شریف لک‌زایی

اخبار، گفتگوها، یادداشتها، مصاحبه ها و مقاله های دکتر شریف لک زایی

روایت نمایشی رادیو معارف از «واقعه تاسوکی»
ساعت ۱٢:٥۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۳٠ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: تاسوکی ، رضا لک زایی ، وبلاگ ، سیستان و بلوچستان
اشرار و تروریست‌های مسلح مزدور استکبار جهانی شامگاه 25 اسفندماه 84 با بستن محور زابل به زاهدان 23 نفر از مردم بی گناه و مسافران عبوری را با رگبار گلوله به شهادت رساندند و تعدادی را نیز به اسارت بردند.
مجموعه نمایشی واقعه تاسوکی به شرح ماجرای عملیات ددمنشانه این گروهک در منطقه تاسوکی زابل و وضعیت اجتماعی و نا امنی ناشی از فعالیت اشرار در منطقه زابل می‌پردازد.
این مجموعه نمایشی در 6 قسمت 30 دقیقه‌ای تولید شده که از چهارشنبه 30 فروردین 1391 هر روز ساعت 17:30 در برنامه «باغ تماشا» رادیو معارف پخش خواهد شد.

 
جایگاه مردم در تعیین ولایت فقیه کجاست
ساعت ٢:٥٠ ‎ق.ظ روز شنبه ٢٦ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، ولایت ، وبلاگ ، انقلاب اسلامی

خبرگزاری فارس: نویسنده کتاب «بررسی تطبیقی نظریه‌های ولایت فقیه» با بیان اهمیت نقش مردم در دو نظریه «انتصابی» و «انتخابی» ولایت فقیه، مشروعیت را از ویژگی «نظریه انتخابی» و مقبولیت را نیز از شاخصه‌های «نظریه انتصابی»توصیف کرد.


 
غالب تصمیم‌گیرندگان مراکز علوم انسانی در این رشته تخصص ندارند
ساعت ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، علوم انسانی ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

شریف لک زایی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفتگو با خبرگزاری مهر با تأکید بر اینکه حداقل زیرساخت های لازم برای تحقیق در حوزه های مختلف من جمله علوم سیاسی وجود ندارد، گفت: غالب تصمیم گیرندگان مراکز علمی، دانشگاهی و پژوهشی علوم انسانی در حوزه علوم انسانی تخصص ندارند و تحصیل نکردند.


 
ششمین یادواره شهدای حادثه تاسوکی در سیستان برگزار شد
ساعت ۱۱:٥۳ ‎ق.ظ روز جمعه ٤ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: تاسوکی ، یادواره شهدا ، وبلاگ ، سیستان و بلوچستان

آیت الله سلیمانی با تجلیل از برگزار کنندگان یادواره شهدای تاسوکی و منطقه پشت آب به بحث و بررسی مقام شهید و شهادت اشاره و خاطرنشان کرد شهدا در قیامت از مقام شفاعت برخوردار بوده و می توانند بسیاری را شفاعت کنند. وی همچنین با تقدیر و تشکر از حضور گسترده مردم سیستان در مراسم شهدا و سنت برگزاری هر ساله مراسم شهدا از حماسه حضور مردم در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی تقدیر و تشکر کرد.


 
دفتر سوم سیاست متعالیه از منظر حکمت متعالیه منتشر می شود
ساعت ۱۱:٥٠ ‎ق.ظ روز جمعه ٤ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: آثار ، حکمت سیاسی متعالیه ، وبلاگ ، خبر و نظر
عضو هئیت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: دفتر سوم مجموعه سیاست متعالیه از منظر حکمت متعالیه در ابتدای سال آینده به دست نشر سپرده می شود که در این اثر مجموعه سخنرانی ها، نشست ها و گفتگوها و مباحثی که در همایش ایراد شده است آمده که برخی از این مباحث در نوع خود قابل توجه و مهم است و برای اولین بار است که برخی از این بحث ها ارائه می شود.

 
گزارش برگزاری ششمین یادواره شهدای حادثه تروریستی تاسوکی در قم
ساعت ۱۱:٤٥ ‎ق.ظ روز جمعه ٤ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: تاسوکی ، یادواره شهدا ، وبلاگ ، سیستان و بلوچستان

این همایش با هدف گرامیداشت شهدای فاجعه تاسوگی و شهدای حوادث تروریستی پاکستان همایشی برگزار شد. در این همایش که با عنوان "شهدای روحانی وحدت اسلامی" برپا شد، «حجت الاسلام والمسلمین مبلغی» رییس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و «حجت الاسلام حسینی عارف» مشاور دبیرکل مجمع جهانی اهل‏بیت(ع) به ایراد سخن پرداختند. در ابتدای این همایش «حجت‏ الاسلام و المسلمین شریفی»،نماینده مجمع طلاب و فضلای استان سیستان و بلوچستان در سخنانی کوتاه به نمایندگی از بازماندگان شهدای حادثه تاسوکی از برگزارکنندگان و حاضران در این همایش قدردانی کرد. در ادامه این همایش فیلم مستند "روایت نامه شهدای تاسوکی" پخش شد که در آن،بازماندگان این حادثه به شرح اتفاقات رخ داده در این حادثه تروریستی پرداختند. گزارش سخنرانی ها را در ادامه ملاحظه فرمایید.


 
انتشار دفتر دوم مجموعه سیاست متعالیه از منظر حکمت متعالیه
ساعت ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ روز جمعه ٤ فروردین ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: آثار ، حکمت سیاسی متعالیه ، وبلاگ ، خبر و نظر
کتاب «سیاست متعالیه از منظر حکمت متعالیه»، شامل دفتر دوم نشست‌ها و گفت‌وگوهایی درباره این موضوع، به اهتمام شریف لک زایی و نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی منتشر شد. به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا)، حکمت متعالیه امروزه یکی از مکتب‌های پرطرفدار فلسفه اسلامی است که تداوم‌بخش حیات فلسفی در جهان اسلام و ایران است. متفکران بنامی را می‌توان نام برد که از شارحان و مفسران بزرگ این حکمت نوپدید بوده‌اند.
با این‌ حال، آن‌چنان که باید تمامی ابعاد حکمت متعالیه، به‌ویژه وجوه سیاسی آن، مورد توجه، بررسی، تأمل و پژوهش واقع نشده است. این پژوهش گفتاری که به همت شریف لک‌زایی تدوین شده، بر آن است تا ضمن ارائه چشم‌انداز و نظام پرسش‌های حکمت سیاسی متعالیه، با بحث درباره حکمت متعالیه و ایران معاصر، ابعاد سیاسی حکمت متعالیه را برجسته سازد و در مسیر توانمندسازی و غنای فلسفه سیاسی اسلامی گام بردارد.