شریف لک‌زایی

اخبار، گفتگوها، یادداشتها، مصاحبه ها و مقاله های دکتر شریف لک زایی

نگاه توازنی به علوم رایج در حوزه علمیه ضروری است
ساعت ۱٢:۳۳ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۱ آبان ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، حوزه ، وبلاگ ، دانش

عضو هیئت مدیره انجمن مطالعات سیاسی حوزه بیان داشت: دو نگاه متحجرانه و سکولاری پیوسته درصدد محدودسازی فعالیت های مثبت آموزشی در حوزه های علمیه بوده‌اند.

شریف لک زایی، عضو هیئت مدیره انجمن مطالعات سیاسی حوزه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا، گفت: ایجاد نگاه توازنی به علوم در حوزه علمیه ضروری است.

وی بیان داشت: شیوه توازنی کمک می کند تا هر کدام از دانش های فقه، فلسفه، حدیث و ... در جای خود قرار گیرد و از گسترده شدن یک علم و تعدی به سایر دانش ها جلوگیری شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه فلسفه در حوزه های علمیه هنوز جایگاه واقعی خود را پیدا نکرده است، بیان داشت: حوزه علیمه به عنوان یک نهاد اجتماعی باید به اصلاح گری روی آورد و فلسفه را به عنوان یک درس جدی وارد فضای درسی کند.

این دانش آموخته حوزه علمیه گفت: اگر اندیشه دینی با نگاه فلسفی ارائه شود، ضریب بالاتری برای عموم جامعه دارد و آن را جهان شمول می‌کند.

عضو هیات علمی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی بیان داشت: فلسفه کمک می کند تا گفتمان اسلامی در عمق و گستردگی بالاتری در جهان مطرح شود.

وی بیان داشت: دو نگاه پیوسته درصدد محدود سازی فعالیت‌های مثبت آموزشی در حوره های علمیه است؛ گروه اول متحجرانند که بر محدودیت ها تاکید و با نگاه قشری به موضوعات نگاه می کنند و گروه دیگر سکولار هستند و از توسعه دین در عرصه های جدید انتقاد می کنند.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: نگاه متعادل نگاهی است که از افراط و تفریط رهاییده و یک حرکت تعادلی و توازنی را دنبال می کند.

وی با بیان اینکه نگاه افراطی و تفریطی به اسلام و گسترش آن ضربه می زند، بیان داشت: ملاصدرا در کتاب شواهد الربوبیه به بررسی رابطه معنویت و سیاست روی آورده و چند نوع رابطه را تبیین می کند که باید بررسی کنیم کدام دیدگاه به نگاه تعادلی کمک می کند.

این استاد دانشگاه بیان داشت: اگر نگاه فلسفی در حوزه های علمیه جدی گرفته شود شاهد برکات زیادی در زمینه های گوناگون خواهیم بود.

لک زایی بر جایگاه شناسی فلسفه تاکید کرد و بیان داشت: در طول تاریخ اندیشمندان به دلایل مختلف از جمله قدرت سیاسی یا فضای حاکم علمی نتوانسته اند به تبیین فلسفه و زوایایی آن بپردازند و ابعاد گوناگون این دانش را بسط دهند.


 
مسیر اسلامی کردن علوم از فلسفه می گذرد
ساعت ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٤ آبان ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، آزادی ، وبلاگ ، حوزه

عضو هیات مدیره انجمن مطالعات سیاسی حوزه بیان داشت: نظریه پردازی و آزاد اندیشی حلقه ای است که تولید علم را ایجاد می کند.

شریف لک زایی، عضو هیات مدیره انجمن مطالعات سیاسی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا، گفت: سخنان مقام معظم رهبری در جمع طلاب و فضلای حوزه علمیه قم باید مورد تامل و توجه قرار گیرد و دستگاه های ذیربط به تدوین راهکارهای اجرایی آن بپردازند.

وی بیان داشت: از شاخصه های مهم بیانات مقام معظم رهبری توجه و تاکید بر فلسفه بود، آیت الله جوادی آملی نیز در هفته های اخیر بر نقش فلسفه در تولید علم دینی تاکید کرد.

این استاد علوم سیاسی با بیان اینکه مسیر بومی و اسلامی کردن علوم از فلسفه می گذرد، بیان داشت: تاکید مقام معظم رهبری بر این مساله، مسؤولیت حوزه های علمیه را دو چندان کرد.

وی گفت: نگاه رایج به فلسفه در حوزه های علمیه یک نگاه حاشیه ای است که با این نگاه نمی توان به اسلامی کردن علوم امید داشت.

عضو هیئت مدیره انجمن مطالعات سیاسی حوزه بیان داشت: ما به یک مکتب نیاز داریم که بر اساس آن علوم را سامان دهیم.

وی بیان داشت: جایگاه فقه، کلام، فلسفه، حقوق، باید از این منظر بررسی و طبقه بندی شود.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: نظریه پردازی نیاز به بررسی یک مساله در ابعاد گوناگون دارد و باید تاکید مقام معظم رهبری در بحث آزاد اندیشی در ارائه آن جدی گرفته شود.

وی بیان داشت: باید بررسی کرد که چرا امروز بحث آزاد اندیشی جدی گرفته نشده و در حد شعار باقی مانده است و در قالب های اداری منحصر شده است.

این استاد دانشگاه بیان داشت: حرف نو باید در قالب های مرسوم ارائه شود اما امروز مکانیزم‌های تعریف شده برای آزاد اندیشی نقض غرض کرده است.

وی با تاکید بر اینکه باید آزاد اندیشی در حوزه اندیشه دینی آسیب شناسی شود، ادامه داد: نظریه پردازی و آزاد اندیشی حلقه ای است که تولید علم را ایجاد می کند.