شریف لک‌زایی

اخبار، گفتگوها، یادداشتها، مصاحبه ها و مقاله های دکتر شریف لک زایی

ظرفیت سنجی حکمتِ سیاسی متعالی در تمدن سازی
ساعت ٤:۳٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳٠ آذر ۱۳٩٤  کلمات کلیدی: خبر و نظر ، حکمت سیاسی متعالیه ، تمدن اسلامی ، وبلاگ
نشست علمی ظرفیت حکمت سیاسی متعالی در تمدن‌سازی نوین اسلامی با حضور علیرضا صدرا برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری شبستان، نشست علمی «ظرفیت حکمت سیاسی متعالی در تمدن‌سازی نوین اسلامی» روز دو‌‌شنبه، 30 آذر ماه در سالن همایش دفتر تبلیغات اسلامی شعبه تهران با حضور علیرضا صدرا، دانشیار دانشگاه تهران برگزار می شود.

بنابراین گزارش، دبیری این نشست علمی را شریف لک زایی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بر عهده دارد.

گفتنی است، عموم علاقمندان می توانند از ساعت 10 روز دوشنبه، 30 آذرماه برای حضور در این نشست به سالن همایش دفتر تبلیغات اسلامی شعبه تهران به نشانی: میدان فلسطین، خیابان طوس، کوچه تبریز، پلاک 30 مراجعه کنند.


 
نشست امکان یا امتناع بهره گیری از فلسفه مشاء در حکومت دینی
ساعت ٤:۳۳ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ آذر ۱۳٩٤  کلمات کلیدی: خبر و نظر ، فلسفه سیاسی ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

یوسفی‌راد: دغدغه فیلسوفان اسلامی جمع عقل و وحی بود

نبوی: فلسفه مشاء پاسخگوی مسائل امروز نیست

حجت الاسلام سیدعباس نبوی در نشست علمی «امکان یا امتناع بهره گیری از فلسفه مشاء» گفت: پناه آوردن به فلسفه مشاء در دوران کنونی برای ما به لحاظ میراث و آنچه از تمدن فلسفی اسلامی داریم، خوب است اما اصلا پاسخگو و وافی نیست. مرتضی یوسفی راد هم گفت: فیلسوفان اسلامی از ابتدا به جمع عقل و وحی توجه داشتند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه؛ نشست علمی «امکان یا امتناع بهره گیری از فلسفه مشاء در توضیح حکومت دینی» با حضور حجت الاسلام والمسلمین سیدعباس نبوی موسس و مدیر موسسه پژوهشی تمدن و توسعه اسلام، مرتضی یوسفی راد عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و شریف لک زایی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

yy8j_56789890.jpg
در ابتدای این نشست، شریف لک زایی به طرح چند مسئله برای ایجاد گفتمان در نشست پرداخت و اظهار کرد: ما در واقع، در فلسفه اسلامی ۳ مکتب را می توانیم برشماریم که نام فلسفه اسلامی در تاریخ اندیشه و تمدن اسلامی بروز و ظهور کرد. فلسفه مشاء در واقع اولین فلسفه ای است که در جهان اسلام به منصه ظهور رسیده است. برخی از متفکران ما همانند ابن سینا، خواجه نصیرالدین طوسی، به عنوان نمایندگان این مکتب معرفی می شوند البته متفکران زیادی هستند که بیشتر فلسفه مشاء با نام ابن سینا گره خورده است و به عنوان نماینده تام از آن یاد می کنند.

وی ادامه داد: اما این پرسش در فضای کنونی ایران اسلامی و با توجه به تحولی که در ایران با وقوع انقلاب اسلامی به وجود آمد، ظرفیت های فلسفه های اسلامی برای پی ریزی تمدن اسلامی چیست؟ این پرسشی است که با اساتید حاضر در این نشست به بحث و گفتگو می پردازیم.


 
برگزاری نشست علمی «اسلام و دموکراسی» در دانشگاه ساکاریا
ساعت ٤:۳۱ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳٩٤  کلمات کلیدی: خبر و نظر ، ترکیه ، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ، وبلاگ
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): نشست علمی «اسلام و دموکراسی» با همکاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در استانبول ترکیه و پژوهشگاه مطالعات خاورمیانه دانشگاه ساکاریا بر اساس تفاهم نامه مشترک (مورخ 6 آذر ماه 1394) برگزار شد.
در این نشست، گروه اعزامی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی متشکل از آقایان دکتر احمد رضا یزدانی مقدم، دکتر شریف لک زایی، دکتر رضا عیسی نیا و دکتر محمد پزشکی و دکتر محمد رحیم عیوضی از دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) شرکت داشتند. این نشست علمی با سخنان استاد کمال اینات رئیس پژوهشگاه مطالعات خاورمیانه و دکتر عبدالرضا راشد رایزن محترم فرهنگی کنسولگری ایران در استانبول آغاز شد و سپس در بخش نخست، به ترتیب استاد دانشگاه «باغچه شهیر» استاد علی یاشار، دکتر محمد رحیم عیوضی (با مقاله «تفاوت دموکراسی در اسلام و غرب) و دکتر محمد پزشکی (با مقاله «دموکراسی اسلامی: حسبه به مثابه زمینه اجتماعی دموکراسی در اسلام) برگزار شد. با پایان بخش نخست شرکت کنندگان در نشست علمی برای اقامه نماز جمعه به مسجد دانشگاه ساکاریا رفتند.
بعد از ظهر همان روز بخش دوم و سوم نشست علمی «اسلام و دموکراسی» برگزار شد. در بخش دوم دو تن از اساتید پژوهشگاه مطالعات خاورمیانه مقاله خود را ارایه کردند و سپس دکتر شریف لک زایی (با مقاله «حقوق اقلیت‌ها در مردم سالاری دینی با تاکید بر دیدگاه امام خمینی) و دکتر رضا عیسی نیا (با مقاله «الگوی شهروندی در جمهوری اسلامی ایران) به ارایه مقاله پرداختند. بخش سوم و نهایی نشست مزبور شاهد ارایه مقاله دو استاد پژوهشگاه مطالعات خاورمیانه و دکتر احمد رضا یزدانی مقدم (با مقاله «مردم سالاری دینی از دیدگاه علامه طباطبایی»)بود. گفتنیست مقاله دکتر نجف لک زایی (با عنوان «نظام مردم سالاری اسلامی از دیدگاه امام خمینی») برای این نشست ارسال شد اما به دلیل عدم حضور ایشان ارایه نگشت.

