شریف لک‌زایی

اخبار، گفتگوها، یادداشتها، مصاحبه ها و مقاله های دکتر شریف لک زایی

فلسفه سیاسی آیت الله جوادی آملی منتشر شد
ساعت ٢:٢٤ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٩ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: خبر و نظر ، فلسفه سیاسی ، وبلاگ ، آیت الله جوادی آملی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام جعفرزاده مدیر اجرایی فصلنامه علمی – پژوهشی اسراء گفت: شماره هفتم فصلنامه علمی – پژوهشی اسراء با موضوع فلسفه سیاسی چاپ و منتشر شد. در این شماره مقالات زیر به چاپ رسیده است:


 
اندیشه های مادی و غیر الهی سرنوشتی جز زوال ندارند
ساعت ٧:٢۳ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٢٧ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، حکمت سیاسی متعالیه ، وبلاگ ، امام خمینی

بررسی معرفتی فروپاشی کمونیسم

شریف لک زایی در گفتگو با خبرگزاری مهر اذعان کرد: البته نباید از یاد ببریم که زمانی که به لحاظ اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ظلم و ستمی صورت می گیرد و نقش مردم فراموش می شود و مردم به کنار گذاشته می شوند انعکاس خود را در جایی نشان می دهد و این گونه نیست که پایدار باشد به هر حال روزی فراخواهد رسید که قدرت سقوط می کند.


 
پیام آیت الله صافی گلپایگانی در محکومیت جنایات آل خلیفه در بحرین
ساعت ۳:٤٦ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: میهمان ، بیداری اسلامی ، وبلاگ ، آیت الله صافی گلپایگانی

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در پیامی با محکومیت شدید جنایات دردناک و وحشی گری آل خلیفه، از مسلمانان جهان خواست ندای مظلومیت بحرین را بشنوند و به آن پاسخ دهند. متن پیام این مرجع تقلید بدین شرح است:


 
اختیار، کرامت انسان و آزادی در دیدگاه عرفانی امام خمینی
ساعت ٧:۱٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٧ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: مقاله ، آزادی ، وبلاگ ، امام خمینی

اختیار به مثابه عنصری هستی شناختی، فلسفی، تکوینی و طبیعی می‌تواند مورد توجه قرار گرفته و مبنایی بسیار مهم برای ورود انسان به حوزه عمومی و مسائل اجتماعی و سیاسی تلقی شود. از سوی دیگر کرامت ذاتی انسان به عنوان عنصری انسان‌شناختی، کلامی، ارزشی و دینی که از عنصر اختیار مشروب می‌شود زمینه‌های نظری مهم و بنیادینی را فراهم می‌سازد تا انسان با تکیه بر آن به حضور مؤثر و فعال خویش در حوزه عمومی بیندیشد و ظرفیت‌های انسانی و از جمله کرامت ذاتی خویش را در مراتب و سطوح مختلف تحقق بخشد.


 
درسی برای آزادگی: اخلاقی سازی جامعه
ساعت ۱:٤٩ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۳ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: یادداشت ، امام حسین (ع) ، وبلاگ ، اخلاق و سیاست

نکته دیگری که در درس‌آموزی از واقعه عاشورا می‌تواند مهم تلقی شود، این است که حرکت حضرت امام حسین (ع) به منظور اخلاقی‌سازی جامعه اسلامی بود. به هر حال حضرت در شرایطی قیام کرد که هر بداخلاقی‌ای به نام دین تمام شده و در واقع دین به انحراف کشیده شده بود و نیز در رأس حکومت منتسب به دین، فردی (یزید) قرار گرفته بود که فاقد هرگونه شرایط و صلاحیت‌های لازم بود. امام با حرکت خودشان می‌خواهند سهمی را در اخلاقی‌سازی جامعه ایفا کنند و در مقابل وضعیت نامناسب و برخلاف دینی که رایج شده موضع‌گیری کنند و واکنش نشان دهند.


