شریف لک‌زایی

اخبار، گفتگوها، یادداشتها، مصاحبه ها و مقاله های دکتر شریف لک زایی

عوامل مغفول ماندن و عدم اجرای کرسی های آزاداندیشی
ساعت ۱٢:٢۱ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢٥ شهریور ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، آزادی ، وبلاگ ، علوم انسانی

دکتر شریف لک زایی در ابتدای گفتگو با اشاره به اینکه موضوع آزادی و آزاداندیشی یکی از دغدغه های اصلی ایشان در سال­های گذشته بوده است اظهار داشت: طبیعتاً وقتی سخن از آزاداندیشی به میان می آید بایستی انتظار بحث های بدیع و ناشنیده و خلاف عرف موجود را متوقع باشیم. چون مراد از آزاداندیشی غیر از این نیست. اگر حرف های تکراری و تقلیدی بزنیم که آزاداندیشی نمی شود. آزاداندیشی به این معنا است که حرف های جدیدی زده شود و این حرف های جدید مورد بحث و گفتگو و نقادی و تأمل قرار بگیرد.


 
باید تعامل با دنیا جای تقابل را بگیرد
ساعت ۱٢:٢۸ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢۱ شهریور ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، اعتدال ، وبلاگ ، قرآن
عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی گفت: تعامل با دنیا به معنای دست برداشتن از اصول نیست؛ چرا که کسی که اعتدال را رعایت می‌کند به اصول نیز توجه بیشتری دارد و افرادی که دچار افراط و تفریط می‌شوند بخشی از این اصول را از دست می‌دهند.

 
التشدد لایؤدی الى الوسطیة بل یؤدی الى التخلی عن المبادئ
ساعت ٥:٢٩ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٧ شهریور ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، مطالب عربی ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

قال العضو فی لجنة التدریس بمعهد العلوم والفکر السیاسی فی ایران أن التعامل مع العالم لا یعنی التخلی عن المبادئ لأن کل من یتخذ من الوسطیة نهجاً یهتم أکثر بالمبادئ والمتشددون لایستطیعون الإلتزام بالمبادئ کلها.


 
قرآن سامان‌بخش روابط تحول‌یافته انسان و هستی
ساعت ٦:٥٩ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ۱۳ شهریور ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، امام موسی صدر ، وبلاگ ، قرآن

sharif_lakzaee.jpgشریف لک زایی در گفتگو با خبرنگار ایکنا افزود: از منظر امام موسی صدر قرآن، انسان و هستی در کنار هم و هماهنگ با هم پیش می‌روند و قرآن روابط تحول‌یافته میان آدمی و هستی را به صورت پیشرفته و در جهت جاودانگی سامان داده است و انسان با رجوع به قرآن می‌تواند تمدن را در جهتی که خداوند اراده می‌کند پیش ببرد.
 
امام موسی صدر، پیشتاز همبستگی و انسجام اجتماعی
ساعت ۱:٢٠ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٠ شهریور ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: یادداشت ، امام موسی صدر ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

صدر، در طی بیست سال حضور مؤثر در لبنان، که گرچه کشوری کوچک اما متکثر و متنوع به لحاظ قومی، مذهبی و دینی بود، با اقدامات خود و برای زنده ساختن روح همبستگی و انسجام اسلامی در سطح لبنان اقدامات وسیع و همه جانبه ای را به انجام رساند به گونه ای که به عنوان وجدان لبنان مشهور و محبوب همه طوایف گردید.


 
حیات جامعه بر تعامل استوار است: تأملی در «نظریه تعامل و همبستگی» امام
ساعت ٦:٢٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۸ شهریور ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، امام موسی صدر ، وبلاگ ، قرآن
1__1_s_116130.jpgشریف لک زایی در گفتگویی با ایسکا درباره نظریه تعامل و همبستگی امام موسی صدر تأکید کرد: ایشان بر این عقیده است که اگر انفاق کنید و تغذیه، سلامتی، تربیت و سایر امور نیازمندان را ارتقا ببخشید، با این کار در ساختن و ارتقای جامعه مشارکت می کنید. یعنی هم انفاق کننده هستید و هم انفاق گیرنده و در واقع در این دنیا نیز پیامد انفاق به خود شما می رسد.

 
جُبن و تهور در سیاست‌ورزی در تضاد با اعتدال است
ساعت ۱:٤٢ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٧ شهریور ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، اعتدال ، پرشین بلاگ ، فلسفه سیاسی

دکتر شریف لک زایی در گفتگو با خبرنگار ایکنا تصریح کرد: در سیاست باید به گونه‌ای عمل کرد که سیاست عاقلانه و متعالی باشد؛ سیاست اعتدالی به این صورت است که نه متهورانه است که دائماً با دنیا مقابله کنیم و نه می‌ترسیم که هر چه کشورهای دیگر بگویند انجام دهیم. اعتدال از یک جهت بدیهی است به این معنا که همیشه تاکید شده است که انسان نباید به سمت افراط و تفریط کشیده شود، این مسئله در فلسفه اسلامی جایگاه والایی دارد، به خصوص در زمینه مباحث فلسفه اسلامی و فلسفه اخلاق توسط فیلسوفان ما این بحث مطرح شده است.


 
دفتر چهارم کتاب حبیب دلها منتشر شد
ساعت ۱:٥٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٢ شهریور ۱۳٩٢  کلمات کلیدی: حبیب لک زایی ، سیستان و بلوچستان ، وبلاگ ، یادواره شهدا

1:51

habibe20delh4.jpgاین کتاب به معرفی بخش های دیگری از ایثارگری ها و فعالیت های سردار شهید حاج حبیب لک زایی، جانشین فرماندهی سپاه سلمان استان سیستان و بلوچستان، می پردازد. دفتر چهارم کتاب حبیب دلها دارای چهار فصل و مطالب متنوعی است؛ از جمله: سبک و سیاق مؤمنانه سردار به قلم آیت الله سلیمانی و مطالبی درباره عملکرد و خصوصیات اخلاقی و رفتاری این شهید سرافراز و گفتگوهای مختلفی با همکاران و همرزمان وی و اشعاری از شعرای برجسته استان سیستان و بلوچستان درباره این شهید والامقام.