیشی، گمشده پژوهش است

وی با بیان اینکه مشکلات بر سر راه تحقیق برخی فردی و برخی سازمانی و نهادی است، گفت: امروز برخی موضوعات مهم به گونه ای شده است که نمی توان روی آن کار کرد و با اینکه به یک بحث مفصل نیاز دارد و محققین به آن رغبتی نشان نمی دهند.

این دانش آموخته حوزه علمیه قم نبود آزاد اندیشی را یکی از مشکلات پژوهش در جامعه علمی کشور عنوان کرد و بیان داشت: تا زمانی که محققین نتوانند از منابع و متون و کارهای انجام شده استفاده کنند و در راه رسیدن به نظریه درست حرکت کنند و دستاوردهای خود را ارائه نمایند، سازمان پژوهش آسیب پذیر باقی خواهد ماند.

وی بیان داشت: باید آسیب شناسی شود که چرا در برخی موضوعات اطلاع رسانی مناسب انجام نمی شود و رسانه ها در این راستا سرمایه گذاری نمی کنند و اطلاعات کافی و درست به جامعه علمی ارائه نمی‌کنند.

پژوهش، معیشت و جایگاه پژوهشگران

این استاد دانشگاه در ادامه به مساله معیشتی محققان اشاره کرد و بیان داشت: شهید مطهری در باب هویت و چیستی روحانیت به بحث آزاد اندیشی در پژوهش پرداخته و راهکارهایی برای نظام معیشتی حوزه ارائه می کنند که باید به آنها توجه شود.

وی دیگر مشکل اساسی در پژوهش حوزه را مشکل مدیریتی عنوان کرد و بیان داشت: سامانه مدیریتی ما بسیار ضعیف است و در برخی موارد مدیران فاقد سابقه پژوهشگری هستند که این مشکل بزرگی پیش روی پژوهشگران است.

محقق فلسفه سیاسی بیان داشت: امروز باید همانگونه که از کارهای عمرانی و صنعتی تجلیل و رونمایی می شود، کارهای ارزشمند در علوم انسانی و اسلامی مورد تجلیل قرار گرفته و با پرده برداری و جلسات گوناگون، از فعالیت های پژوهشگران تقدیر شود.

وی با اشاره به اینکه شوق محققان باید روز به روز بیشتر شود، ادامه داد: آیا پژوهشگران ما توانسته اند بعد از سی سال بنیادهای علمی جمهوری اسلامی را تولید و تحکیم کنند.


 
طلاب برای پاسخگویی به نیازهای عرصه بین‌الملل حضور فعال یابند
ساعت ۱۱:٢٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٥ مهر ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، حوزه ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

عضو هیئت مدیره انجمن مطالعات سیاسی گفت: ‌طلاب باید برای پاسخگویی به نیازهای عرصه بین‌الملل حضور فعال و مؤثر داشته باشند.

شریف لک زایی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در قم ابراز داشت: پاسخگویی به نیازهای روز جامعه از وظایف مهمی است که بر دوش طلاب قرار دارد و طلاب باید به بهترین شکل به این وظیفه مهم عمل کنند.

وی ابراز داشت نهاد حوزه یک نهاد آموزشی است و از قدیم الایام وظیفه‌اش تعلیم و تعلم معارف اسلامی و انسانی بوده است که تحصیل این معارف از وظایف طلاب به شمار می‌رود و طلاب نباید از این مسئله حائز اهمیت غافل شوند.

عضو هیئت مدیره انجمن مطالعات سیاسی با بیان اینکه طلاب جدیدالورود که وارد حوزه می‌شوند از ابتدا با دورس صرف، نحو، منطق و مباحث قرآنی باید دسته و پنجه نرم کنند، تاکید کرد: طلاب قبل از اینکه بخواهند وارد سطوح بالای حوزه، اجتهاد و درس اصول و فقه شوند باید در نظر داشته باشند که خود را از نظر معنوی تقویت کرده و بازسازی کنند.

لک زایی تصریح کرد: علومی که طلاب در سال‌های آغازین ورودشان در حوزه می‌آموزند برای آشنایی، استنباط و استخراج احکام و مباحث اعتقادی از قرآن، روایات و معارف دینی به دست آمده از اهل بیت است.

وی بحث بعدی مطرح در حوزه برای طلاب را تبلیغ دانست و ابراز داشت: طلاب باید بحث تبلیغ را به عنوان یکی از وظایف اصلی که پیروی و پیشبرد اهداف اهل بیت در امر ترویج دین است را جدی بگیرند.

این محقق حوزوی وظیفه اصلی که برعهده نهاد حوزه و جایگاه مرجعیت است را تامین و پاسخگویی به نیازهای دینی و اسلامی مردم در اجتماع دانست و ابراز داشت: طلاب با حضور فعال و موثر در اجتماع به تامین نیازهای جامعه، مراکز آموزشی و مجامع بین المللی اهتمامن داشته باشند.

وی یادآور شد: بحث تالیف نیز از جمله مسائل حائز اهمیتی است که طلاب باید به آن اهتمام ویژه‌ای داشته باشند، چرا که معارفی که از اهل بیت گرفته می‌شود نیازمند این است که به صورت روز و در قالب کتاب، نشر و تالیف در اختیار مردم قرار گیرد و نیازهای مردم را پاسخ دهد.

لک‌زایی پاسخگویی به مباحث مردمی و نیازهای اجتماعی را در صدر کارهای حوزویان دانست و اظهار داشت: ‌کسانی که مدعی باشند که نباید در کارهای دیگران شرکت کرد و در مسائل اجتماعی و تحولات اظهار نظر و دخالت داشت دچار مشکل هستند، چرا که اصل مرجعیت، حوزه و روحانیت برای پاسخگویی به نیازهای جامعه است.

عضو هیئت مدیره انجمن مطالعات سیاسی تاکید کرد: طبق معارف دینی به دست آمده نه تنها طلاب بلکه همه مسلمین باید در مسائل اجتماعی حضور و نقش فعالی داشته باشند و کسانی که رهبری دینی جامعه را برعهده دارند نیز باید به مسائل اجتماعی اهتمام ویژه‌ای نشان دهند و همانطور که مستحضر هستید در مسائل اخیر جامعه بین‌الملل مانند حمایت از مستضعفان و سیل زدگان پاکستان مراجع از جمله کسانی بودند که موجب تشویق مردم برای حضور فعال در امر کمک‌‌رسانی شدند.

وی با اشاره به حضور فعال مراجع تقلید در حوادث بین‌الملل بیان داشت‌: طلاب نیز همچون مراجع باید در عرصه جامعه بین‌الملل حضور فعالی داشته باشند و پاسخگوی مراکز علمی و نیازهای مراکز آموزشی جوامع بین‌الملل باشند.

عضو هیئت مدیره انجمن مطالعات سیاسی بیان داشت: ‌از جمله وظایف مهمی که بر عهده طلاب است حضور در عرصه سیاسی اجتماعی کشور و کسب اطلاعات لازم و خبرهای روز برای موضع گیری به هنگام و دقیق در شرایط حساس جامعه است.

لک‌زایی ابراز داشت: طلاب باید در نظر داشته باشند که در شرایط حساس کنونی با ارائه ادله منطقی و معقول نقش موثری را ایفا کنند.