شریف لک‌زایی

اخبار، گفتگوها، یادداشتها، مصاحبه ها و مقاله های دکتر شریف لک زایی

بعد از خروج از جلسات قرآن تغییر رفتار داریم؟
ساعت ۱:۱۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٩ تیر ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، قرآن ، وبلاگ ، پرشین بلاگ
گروه اندیشه:‌ شریف لک‌زایی معتقد است، قرآن هنوز مهجور است و ظاهر اسلامی قرآن را از مهجوریت خارج نمی‌سازد، بلکه باید قرآن در زندگی ما جریان داشته باشد. وقتی ما پای خودمان را از جلسه قرآنی بیرون می‌گذاریم، رفتارمان تغییر نکرده است و این چه فایده‌ای خواهد داشت؟

شریف لک‌زایی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) و در پاسخ به این پرسش که با توجه به جایگاه ویژ‌ه‌ای که قرآن در تاریخ و فرهنگ اسلامی داشته است، آیا می‌توان ارزیابی‌ کلی و جامعی در این خصوص انجام داد؟ گفت: البته این کار نیازمند تحقیق و تاملات فکری است. سوال در این خصوص دو محور دارد، اینکه قرآن چه نقشی تاکنون در تمدن اسلامی داشته است؟ و هم اینکه چگونه بعد از این باید نقش ایفا کند؟


 
تکوین حکمت متعالیه از صدرالمتألهین تا امام خمینی(ره)
ساعت ۱:٠٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٧ تیر ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: مقاله ، ملاصدرا ، امام خمینی ، وبلاگ
امام خمینى(ره) اندیشمندى است که در حکمت متعالیه نشو و نما یافته و اندیشه‏‌اش از این حکمت مشروب شده است، زیرا افزون بر اندیشه و محتواى نظام فکرى، ایشان از صدرالدین شیرازى به‏‌عنوان بزرگ‏ترین فیلسوف الهى و مؤسس قواعد الهیه و مجدّدِ حکمت مابعدالطبیعه یاد کرده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ـ تحلیلی طلیعه، شریف لک زائی، عضو هیئت علمى پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسى پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامى مقاله‌ای تحت عنوان «تکوین حکمت متعالیه از صدر المتألهین تا امام خمینی(ره)» به نگارش درآورده است که در ادامه می‌آید:


 
علوم انسانی قرآن بُنیان نسخه وحدت و پایان جنگ های بشر است
ساعت ۱:٠٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٦ تیر ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: رضا لک زایی ، قرآن ، علوم انسانی ، وبلاگ

خبرگزاری شبستان: یک پژوهشگر با اشاره به نقش قرآن کریم در تحول علوم انسانی گفت: منظور از ناس، جامعه بشری بدون در نظر گرفتن مرام و عقیده آنها است؛ علوم انسانی متعالی قرآن بنیان به وحدت و زندگی مسالمت‏ آمیز با تمام آحاد بشر اشاره دارد.

به گزارش خبرنگار گروه اندیشه خبرگزاری شبستان، قرآن به عنوان اصلی ترین محور دین مبین اسلام،‌در واقع سرچشمه ای برای تمامی امور مسلمین است، از  زندگی روزمره گرفته تا ساحات مختلف ارتباطی افراد در سطح جامعه و زندگی شخصی. همچنین از سوی دیگر قرآن کریم مملو از اشارات متعدد علمی است که همواره به عنوان منبعی برای اندیشمندان عرصه های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. این گستره به ویژه در حیطه علوم انسانی اسلامی مورد توجه است.

در این مجال بر آن شدیم تا نقش قرآن را در سیر تحول علوم انسانی با رضا لک زایی به گفت وگو بنشینیم،‌ وی از جمله محققان حوزه علوم انسانی اسلامی و به ویژه رشته فلسفه است و تاکنون آثار مختلفی از جمله کتاب «روش‌شناسی شارحان حکمت متعالیه» از وی به چاپ رسیده است. آنچه که در ادامه می آید حاصل این گپ و گفت است: