شریف لک‌زایی

اخبار، گفتگوها، یادداشتها، مصاحبه ها و مقاله های دکتر شریف لک زایی

امام خمینی منادی ارزش های انسانی
ساعت ۱:٠٢ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، امام خمینی ، وبلاگ ، اخلاق و سیاست

عضو هیئت علمی پژوهشگاه افزود: نمی شود از ابزارهای غیر اخلاقی برای کسب قدرت و رسیدن به قدرت استفاده شود. بر اساس این نگاه هدف وسیله را توجیه نمی کند و برای هدف الهی نمی توانیم از ابزار نامشروع بهره ببریم و اقدامات غیر شرعی انجام دهیم. این مسأله در آموزه های دینی هم مورد تأکید قرار گرفته است.

 


 
توجه و عمل به قرآن جهت‌دهنده به سیره سیاسی امام خمینی
ساعت ۱٢:٥٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، امام خمینی ، وبلاگ ، قرآن

1__1_s_116130.jpgشریف لک زایی در گفتگو با خبرگزاری ایکنا افزود: امام خمینی توانستند این عرصه‌‌ها را با حضور مردم با موفقیت طی کنند و در واقع مردم‌داری ایشان به حضور مردم ختم نمی‌شود، ولی در باب مواجهه با مردم به خصوص خطاب به مسولان بیانی را دارند که البته جمله بسیار صریحی است. در واقع امام رضایت مردم را شرط رضایت خدا قرار می‌دهند و طبیعی است که این نگاه به مردم و مردم‌مداری ناشی از مبنای فکری ایشان است.


 
آزادی سیاسی- اجتماعی؛ مقدمه اخلاق سیاسی
ساعت ۱٢:٥٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٢ خرداد ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: آزادی ، نجمه کیخا ، وبلاگ ، اخلاق و سیاست
اخلاق در اندیشه امام(ره) همان سیاست و سیاست همان اخلاق است. این هم به‌خاطر نسبتی است که سیاست با دین پیدا کرده است. چون دین ما جامعیت دارد و به همه ابعاد توجه می‌کند به همین جهت سیاست و اخلاق آن هم از ویژگی جامع‌بودن برخوردار است؛ یعنی وقتی اخلاقی عمل می‌کنیم در واقع با همان اصول سیاست عمل کرده‌ایم و وقتی که سیاست اسلامی را رعایت می‌کنیم اخلاق اسلامی هم تحقق پیدا کرده است.

 
وجوه ارتباط امام موسی صدر با انقلاب ایران
ساعت ۱:٠٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، امام موسی صدر ، وبلاگ ، انقلاب اسلامی

 

Advertisement لک زایی در پاسخ به این سؤال که آیا در بررسی اندیشه سیاسی امام صدر به تأثیر ایشان بر انقلاب اسلامی ایران هم اشاره کرده‌اید؟ گفت: ایشان از جهات مختلف بر انقلاب اسلامی تأثیرگذار بوده و نقش داشته است. در پیروزی انقلاب اسلامی نقش داشتند و این نقش هم در ارتباط ایشان با حضرت امام و هم در حمایت ایشان از مبارزین انقلابی که در لبنان بودند، مشهود است و در این راستا رایزنی‌هایی را نیز در سطح بین‌المللی برای حمایت از انقلاب انجام دادند.


 
اوّلیت معیشت و اولویت فرهنگ
ساعت ۱:٠۸ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٠ خرداد ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، انتخابات ، وبلاگ ، انقلاب اسلامی
یک عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه مهمترین عرصه ای که به نظر می رسد هیچ کدام از نامزدها تاکنون وارد آن حوزه نشدند، حوزه فرهنگ و مباحث فرهنگی است، گفت: تأمین معیشت مردم و برخورداری آنها از رفاه نسبی اولیت دارد، اما آن چیزی که اولویت دارد بحث فرهنگی و مباحث فرهنگی است.

 
قرآن و عرضه سبک زندگی سیاسی
ساعت ۸:۳٦ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ خرداد ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: خبر و نظر ، حکمت سیاسی متعالیه ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

بنابر این گزارش، شریف لک زایی، عضو هیئت علمی پژوهشکده اندیشه سیاسی در این باره گفت: این پروژه با حضور جمعی از محققان و با اشراف علیرضا صدرا و با همکاری و مشارکت گروه حکمت سیاسی متعالیه انجمن مطالعات سیاسی در حال انجام است.