پایان بخش نشست «اسلام و دموکراسی» بازدید از پژوهشگاه مطالعات خاورمیانه (به عنوان تنها مرکز علمی مطالعات خاورمیانه) بود.
منبع: سایت پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی

 
تالیف اثری با رویکرد تفسیری به اندیشه سیاسی امام موسی صدر
ساعت ٤:٢٩ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳٩٤  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، امام موسی صدر ، قرآن ، وبلاگ

گروه اندیشه: شریف لک‌زایی در حال تکمیل کتاب اندیشه سیاسی امام موسی صدر است. وی در این اثر سعی دارد اندیشه سیاسی امام را از دل رویکرد تفسیری‌اش استخراج کند. شریف لک‌زایی، استادیار گروه فلسفه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی  در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، گفت: اندیشه سیاسی امام موسی صدر عنوان پروژه‌ای است که مطالعه و نگارش اولیه آن را انجام داده‌ام و در حال تکمیل کردن آن هستم. البته این متن هنوز نهایی نشده است و قبل از انتشار کتاب را به دوستانی خواهم داد تا مطالعه کنند و نکاتی که از آن غافل شده‌ام را به من یادآوری کنند.  همچنین سفر به لبنان را در برنامه خود قرار داده‌ام تا از نزدیک فضای که امام موسی صدر در آن زیست می‌کرد را  ببینم.


 
برگزاری همایش «اسلام و دموکراسی» در ترکیه
ساعت ٤:٢٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳ آذر ۱۳٩٤  کلمات کلیدی: خبر و نظر ، ترکیه ، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ، وبلاگ

وابستگی فرهنگی ایران در استانبول با همکاری دانشگاه بین‌المللی ساکاریا ترکیه و مشارکت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، همایش «اسلام و دمومکراسی» را در ترکیه برگزار می‌کند.

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وابستگی فرهنگی کشورمان در استانبول، با همکاری دانشگاه بین‌المللی ساکاریا ترکیه و مشارکت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، همایش «اسلام و دمومکراسی» را در روز جمعه 6 آذر در محل دانشگاه ساکاریا با حضور اساتیدی از ایران و ترکیه برگزار می‌کند.

شریف لک‌زایی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و مدیر گروه فلسفه سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی، محمد پزشکی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛ پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی، محمدرحیم عیوضی، عضو هیأت علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)، نجف لک‌زایی، دانشیار علوم سیاسی دانشگاه باقر العلوم (ع) و رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، احمدرضا یزدانی‌مقدم، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛ پژوهشکده علوم واندیشه سیاسی و رضا عیسی‌نیا، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و مدیر گروه علوم سیاسی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی، اساتید ایرانی ارایه دهنده مقاله در این همایش هستند.


 
برگزاری کرسی نقد کتاب انسان شناسی و پیامدهای آن
ساعت ٤:٢٥ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱ آذر ۱۳٩٤  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، نقد کتاب ، علامه طباطبایی ، وبلاگ

عصر روز پنجشنبه 29 آبان به مناسبت سالگرد رحلت علامه سید محمد حسین طباطبایی، کرسی نقد کتاب انسان شناسی و پیامدهای آن در فلسفه سیاسی هابز و علامه طباطبایی با حضور حجت الاسلام دکتر مهدی امیدی، حجت الاسلام دکتر غلامرضا بهروزی لک، دکتر شریف لک زایی و حجت الاسلام دکتر احمدرضا یزدانی مقدم و اعضای انجمن مطالعات سیاسی برگزار شد.

در این نشست دکتر شریف لک زایی که مدیریت علمی نشست را برعهده داشت به اهمیت نقش علامه در تاریخ معاصر ایران اشاره و یادآور شد که علامه طباطبایی رودرویی و حضور عالمانه ای با پرسش های زمانه خود داشت و در مقابل رقبای علمی با دست پر ظاهر شده و به نیازهای علمی زمانه توجه داشته است.

وی همچنین اظهار داشت که وقتی علامه در دهه بیست وارد قم می شود با توجه به نیازهای موجود به تدریس فلسفه می پردازد و از تدریس فقه به دلیل این که دروس زیادی در این زمینه در حوزه وجود داشت خوداری می کند.

لک زایی گفت با توجه به این که بحث انسان شناسی بسیار مهم است و تأثیر زیادی در حوزه سیاست و حکومت برجای می گذارد شایسته بحث و نظر است و نشست امروز از این رو تشکیل شده که به مرور این مبحث در دو اندیشمند برجسته بپردازد.