شریف لک‌زایی

اخبار، گفتگوها، یادداشتها، مصاحبه ها و مقاله های دکتر شریف لک زایی

نائینی را باید با شیخ فضل الله تفسیر کرد
ساعت ۸:۳٩ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٩ خرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، نهضت مشروطه ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

شریف لک زایی در گفتگویی با روزنامه فرهیختگان اظهار کرد: هم طرح مشروطه مشروعه توسط شیخ فضل الله نوری و هم جمع آوری کتاب تنبیه المله و تنزیه المله توسط نائینی این دو را به یک نقطه رساند که در برابر وضعیت موجود واکنش نشان دادند و نقش خود را ایفا کردند.


 
یادمان شهدای تاسوکی در گیر و دار نبود متولی از یاد می رود
ساعت ۸:۳٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٥ خرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: تاسوکی ، سیستان و بلوچستان ، وبلاگ ، یادواره شهدا

می گوید: در ابتدای ساخت مجموعه، رسیدگی به این مکان فرهنگی خوب بود، به طوری که در دوره های قبل ، استاندار وقت و مسئولان استانی نیز بارها از این مکان و روند تکمیل پروژه ها بازدید می کردند اما به تدریج این روال تغییر کرد.

وی می افزاید: در کنار ساخت مجتمع رفاهی چندین ساختمان دیگر نظیر پاسگاه نیروی انتظامی، مرکز بهداشتی درمانی، سوله و آتش نشانی نیز در این مکان ساخته شد.اما این ساختمان ها نیز در کنار دیگر بناها و یادمان شهدا، نمازخانه و … بلااستفاده رها شدند.

وی اضافه می کند: پس از گذشت چند سال از حادثه تروریستی تاسوکی، این مکان رها شده است و مسئولان به آن توجه نکردند، به طوری که الآن نزدیک به ۶ سال است که دیگر به وضعیت اینجا رسیدگی نمی شود.

وی می گوید: حتی مرکز بهداشتی، درمانی هم که چند سال پیش با حضور مسئولان استانی افتتاح شد و برای مدتی هم نیروی درمانی در آن مستقر شدند، پس از ۳ روز از آغاز به کار تعطیل شد و نیروهای آن به علت شرایط سخت و کمبود امکانات مرکز را رها کردند و به شهرهای خود بازگشتند و درمانگاه هم دیگر راه اندازی نشد.


 
رسالت حکومت اسلامی؛ تسهیل راه بهشت یارساندن به نقطه مطلوب
ساعت ۸:۳٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٢ خرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، فرهنگ ، وبلاگ ، انقلاب اسلامی

شریف لک زایی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، در گفتگو با خبرگزاری بین المللی قرآنی ایکنا تأکید کرد: دولت اسلامی موظف نیست انسان‌ها را با زور و قدرت به بهشت یا به سمت جایی که فکر می‌کند مطلوب و مثبت است حرکت بدهد ولی بر دولت اسلامی واجب و لازم است زمینه‌های دستیابی و رسیدن به یک امر مطلوب را برای جامعه محقق کند.


 
از چله‌نشینی تا آزاداندیشی؛ صدرالمتألهین و الزامات تولید دانش
ساعت ۸:۳۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، حکمت سیاسی متعالیه ، وبلاگ ، ملاصدرا

صدرالمتالهین هم‎چنان به آموزش و آموختن می‎اندیشد و ضمن قوام‎بخشی به دستگاه حکمت متعالیه، از طرح الزامات دستیابی به دانش هم غفلت نمی‎کند. بازخوانی آثار صدرالمتالهین و حکمای حکمت متعالیه، هم‎چنان‎که بهره‎‎های زیادی نصیب خواننده می‎کند، مخاطبان را به‎سوی حکمت سیاسی متعالیه رهنمون می‎کند و این چیزی است که مورد غفلت و نامهربانی برخی از صاحب‎نظران قرار گرفته است.


 
تأثیر حکمت متعالیه بر انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با شریف لک‌زایی
ساعت ۸:۳۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٤ خرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، حکمت سیاسی متعالیه ، وبلاگ ، انقلاب اسلامی

اساساً انقلاب اسلامی به لحاظ فلسفی متأثر از حکمت متعالیه بوده است؛ هم رهبران شاخص انقلاب متأثر از این حکمت بودند و هم عناصر درونی این حکمت می‌تواند انقلاب اسلامی را تبیین کند.

روز اول خرداد روز بزرگداشت ملاصدرا فیلسوف شیعه ایرانی سده یازدهم هجری قمری و بنیان‌گذار حکمت متعالیه است که کارهای او را می‌توان نمایش‌دهنده نوعی تلفیق از هزار سال تفکر و اندیشه اسلامی پیش از زمان او به حساب آورد. به مناسبت این روز، گفت‌وگویی با دکتر شریف لک‌زایی عضو هیئت علمی گروه فلسفهٔ سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی انجام دادیم که در ادامه خواهد آمد. 

 
ویژگی‌های متمایز حکمت متعالیه از حکمت‌های پیشین
ساعت ۸:٢۸ ‎ق.ظ روز شنبه ۳ خرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، حکمت سیاسی متعالیه ، وبلاگ ، ملاصدرا

به مناسبت اول خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا، گفتگویی با دکتر شریف لک زایی عضو هیأت علمی گروه فلسفۀ سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی انجام دادیم که در ادامه خواهد آمد.

دکتر لک‌زایی در ابتدای مصاحبه پیرامون طرح­های پژوهشی که در گروه فلسفه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پیرامون حکمت متعالیه در حال انجام است گفت: طرح پژوهشی حکمت سیاسی متعالیه از سال 1383 با مدیریت اینجانب کلید خورده است و ذیل آن چند کار صورت گرفته است که تدوین مجموعه مقالات، برگزاری نشست‌هایی برای روشن کردن فضای بحث، ابعاد و تأملات مرتبط با این موضوع و برگزاری همایش‌ سیاست متعالیه از منظر حکمت متعالیه با اشراف حضرت آیت الله جوادی آملی از جمله این کارها بوده است.