 
آزادی و آزادگی در اندیشه حسینی
ساعت ۱٠:٠٦ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٢ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: مقاله ، آزادی ، وبلاگ ، امام حسین (ع)

اما آزادی چیست و چرا درباره آن سخنان والا و دل ربایی گفته شده و می گوییم؟ در یک کلام باید گفت آزادی جوهره انسانیت و آدمی بودن و آدمی زیستن است. آزادی یعنی آن که بتوانی آن گونه رفتار کنی که خود، آن را برگزیده ای. مانعی در پیش نباشد و فارغ از هر چه و هر که به آن چه مطلوب تو است دست یابی و آن کنی که می خواهی. اما آیا این تعریف دست یافتنی است؟ به طور مسلم، پاسخ منفی است. انسانی که دائم در تعامل با دیگران به سر می برد، نمی تواند به همه خواسته ها و انتخاب ها و گزینش های خود دست یابد. از این رو، آدمی، لاجرم باید به سمتی حرکت و میل نماید که بتواند از حد مطلوب و مطمئنی از این عنصر جوهرین شخصیت و هویت انسانی خویش بهره مند گردد.


 
سوء‌استفاده از دین برای توجیه اشتباهات مدیریتی خطری جدی است
ساعت ۱٢:٥۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۸ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، نظارت عمومی ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

شریف لک زایی در گفتگو با خبرگزاری قرآنی ایکنا گفت: سوء‌ استفاده از آموزه‌های دینی تبعات خطرناکی دارد؛ اینکه به طور مثال، در قالب و طرفداری از یک آموزه دینی فرد بخواهد قصور خود در انجام مسئولیت‌ را نفی کند، در حالی که افراد باید در حوزه اختیارات خود پاسخگو باشند.


 
بن‌بست تاریخی سرمایه‌داری پایان ندارد
ساعت ۸:۳٢ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: نجف لک زایی ، میهمان ، وبلاگ ، بیداری اسلامی

رئیس پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی گفت: بن‌بست تاریخی سرمایه‌داری در آینده نزدیک بیشتر نمایان خواهد شد و ما با آگاهی از قواعد و مسائل این جنبش می‌توانیم نیاز آن را پاسخ دهیم که این در راستای عملی کردن رهنمودهای مقام معظم رهبری است.


 
بازی رایانه ای حوادث تروریستی سیستان و بلوچستان طراحی شد
ساعت ۸:٢٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ٦ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: سیستان و بلوچستان ، تاسوکی ، وبلاگ ، تروریسم

بازی رایانه ای 'ندای شهادت' روایتی از حوادث تروریستی چند سال اخیر در سیستان و بلوچستان توسط دانشجوی بسیجی 'محمد فنایی' از دانشگاه دولتی زاهدان طراحی شد.


 
خلأ نظارت عمومی منطبق بر تعالیم دینی؛ نقصان اصلی در برخورد با مفاسد
ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز شنبه ٥ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، نظارت عمومی ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

شریف لک زایی در گفتگو با خبرگزاری ایکنا گفت: در بحث نظارت عمومی نتوانسته و یا نخواسته‌ایم یک سازوکار مدون، قانونی، جامع، هدفمند و نظام‌مندی ارائه کنیم که با توجه به آموزه‌های صریح دینی بتواند با مفاسد در سطوح سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مقابله جدی و مؤثری داشته باشد.


 
نخستین نمایشگاه مولفان سیستان و بلوچستان در زاهدان گشایش یافت
ساعت ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ روز جمعه ٤ آذر ۱۳٩٠  کلمات کلیدی: سیستان و بلوچستان ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

نخستین نمایشگاه آثار مولفان سیستان و بلوچستان با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در موزه منطقه ای جنوب شرق کشور افتتاح شد. اکبر شیخ گفت: نخستین نمایشگاه آثار مولفان سیستان و بلوچستان با ارائه 595 عنوان کتاب از 225 مولف بومی استان در موزه منطقه ای جنوب شرق کشور برپا شد.