شریف لک‌زایی

اخبار، گفتگوها، یادداشتها، مصاحبه ها و مقاله های دکتر شریف لک زایی

شیوه‌های تربیتی ما برگرفته از شیوه‌های استبدادی است
ساعت ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: یادداشت ، آزادی ، وبلاگ ، پرشین بلاگ
گفت‌وگو در ایران غایب است و نتوانسته‌ایم به الگوی مناسبی برای گفت‌وگو در عرصه‌های مختلف دست یابیم. عوامل مختلفی در این موضوع تاثیرگذار بوده‌اند که مهم‌ترین آنها فقدان هر گونه آموزش در این قسمت است. در نهادهای آموزشی، به‌ویژه در آموزش و پرورش از این شیوه استفاده نکرده‌اند یا اگر هم آن را مورد توجه قرار داده‌اند، به اندازه‌ای ناچیز بوده است که نتوانسته وجه غالب را در جامعه به‌عهده بگیرد و به یک عرف و فرهنگ رایج تبدیل شود. در دانشگاه نیز همین وضعیت حاکم است.

 
آزاداندیشی در اندیشه شهید مطهری
ساعت ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: یادداشت ، آیت الله مطهری ، وبلاگ ، آزادی
روح کلی بحث استاد مطهری این است که با فرهنگ‌سازی و وضع قوانین مناسب و تربیت و تعلیم و تعلم صحیح بتوانیم آزاداندیشی را از سطح فردی و شخصی به یک سطح عمومی و جمعی ارتقا دهیم که خواست اکثریت باشد. استاد در بحث آسیب‌ها و موانعی که ممکن است وجود داشته باشد بحث معیشت و مسائل مادی را خیلی مهم می‌داند که در کتاب فلسفه تاریخ و سایر آثار تصریحاتی در این باره دارد که فراغت فیلسوف و هنرمند و عالم در فلسفه‌ورزی، هنرمندی و علم‌ورزی نباید به معیشت وابسته باشد.

 
بیش از هر زمانی نیازمند امثال شهید مطهری هستیم
ساعت ٥:۳٠ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ اردیبهشت ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، آیت الله مطهری ، وبلاگ ، پرشین بلاگ
عضو هیأت علمی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی در گفتگو با روزنامه قدس گفت: جای شخصیت جامعی که مورد اجماع همه اقشار باشد، همچنان خالی است، اما البته بعید می‌دانم که در مورد شخصیت مطهری هم چنین اجماعی وجود داشته است. ایشان هم قبل از انقلاب و هم بعد از انقلاب منتقدان و مخالفانی داشته و افرادی همیشه با اندیشه ایشان مخالف بوده اند؛ البته ایشان بعد از شهادتش شاید از یک وضعیت بهتری نسبت به دیگر اندیشمندان برخوردار شده است.

 
موفقیت معلمان در گرو خودسازی است
ساعت ٦:٤٠ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، آیت الله مطهری ، وبلاگ ، حوزه

شریف لک زایی در گفتگو با خبرگزاری رسا معلمی را موفق دانست که قبل از ورود به جامعه خودسازی کرده باشد و در امور اخلاقی و معنوی بارز باشد، تا هم خود به سعادت برسد و هم دیگران را به این مهم ترغیب کند.


 
شهید مطهری آگاهی عمیقی از مشکلات فکری جامعه داشت
ساعت ٦:۳٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳٩۱  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، آیت الله مطهری ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه شهید مطهری، آگاهی عمیق و همه‌جانبه‌ای نسبت به مشکلات فکری موجود در جامعه داشت، گفت: استاد مطهری همواره راه‌حل‌های متناسب با اقتضائات موجود علمی و فکری جامعه ارائه می داد.