شریف لک‌زایی

اخبار، گفتگوها، یادداشتها، مصاحبه ها و مقاله های دکتر شریف لک زایی

«لَیْسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعَى»؛ الگوی قرآن برای حفظ ر
ساعت ٥:۳٦ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، قرآن ، انقلاب اسلامی ، وبلاگ
گروه سیاسی: عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به ضرورت حفظ روحیه انقلابی برای رسیدن سعادت فرد و جامعه گفت: حفظ این روحیه با تلاش صورت می‌گیرد همانطور که در قرآن تأکید شده «لَیْسَ لِلْإِنْسَانِ إِلَّا مَا سَعَى».

شریف لک زایی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، با اشاره به تأکیدات اخیر رهبر معظم انقلاب در مورد «انقلابی‌ماندن»، «انقلابی فکر کردن» و «انقلابی عمل کردن» اظهار کرد: اگر انقلاب را به معنای دگرگونی بگیریم، یک فرد انقلابی باید در درون خود دائم دگرگونی ایجاد کند؛ باید خود را بسازد و به درونیات خود از قبیل اخلاق، رفتار، کردار و تعامل با دیگران توجه داشته باشد و خود و جامعه را به سمت مطلوب تغییر دهد.

وی افزود: تعبیر دیگر انقلابی بودن کار جهادی است که پیش از این نیز رهبر معظم انقلاب بارها در رابطه با آن تأکیداتی داشته‌اند؛ با چنین تعریفی یک فرد انقلابی در هر فضایی که حضور دارد آنچنان که بایسته و شایسته است کارش را به درستی، محکم و قوی پیش می‌برد.


 
حضور شریف‌ لک زایی در غرفه خبرگزاری بین المللی قرآنی ایکنا
ساعت ۱:٠٢ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: خبر و نظر ، قرآن ، وبلاگ ، پرشین بلاگ

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) شریف لک زایی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، عصر روز (۲۷ خرداد) در غرفه ایکنا در بیست و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن حاضر شد.
لک‌زایی در گفت‌وگو با خبرنگاران ایکنا درخصوص مهجوریت قرآن در جهان معاصر و بحث انقلابی‌گری به گفت‌وگو پرداخت.
وی با بیان اینکه قرآن هنوز در جامعه ما مهجور است، گفت: قرآن وقتی از مهجوریت خارج می‌شود که در متن زندگی فردی و اجتماعی تبلور یابد.
لک زایی درباره تَأکیدات اخیر رهبر معظم انقلاب نیز درباره انقلابی‌گری گفت: ضرورت دارد تا به ارزش‌های انقلابی پایبند بوده و آن‌ها را حفظ کنیم.
گفتنی است مشروح گفت‌وگو با لک‍ زایی متعاقبا منتشر خواهد شد.

 


 
انفعال انجمنهای علمی؛ خروجی سیاست زدگی و عدم حمایت مالی
ساعت ۱٢:۳٧ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٦ خرداد ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، علوم انسانی ، انجمن های علمی ، وبلاگ

استاد فلسفه با اشاره به آسیب هایی که انجمن های علمی با آنها مواجه اند، گفت: سیاست زدگی آفت انجمن ها و تحرکات علمی جامعه است و باید برای تحول در علوم انسانی از این انجمن ها حمایت های کافی صورت پذیرد.

به گزارش خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان، تحول در علوم انسانی نیازمند تبادل آراء علمی و حرکتی منسجم است که طی آن بتوانیم از ورای برگزاری جلسات نظریه محور به اجماعی برسیم که سبب تحول در رشته های مختلف این علوم شود. این مهم قاعدتا نیازمند حمایت های مراکز و نهادهای مختلف است چراکه یک انجمن علمی به تنهایی نمی تواند اثرگذار باشد.

 در راستای بررسی این مباحث با دکتر شریف لک زایی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و از صاحبنظران حوزه تحول در علوم انسانی به گفت وگو نشسته ایم، که مشروح آن به حضورتان عرضه می شود:


 
چتر مسجد باید گسترده باشد، نه خانه یک جناح خاص سیاسی
ساعت ۱٢:۳٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ۱٩ خرداد ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، مسجد ، انقلاب اسلامی ، وبلاگ
شریف لک‌زایی در گفت‌وگو با فارس:
چتر مسجد باید گسترده باشد، نه خانه یک جناح خاص سیاسی

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه وظیفه اصلی مساجد تقویت دینداری است، گفت: در واقع مساجد باید یک الگوی زیست مؤمنانه را در حوزه سبک زندگی اسلامی ارائه کند، نه اینکه حزبی و جناحی شود.

