شریف لک‌زایی

اخبار، گفتگوها، یادداشتها، مصاحبه ها و مقاله های دکتر شریف لک زایی

فصلنامه سیاست متعالیه منتشر می شود
ساعت ٥:٤۱ ‎ب.ظ روز جمعه ٢۸ تیر ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: اخبار فرهنگی ، مجلات علمی پژوهشی ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

فصلنامه سیاست متعالیه انجمن مطالعات سیاسی حوزه به سردبیری نجف لک زایی مجوز علمی پژوهشی دریافت نمود

در جلسه مورخ ششم خرداد 1392 هیئت نظارت بر مطبوعات، برای فصلنامه «سیاست متعالیه» به صاحب امتیازی «انجمن مطالعات سیاسی حوزه علمیه قم» و مدیر مسئولی «غلامرضا بهروزی لک» و سردبیری «نجف لک زایی» مجوز صادر شد.همچنین گقتنی است این فصلنامه مجوز علمی - پژوهشی خود را از کمیسیون اعطای مجوزهای حوزه علمیه دریافت نمود و شماره تابسان این فصلنامه به زودی منتشر خواهد شد.


 
ظهور نسل تازه پژوهشگران انقلاب اسلامی
ساعت ٢:۱٤ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ تیر ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: یادداشت ، انقلاب اسلامی ، وبلاگ ، اندرو اسکات کوپر

برای ایشان آرزوی موفقیت کردم و یادآور شدم که فوکو البته با فلسفه اسلامی آشنا نبود و الا می توانست تحلیل جامع تری از انقلاب ارائه کند اما شما این فرصت را دارید که از چنین منظری هم به انقلاب اسلامی ایران نگاه کنید. بعد هم دقایقی درباره نسبت و رابطه انقلاب اسلامی با حکمت متعالیه برایش صحبت کردم.


 
جامعه مصر نیازمند اعتدال است
ساعت ٢:۱۱ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ تیر ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: یادداشت ، بیداری اسلامی ، وبلاگ ، اعتدال
با همه این ها به نظر می رسد راه حل مسأله مصر در برقراری و نیازمندی به اعتدال همه نیروهای درگیر در عرصه سیاسی و فعالان سیاسی است. حتماً وضعیت آشفته و بحرانی مصر تا زمان قدرت گیری نیروهای معتدل و خردمند به قوت خود باقی است و حتماً همچنان شاهد دخالت نظامیان در سیاست خواهیم بود. البته با این تفاوت که ممکن است بار دیگر مردم از دخالت نظامیان در سیاست خشنود نباشند.

 
شهید بهشتی الگوی اعتدال گرایی در اندیشه و عمل
ساعت ٢:٠۸ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ تیر ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، آیت الله بهشتی ، وبلاگ ، اعتدال

دکتر شریف لک زایی ادامه داد: برای نمونه ایشان در یکی از آثار که در مورد لیبرالیسم صحبت می کند از اندیشه آزادی در این مکتب و ضدیت با استبداد تمجید می کند و این نکته بسیار مهمی در اندیشه سیاسی شهید بهشتی است که اندیشه رقیب را به طور یکجانبه و به طور کامل رد نمی کند بلکه عناصر مثبت را می گیرد و عناصر منفی را هم نقد می کند و کنار می گذارد.


 
تحقق دولت مهدوی با اراده و حرکت مردم صورت می‌گیرد
ساعت ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٥ تیر ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، مهدویت ، وبلاگ ، آرمان گرایی
وقتی دولت مهدوی در جامعه تحقق پیدا می‌کند که شرایط آن مهیا شده باشد. عمده‌ترین شرطی که می‌توانیم برای تحقق دولت مهدوی ذکر کنیم این است که تحقق این جامعه با خواست و اراده و میل و حرکت مردم صورت می‌گیرد. در واقع شرایط تحقق آن‌را مردم به وجود می‌آورند. مردم به این سمت‌و‌سو حرکت می‌کنند و در واقع آرمان شهر مهدوی یا آرمان شهر اسلامی و دولت مهدوی تبدیل به خواست عمومی و جمعی می‌شود.

 
سبک زندگی سیاسی در اسلام بر حاکمیت اخلاق استوار است
ساعت ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٥ تیر ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، اخلاق و سیاست ، وبلاگ ، فلسفه سیاسی
دکتر شریف لک زایی، عضو هیئت علمی پژوهشکده اندیشه سیاسی، در گفت و گو با خبرنگار اندیشه خبرگزاری شبستان درباره سبک زندگی سیاسی اسلامی گفت: یک نکته کلیدی این است که در استمرار قدرت، حاکمیت اخلاق باید سیطره داشته باشد، در بحث نقل و انتقال قدرت که ما با آن در انتخابات مواجه هستیم نیز این موضوع خود را نشان می دهد.

 
اهرم‌های نظارتی از درون تا بیرون
ساعت ۱٢:٥٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳ تیر ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، امام خمینی ، وبلاگ ، اخلاق و سیاست

دکتر شریف لک زایی در گفتگو با روزنامه همشهری گفت: افراد درگیر و مؤثر در امور سیاسی نیازمند اطمینان‌بخشی به یکدیگر بوده و باید احترام متقابل یکدیگر را هم حفظ کنند. آنچه در این بین آنها بیش از هر چیزی نیازمند آن هستند اعتماد است. اعتماد یک مسئله اخلاقی است. اعتماد با اخلاق حاصل می‌شود، اگرچه قوانین می‌توانند آن را پشتیبانی کنند و همچنین از سوی مردم می‌تواند بر آن نظارت صورت گیرد و نسبت به آن داوری بشود.


 
امام خمینی، فیلسوف، عارف و معلم اخلاق بود
ساعت ۱٢:٥۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳ تیر ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، امام خمینی ، وبلاگ ، حکمت سیاسی متعالیه
شریف لک زایی در گفتگویی با روزنامه تهران امروز گفت: برای بسیاری از مردم شاید این امر سنگین باشد یا اصولاً قابل پذیرش نباشد که امام خمینی یک فیلسوف است. در صورتی که این واقعیتی است که نمی‌توان از کنار آن به سادگی عبور کرد. به هر حال امام، اندیشمندی است که در حکمت متعالیه نشو و نما پیدا کرده و اندیشه ایشان از این حکمت سیراب شده است، حتی عرفان امام، عرفانی است که در حکمت متعالیه ترسیم می‌شود و در این حکمت به بار می‌نشیند.