شریف لک‌زایی

اخبار، گفتگوها، یادداشتها، مصاحبه ها و مقاله های دکتر شریف لک زایی

محفل انس با قرآن و همایش همنشینی با عرشیان برگزار شد
ساعت ۱۱:۱٤ ‎ق.ظ روز شنبه ٤ امرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی:

ه گزارش روابط عمومی هیئت امنای گلزار شهدای حضرت رسول اکرم (ص) شهرستان نیمروز (ادیمی)، در سالروز شهادت مولی الموحدین حضرت علی علیه السلام و برای هفتمین سال پیاپی یکی دیگر از سنت های حسنه و ماندگار سردار شهید حاج حبیب لک زایی در گلزار شهدای حضرت رسول اکرم (ص) شهرستان نیمروز برگزار شد. همایش همنشینی با عرشیان در دو قسمت محفل انس با قرآن و یادواره شهدای شورو – کورین و شهدای شهرستان نیمروز با حضور خانواده معظم شهدا و ایثارگران، مسئولین، فرماندهان نظامی و انتظامی، بسیحیان غیور و مردم شهید پرور و ولایت مدار سیستان در مسجد و حسینیه مجتمع فرهنگی سردار شهید حاج حبیب لک زایی برگزار شد.


 
حکمت متعالیه و انقلاب اسلامی ایران
ساعت ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ روز شنبه ٤ امرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: مقاله ، حکمت سیاسی متعالیه ، وبلاگ ، انقلاب اسلامی
مقالۀ حاضر به بررسی ظرفیت‌‌های عملی حکمت متعالیه در مقایسه با انقلاب اسلامی ایران می‎پردازد. پرسش این است که پشتوانۀ فلسفی و خردورزانۀ انقلاب اسلامی ایران چیست؟ آیا می‎توان گفت انقلابی چنین بزرگ، فاقد پشتوانۀ فلسفی و خردورزانه است؟ نگارنده با بررسی دیدگاه موافقان و منتقدان، بر ظرفیت حرکت‎آفرین حکمت متعالیه در انقلاب اسلامی تأکید کرده و بر این نظر است که این حکمت هم در پیدایش انقلاب اسلامی تأثیراتی داشته است و هم در استمرار و تداوم آن نقش مؤثری ایفا کرده و خواهد کرد.
این موضوع به‎ویژه در تأسیس دانش‎های موردنیاز، به پشتوانۀ علمی و عملی چنین دستگاه فلسفی‎ای امکان‎پذیر خواهدشد. در واقع، فلسفۀ متعالیه به سبب نوع نگاه به انسان و قائل‎شدن به حرکت جوهری، پشتوانۀ حرکت‎های انقلابی را فراهم‎می‎کند. اگرچه منتقدان نیز به دلیل حضور امام خمینی در نقش رهبری انقلاب بر تأثیر حکمت متعالیه بر انقلاب اسلامی تأکید می‎‎کنند، این تأثیر را تأثیر تام و تمامی نمی‌‌دانند. به نظر، اوج اسفار اربعه که سفر چهارم است، انقلاب اسلامی و تأسیس نظام جمهوری اسلامی توسط امام خمینی است. حکمت متعالیه تأثیر بسیاری در پیدایش، استمرار و تداوم انقلاب اسلامی داشته است. افزون بر اینکه به این وسیله می‎توان ارزش‎های انقلاب اسلامی را احیا کرد و با تحلیل انقلاب اسلامی ایران با بهره‎گیری از عناصر حکمت متعالیه جان تازه‎ای به مباحث تحلیلی انقلاب اسلامی ایران ببخشیم.
 
شریف لک زایی
محمد علی فتح اللهی
 
منبع: فصلنامه علمی پژوهشی جستارهای سیاسی معاصر، شماره 8، تابستان 1392.

برای دریافت متن کامل مقاله اینجا را کلیک نمایید.


 
پاسخ منتقدان به تحول علوم سیاسی در گفت‎وگو با نجف لک زایی
ساعت ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ روز شنبه ٤ امرداد ۱۳٩۳  کلمات کلیدی: نجف لک زایی ، علوم انسانی ، وبلاگ ، پرشین بلاگ
باید بپذیریم که نمی‎توان نسبت به مسائل علمی رویکرد‎های غیرعلمی هم داشت. روشی را که از سوی دوستان در پیش گرفته شده، علمی و مناسب نمی‎دانم و مسلما نتیجه‎ای نخواهد داشت. تا حالا استادی را ندیدم که از سرفصل‎های قبلی دفاع کند. این دوستان منتقد هم، از سرفصل‎های قبلی دفاع نمی‎کنند، اما می‎گویند ما به سرفصل جدید اشکال داریم. ولی پیشنهادی را مطرح می‎کنند که نتیجه‎اش این می‎شود که همان سرفصل کهنه و مشکل دار قبلی مبنای عمل قرار گیرد و در دانشگاه‎ها ادامه پیدا کند. نتیجه‎اش، ادامه ناکارآمدی فعلی علوم سیاسی در ایران خواهد شد. الان علوم سیاسی در ایران، یکی از رشته‎‎های ناکارآمد است. اساتید علوم سیاسی و کارشناسان علوم سیاسی، چه سهم و نقشی در حل مسائل و مشکلات جامعه ایران دارند؟! چه‎کاری انجام می‎دهند؟! خودشان هم قبول دارند که رشته علوم سیاسی، ناکارآمد است. اگر رشته، رشته ناکارآمدی است، باید همه ما دست به دست هم دهیم و این ناکارآمدی را به کارآمدی تبدیل کنیم.