 
طرح تحقیقاتی اندیشه سیاسی امام موسی صدر انجام می شود
ساعت ۸:۳۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ خرداد ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: خبر و نظر ، امام موسی صدر ، وبلاگ ، آثار
وی اظهار داشت: نگاه اینجانب در این کار این بود که ایشان هم اندیشمند سیاسی و هم فعال سیاسی و یک سیاست مدار واقعی است. در واقع ایشان نظر و عمل را با هم تلفیق کرده است، لذا نیازمند توجه بیشتری است. وی در ادامه به اهمیت اندیشه و عمل امام موسی صدر پرداخت و تأکید کرد: با توجه به تنوع قومی و فرهنگی و مذهبی در برخی از مناطق ایران، اندیشه و عمل امام صدر می تواند به عنوان الگو مطرح و مورد توجه و عمل قرار گیرد.

 


 
انتشار دفتر سوم کتاب «حبیب دلها»
ساعت ۸:۳۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٤ خرداد ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: حبیب لک زایی ، سیستان و بلوچستان ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

habibedelha3.jpgوی عنوان کرد: دفتر سوم «حبیب دلها» مشتمل بر چهار فصل و مطالب متنوعی از جمله، مطالبی درباره زندگی شخصی این شهید سرافراز، به ویژه قسمت سوم گفت‌وگوی دلنشین و خواندنی و منتشر نشده با این شهید بزرگوار، سخنرانی و مقالاتی از سردار شهید لکزایی، گفت‌وگوهای مختلفی با همکاران و همرزمان وی درباره این شهید والامقام است.


 
جامعه سازی بدون خودسازی امکان ندارد
ساعت ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٢ خرداد ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، اخلاق و سیاست ، وبلاگ ، انتخابات

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به اینکه طبیعتا هر چقدر بتوانیم خود و جامعه را ارتقا ببخشیم می توان گفت نابردباری کمتر و کمتر می شود، گفت: با توجه به چالشهایی که وجود دارد و بداخلاقیهایی که صورت می گیرد جامعه ما فاقد این الگوست. علت این امر هم به خاطر این است که تربیت سیاسی نداشتیم و نداریم.


 
«فلسفه سیاسی ملاصدرا» در راه بازار نشر
ساعت ۱٠:٤۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٢ خرداد ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: خبر و نظر ، حکمت سیاسی متعالیه ، وبلاگ ، ملاصدرا

لک زایی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم تصریح کرد: فلسفه سیاسی اسلامی نیازمند آن است که در دوره جدید مورد بازخوانی قرار بگیرد و ما با توجه به پرسش‌ها، نیازها و خلأهای جدید بتوانیم یک فلسفه سیاسی اسلامی مناسب و متناسب با پرسش‌های جامعه امروز ارائه دهیم.


 
بیشتر مشکلات ناشی از بی تدبیری است
ساعت ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٦ خرداد ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، انتخابات ، وبلاگ ، علوم انسانی

Advertisement

این مشکلات نیازمند این است که یک اتفاق بیفتد و حادثه ای خلق شود که این حادثه بتواند ما را به سمت همدلی بیشتر هدایت و بتواند مشکلات موجود راحل کند و به نظر نام گذاری امسال نیز به همین دلیل بوده است. بیشتر این مشکلات ناشی از بی تدبیری و بی کفایتی و فقدان سیاست های درست و یا درست اجرا نکردن سیاست های مصوب به وجود آمده است.


 
نقد و نظر: اندیشه‌های وارداتی
ساعت ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٦ خرداد ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: یادداشت ، علوم انسانی ، وبلاگ ، پرشین بلاگ
در بسیاری از موارد نیازی نیست که سراغ دیگر مکاتب برویم؛ تعامل در حوزه فکر و اندیشه حرف اول را می‌زند، درست است که به طور کلی باید پاسخ از دل جامعه برخیزد اما نمی‌توان جایگاه تعامل را کتمان کرد، باید با فرهنگ‌ها بده بستان داشت و جریان‌های فکری اصیل اسلامی را منتقل کرد.