شریف لک‌زایی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس با اشاره به این نکته که جذب جوانان و نوجوانان باید در اولویت این سبک زندگی اسلامی باشد، برخی رفتارها در مساجد را ایجابی و برخی دیگر را سلبی معرفی کرد.


 
انتشار مقاله مبانی فلسفی توسعه از دیدگاه صدرالمتألهین
ساعت ۳:۱۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: مقاله ، حکمت سیاسی متعالیه ، ملاصدرا ، وبلاگ
چکیده: با توجه به رونق گفت وگوهای علمی درباره الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، مقاله ی حاضر بر آن است تا با توجه به دستگاه حکمت متعالیه و با تأکید بر اندیشه و آثار صدرالمتألهین شیرازی، مبانی این الگو را در چارچوب دستگاه فلسفه ی صدرایی بررسی نماید.
از این رو پرسش اصلی مقاله ی حاضر این است که الگوی حکمت متعالیه مستنبط از آثار صدرالمتألهین برای توسعه و پیشرفت چیست؟
این مقاله ضمن تبیین مبانی شش گانه، مدعی است که الگوی مورد نظر ملاصدرا را می توان تحت عنوان " توسعه متعالى" مطرح کرده و مورد بررسی قرار داد.
مقاله ی حاضر بر این فرض استوار است که لازمه ی هر الگوی پیشرفت، برخورداری از یک مکتب و پشتوانه ی فلسفی است؛ از این رو با توجه به مطرح شدن حکمت متعالیه به عنوان پشتوانه ی فلسفی انقلاب اسلامی، الگوی پیشرفت نیز باید بر روی مبانی این دستگاه استوار گردد.
مهمترین پیامد بحث حاضر این است که الگوی تولید شده با پشتوانه ی نظری دستگاه حکمت متعالیه می تواند الگویی مستحکم، قابل دفاع و دارای پشتوانه فلسفی باشد که ابعاد نظری آن را برای همگان روشن و شفاف نماید.
منبع: فصلنامه سیاست متعالیه، شماره 11، زمستان 1394.
متن کامل در اینجا قابل دسترسی است.

 نوشته:
شریف لک‌زایی، استادیار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
نجمه کیخا، استادیار دانشگاه شهید بهشتی
صدیقه لکزایی، عضو هیئت علمی دانشگاه زابل


 
جایگاه مباحث سیاسی در آثار صدرالمتألهین
ساعت ۳:٠۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۱۸ خرداد ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، ملاصدرا ، حکمت سیاسی متعالیه ، وبلاگ
نشست درآمدی برطبقه بندی آثار صدر المتالهین؛ بررسی جایگاه مباحث سیاسی در آثار صدرالمتألهین با ارائه دکتر شریف لک‌زایی 5 خرداد در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه، جلسه گروه علمی فلسفه سیاسی با موضوع درآمدی برطبقه بندی آثار صدر المتالهین؛ بررسی جایگاه مباحث سیاسی در آثار صدرالمتألهین با ارائه دکتر شریف لک‌زایی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، چهارشنبه ۵ خرداد از ساعت ۲۱ در اتاق جلسات شماره ۲ مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد.


 
تولید علوم انسانیِ بومی و اسلامی، دستوری و تحکم آمیز نیست
ساعت ۳:۱٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، علوم انسانی ، آزادی ، وبلاگ
مدیر گروه فلسفه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تصریح کرد: تولید علوم انسانیِ بومی و اسلامی، دستوری و تحکم آمیز نیست بلکه امری تدریجی و ارادی است.

دکتر شریف لک زایی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» با تاکید بر اهمیت مساله بومی سازی و اسلامی سازی علوم انسانی اظهار داشت: علوم انسانی کشور ما با مسایل و مشکلاتی روبروست که به طور خاص برای حال آن ها باید در مسیر بومی سازی و اسلامی سازی آن ها گام برداشت.

وی همچنین افزود: بومی شدن و اسلامی شدن این دسته از علوم مبتنی بر این است که دانش‌های رایج در جامعه ما دارای پشتوانه و بنیادی فلسفی باشد و اساساً باید توجه داشت که بدون چارچوب های فکری و فلسفی نمی توان انتظار تحول مطلوب در عرصه های علمی و پژوهشی را داشت.

این محقق و پژوهشگر حوزوی با تاکید بر این نکته که تحول در علوم انسانی ، دستوری، آمرانه و تحکم آمیز نیست، خاطرنشان کرد: تولید علوم انسانی اسلامی و بومی ، یک فرآیند تدریجی و ارادی و اختیاری است که از سوی افراد صاحبنظر و در مراکز علمی و به‌صورت خودجوش و طبیعی صورت می‌گیرد.

وی گفت: انقلاب اسلامی نمی‌تواند با توجه به اینکه به لحاظ جهت‌گیری و اهداف و سبک زندگی و به لحاظ محتوایی از اندیشه غربی متمایز است، همچنان پیرو و تابع آن باشد و لذا می بینیم که در سال های اخیر به طور خاص مقام معظم رهبری تا به چه اندازه بر لزوم تولید علوم بومی و اسلامی تاکید کرده و می کنند.

لک زایی در عین حال افزود: دانش و تحول در دانش علوم انسانی مساله‌ای تدریجی، اما ارادی و اختیاری است و لذا تاکیدات خاص رهبر معظم انقلاب نباید باعث شود عده‌ای آن را مستمسک آمرانه بودن تحول به‌شمار آورند.


 
مبنای حکومت اسلامی بر محبت و اخوت است
ساعت ۳:٠۸ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٦ خرداد ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: نجمه کیخا ، امام خمینی ، اخلاق و سیاست ، وبلاگ

یادداشتی از دکتر نجمه کیخا دربارهتاثیر عرفان بر اندیشه سیاسی امام خمینی (ره)

محبت و اخوت و دوستی، قدرتآفرین است. به تعبیر امام خمینی (ره) محبت و اخوت گرچه در نظر اول اخلاقی بهنظر میرسند، بار سیاسی دارند و توصیه‎‎های سیاسی و اجتماعی اسلامند. فقدان اخوت به گسترش حسد، بغض، کینه و عداوت میانجامد و باعث فساد و نفاق میشود.


 
امام (ره) به نقش و حضور فعالانه مردم عمیقاً باور داشت
ساعت ۳:۱۳ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٥ خرداد ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، امام خمینی ، انقلاب اسلامی ، وبلاگ

حوزه/ مدیر گروه فلسفه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: حضرت امام (ره) به نقش و حضور فعالانه مردم در عرصه جامعه و تصمیم گیری های سیاسی و اجتماعی، عمیقاً باور داشت.

دکتر شریف لک زایی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه» با اشاره به مطلب فوق اظهار داشت: در نگاه حضرت امام(ره) مردم در شکل گیری و ثبات حکومت اسلامی نقش بسیار مهمی ایفا می کنند و خود ایشان به آرای ملت بسیار اهمیت می دادند.

وی افزود: اساساً از نگاه ایشان حاکمیت دینی می بایست فضای انتخاب مردم را به عنوان رشد و توسعه ذهنی و عملی جامعه تلقی کند و زمینه‌های آن را فراهم کند تا مردم حقیقتاً در همه عرصه‌ها حضور و مشارکت مؤثر، جدی و گسترده داشته باشند.


 
اصل آزادی از دیدگاه امام خمینی (ره)مبتنی بر توحید است
ساعت ۳:٠٧ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٤ خرداد ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، امام خمینی ، آزادی ، وبلاگ
به گزارش خبرنگار معارف ایرنا، شریف لک زایی روز سه شنبه در نشست علمی آزادی و کرامت انسانی در گفتمان سیاسی امام خمینی (ره) در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت: حضرت امام (ره) معتقد بودند که ریشه و اصل همه عقاید توحید است و با توجه به سخنان ایشان که می فرمود، «انسان فقط باید در برابر حق تسلیم باشد و از هیچ انسانی نباید اطاعت کند مگر اینکه اطاعت او اطاعت از خدا باشد» نتیجه گیری می کردند که طبق اصل آزادی، هیچ انسانی حق ندارد ملتی را از آزادی محروم کند.

گزارش ایرنا از کرسی آزاد اندیشی آزادی و کرامت درگفتمان سیاسی امام خمینی


 
نظام فلسفی امام خمینی و امکان‌پذیری وحدت سیاسی در جهان اسلام
ساعت ۳:٠٥ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، امام خمینی ، حکمت سیاسی متعالیه ، وبلاگ
نظام فلسفی امام خمینی و امکان‌پذیری وحدت سیاسی در جهان اسلام
گروه سیاسی: وحدت مورد نظر امام(ره) با نگاه فلسفی صدرایی و برگرفته از پذیرش اصل «وحدت در کثرت و کثرت در وحدت» بیشتر ناظر به وحدتی مبتنی بر یک تصمیم سیاسی و اتخاذ سیاست مشترک در جهان اسلام است و منظور این نیست که جهان اسلام به یک وحدت فرهنگی، دینی و فقهی برسد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، شریف لک‌زایی، دانش‌آموخته حوزه علمیه قم، دارای مدرک دکتری علوم سیاسی با گرایش اندیشه سیاسی و عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی می‌باشد؛ وی دارای تألیفات و مقالات بسیاری در حوزه اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) است که می‌توان به نمونه‌هایی از جمله «چیستی «ولایت مطلقه فقیه» در اندیشه سیاسی امام خمینی»، «نظریه آزادی سیاسی در اندیشه امام خمینی»، «مردم سالاری دینی و حقوق اقلیت های در نظریه سیاسی امام خمینی»، «تصویر اختیار، آزادی و کرامت در آیینه ذهن امام خمینی»، «مناسبات آزادی و امنیت از دیدگاه امام خمینی»، «آزادی مطبوعات از منظر امام خمینی»، «آزادی و مشارکت سیاسی در اندیشه سیاسی امام خمینی» و ... اشاره کرد.

برگزاری همایش بین‌المللی «گفتمان اسلام سیاسی امام خمینی(ره) و جهان معاصر» به همت مرکز امام خمینی(ره)، ولایت فقیه و انقلاب اسلامی جهاد دانشگاهی در خردادماه، بهانه‌ای شد تا گفت‌وگویی با شریف لک ­زایی با موضوع «امکان‌پذیری وحدت اسلامی در اندیشه امام(ره)» داشته باشیم.

مشروح این گفت‌وگو به شرح ذیل است


 
برگزاری نشست آزادی و کرامت انسانی در گفتمان سیاسی امام خمینی
ساعت ۳:٠۳ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۱٠ خرداد ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: خبر و نظر ، امام خمینی ، آزادی ، وبلاگ

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه، نشست علمی «آزادی و کرامت در گفتمان سیاسی امام خمینی(ره)» سه شنبه ۱۱خردادماه در دانشگاه تهران برگزار می شود. در این نشست علمی، حجت الاسلام والمسلمین محمدسروش محلاتی و شریف لک زایی به سخنرانی می پردازند. این نشست علمی سه شنبه ۱۱خرداد، ساعت ۱۵:۳۰ در دانشگاه تهران، دانشکده حقوق و علوم سیاسی، ساختمان جدید، طبقه دوم، سالن اجتماعات مرکز عالی مطالعات بین المللی برگزار می شود.

 

index

 


 
جایگاه مباحث سیاسی در آثار صدرالمتألهین
ساعت ۳:٠٢ ‎ق.ظ روز جمعه ٧ خرداد ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، حکمت سیاسی متعالیه ، ملاصدرا ، وبلاگ
نشست درآمدی برطبقه بندی آثار صدر المتالهین؛ بررسی جایگاه مباحث سیاسی در آثار صدرالمتألهین با ارائه دکتر شریف لک‌زایی 5 خرداد در مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه، جلسه گروه علمی فلسفه سیاسی با موضوع درآمدی برطبقه بندی آثار صدر المتالهین؛ بررسی جایگاه مباحث سیاسی در آثار صدرالمتألهین با ارائه دکتر شریف لک‌زایی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، چهارشنبه ۵ خرداد از ساعت ۲۱ در اتاق جلسات شماره ۲ مجمع عالی حکمت اسلامی برگزار شد.


 
تجربه دفاع مقدس الگوی پیشرفت ما باشد
ساعت ٢:٥٩ ‎ق.ظ روز دوشنبه ۳ خرداد ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، دفاع مقدس ، توسعه ، وبلاگ
بهترین نوع دولت اسلامی، دولت آسمانی است
عضو اندیشکده سیاست مرکز الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت گفت: ما زمانی می‌توانیم یک الگوی پیشرفت مناسب ارائه دهیم و از آن دفاع کنیم که به پشتوانه فلسفی بومی و اسلامی‌مان توجه کنیم.
گروه آیین و اندیشه خبرگزاری فارس: مقام معظم رهبری چندی پیش در دیدار اعضای شورای عالی مرکز الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت،‌ هدف انقلاب اسلامی را «تحقق تمدن اسلامی»‌ خواندند و با اشاره به مبانی غلط و ناکارآمدی الگوهای توسعه جهانی و ضرورت ارائه الگوی جدید اسلامی ایرانی،‌ »کار جهادی و انقلابی»، «استفاده از ظرفیت غنی منابع اسلامی و حوزه‌های علمیه» و «برخورداری از قوت علمی» و «گفتمان سازی» را از الزامات تولید و تدوین «الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت» برشمردند.

به منظور بررسی برخی کلیدواژه‌های رهبری در این دیدار با شریف لک‌زایی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و عضو اندیشکده سیاست مرکز الگوی اسلامی ـ ایرانی پیشرفت گفت‌وگو کردیم.