شریف لک‌زایی

اخبار، گفتگوها، یادداشتها، مصاحبه ها و مقاله های دکتر شریف لک زایی

فراخوان دومین همایش «حبیب دلها» اعلام شد
ساعت ٧:٢٧ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: حبیب لک زایی ، یادواره شهدا ، وبلاگ ، سیستان و بلوچستان
فراخوان دومین همایش حبیب دلها:یادواره دومین سالگرد شهادت سردار شهید حاج حبیب لک زایی اعلام شد. این همایش در چهار محور به معرفی ابعاد و شخصیت و کارنامه فعالیت های سردار شهید حبیب لک زایی می پردازد. عناوین اصلی فراخوان عبارتند از:
زندگی، شرح حال، کارنامه و فعالیت ها
سیره اعتقادی، بینشی و ولایی سردار لک زایی
سیره اخلاقی و تربیتی سردار لک زایی
سیره رفتاری و عملی سردار لک زایی

 
استادی که از فلسفه خسته نمی‌شود: در تجلیل از یک استاد
ساعت ٧:٢٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: یادداشت ، کریم مجتهدی ، وبلاگ ، پرشین بلاگ
در باب کلاس درس استاد کریم مجتهدی
سخن گفتن درباره استادی که بحث‌هایش از عمق و دقت زیادی برخوردار است و در سرتاسر عمر خویش به معلمی فلسفه شهره بوده و خیل عظیمی از دانشجویانی را پرورش داده که خود اکنون به استادانی در جای جای این مرزوبوم مبدل شده‌اند به واقع سخت و دشوار است. اما به سهم خود و به منظور تجلیل از این آموزگار فلسفه و به پاس آنچه از او آموخته‌ام چند جمله‌ای به منظور پاسداشت این استاد بزرگوار می‌نگارم. حتماً حضرت استاد غلط‌های بنده را تذکر خواهند داد و باز هم من از ایشان چیزهایی خواهم آموخت که همچون چراغی فراروی نگارنده روشنی خواهد بخشید. بی‌تردید فضائل استاد مجتهدی بیش از اینها است و بنده به عنوان یکی از شاگردان ایشان سهم خود را در این مجال کوتاه ادا می‌کنم.

 
در پی «نص» صدرا: بحثی در باب اندیشه سیاسی ملاصدرا
ساعت ٧:٢٢ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٥ اردیبهشت ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: یادداشت ، حکمت سیاسی متعالیه ، وبلاگ ، ملاصدرا

شاید تردیدی نباشد که امروزه حکمت متعالیه، حکمتی زنده و فلسفه‌ای است که به حیات خود ادامه می‌دهد. اگر از زمان صدرالمتالهین به عنوان موسس این حکمت، تاکنون یک دوره زمانی نسبتا کوتاه را در نظر بگیریم، تنها اندکی پس از صد رالمتالهین به این موضوع توجه نشده و بعد از آن فلسفه او همواره در کانون توجه فیلسوفان ما بوده است و مفسران و شارحان بسیاری بدان پرداخته‌اند.


 
پرسش هایی درباره حکمت متعالیه
ساعت ۱۱:۳٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: یادداشت ، حکمت سیاسی متعالیه ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

دوست ارجمند نادیده ای سه پرسش زیرا را درباره حکمت متعالیه مطرح و تقاضای پاسخ کرده است. در ادامه به اختصار پاسخ این سه پرسش داده می شود. پاسخ تفصیلی می تواند با رجوع به آثار ملاصدرا و سایر حکمای حکمت متعالیه حاصل شود.


 
متن کامل و ترجمه حدیث جنود عقل و جنود جهل امام صادق علیه السلام در اصول کافی
ساعت ۱۱:۱۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: امام صادق (ع) ، عقل ، وبلاگ ، جهل

سماعه گوید خدمت حضرت صادق علیه السّلام بودم و جمعى از دوستانش هم حضور داشتند که ذکر عقل و جهل بمیان آمد؛ حضرت فرمود: عقل و لشکرش و جهل و لشکرش را بشناسید.

سماعه گوید من عرض کردم قربانت گردم غیر از آنچه شما بما فهمانیده‏اید نمیدانیم.

حضرت فرمود خداى عز و جل عقل را از نور خویش و از طرف راست عرش آفرید و آن مخلوق اول از روحانیین است پس بدو فرمود پس رو او پس رفت سپس فرمود پیش آى پیش آمد؛ خداى تبارک و تعالى فرمود: ترا با عظمت آفریدم و بر تمام آفریدگانم شرافت بخشیدم.

سپس جهل را تاریک و از دریاى شور و تلخ آفرید باو فرمود پس رو پس رفت فرمود پیش بیا پیش نیامد. فرمود: گردن‏کشى کردى؟ او را از رحمت خود دور ساخت. سپس براى عقل هفتاد و پنج لشکر قرار داد.

چون جهل مکرمت و عطاء. خدا را نسبت به عقل دید دشمنى او را در دل گرفت و عرض کرد: پروردگارا این هم مخلوقى است مانند من. او را آفریدى و گرامیش داشتى و تقویتش نمودى. من ضد او هستم و براو توانائى ندارم. آنچه از لشکر به او دادى بمن هم عطا کن.

فرمود بلى میدهم ولى اگر بعد از آن نافرمانى کردى ترا و لشکر ترا از رحمت خود بیرون میکنم.

عرض کرد خشنود شدم.

پس هفتاد و پنج لشکر باو عطا کرد.

و هفتاد و پنج لشکرى که به عقل عنایت کرد (جنود عقل و جهل) بدین قرار است: