شریف لک‌زایی

اخبار، گفتگوها، یادداشتها، مصاحبه ها و مقاله های دکتر شریف لک زایی

آموزه‌های امام موسی صدر در بیداری اسلامی تأثیرگذار بوده است
ساعت ۱:٤۱ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱٥ اسفند ۱۳۸٩  کلمات کلیدی: گفت و شنود ، امام موسی صدر ، بیداری اسلامی ، وبلاگ

 

عضو هئیت علمی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی گفت: امام موسی صدر و فعالیت‌های که این شخصیت عظیم اسلامی در خاورمیانه انجام داده است، نقش بسیار بزرگی در بیداری اسلامی داشته است.

شریف لک‌زایی، عضو هئیت علمی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه باشگاه خبری فارس «توانا» در مورد بیداری اسلامی در منطقه اظهار داشت: مطابق آموزه‌های دینی انسان مسلمان نسبت به سرنوشت خود و جامعه بی‌تفاوت نیست و اختیار و آزادی که در نهاد انسان به ودیعه گذاشته شده است بر اساس همین نوع انسان‌شناسی است.

وی افزود: اختیار و آزادی انسانی رابطه مستقیمی با بیداری دارد، زمانی بیداری در فرد اتفاق می‌افتد که انسان به معرفتی دست پیدا می‌کند و اگر این معرفت اسلامی باشد به تبع، بیداری نیز اسلامی خواهد بود و اگر معرفت غیر دینی باشد بیداری نیز غیر دینی است.

لک‌زایی گفت: انسان نسبت به سرنوشت خود در جامعه مسئول است و بحث امر به معروف و نهی از منکر در اسلام تاکید زیادی شده است، حضرت رسول (ص) می‌فرماید: کسی که صبح کند و به وضعیت جامعه اسلامی خویش حساسیت نداشته باشد، مسلمان نیست.

عضو هئیت علمی پژوهشکده علوم و اندیشه اسلامی خاطرنشان کرد: خواست عمومی مردم منطقه مشارکت در تعیین سرنوشت خود است و بحث‌های مانند کرامت انسان، جایگاه آزادی و مشارکت سیاسی و عمومی در حوادث منطقه برجسته است که این موارد نیز متأثر از آموزه‌های انسانی و اسلامی است.

وی ادامه داد: امام موسی صدر و فعالیت‌های که این شخصیت بزرگ اسلامی در خاورمیانه انجام داده است؛ نقش بسیار بزرگی در بیداری اسلامی داشته است.

لک‌زایی ادامه داد: مقاومت 33 روزه مردم لبنان و مقاومت 22 روزه حماس نشان دهنده تحول در منطقه است که شاهدی در تحول درونی، معنوی در منطقه است. این خواسته عمومیت پیدا کرده است و زمامداران مستبد یا حاضر به ایجاد تغییرات شده یا از قدرت کنار رفته‌اند.

وی در پاسخ به این پرسش که با وجود تلاش‌های که حکومت‌های سکولار در منطقه انجام دادند، چرا مردم به آموزه‌های اسلامی بازگشتند، گفت: تحولات درونی در کشور‌های منطقه موجب شده است که مردم برخلاف روند جریان حاکمان حرکت کردند و به نوعی با وجود سرکوب‌ها به خصوص در لیبی مقاومت کردند و به نتیجه رسیدند.

لک‌زایی در ادامه گفت: در کل کشور‌های مسلمان این بیداری اتفاق افتاده است و مردم مقاومت می‌کنند و به سمت تحقق خواسته‌های عمومی در حرکت هستند و این امر در آموزه‌های دینی تاکید شده است.

وی ادامه داد: حاکمان مستبد در کشورهای منطقه اجازه مشارکت در سرنوشت خود را به ملت‌های منطقه ندادند و آموزه‌های حاکمان مستبد نیز تحقق نیافت و علت این امر باید در الگوگیری مردم منطقه از انقلاب ایران و مقاومت لبنان و فلسطین دانست.

لک‌زایی در پایان با اشاره به شتاب انقلاب‌های مردمی و بیداری کشورهای منطقه گفت: موج فزاینده بیداری کشورهای اسلامی در آینده به سود تحولات منطقه خواهد بود.


مطالب مرتبط

از ملاصدرا تا امام صدر

انقلاب اسلامی، امام موسی صدر و خاورمیانه اسلامی

انسجام و همبستگی اسلامی در اندیشه و عمل امام موسی صدر

فکر سیاسى امام موسى صدر (1)

فکر سیاسى امام موسى صدر(2)

فکر سیاسى امام موسى صدر (3)

موسی! تو سی شب وعده کرده بودی نه سی سال

راز محبوبیت امام موسی صدر؟

امام موسی صدر همان وقت نیز آدم روشنی بود

دکتر سریع القلم: مجذوب اندیشه امام موسی صدر شدم

ایران و لیبی و قصه غربت امام موسی صدر

امام سید موسی صدر در غربت غربی

برای نخستین بار: تدوین اندیشه سیاسی امام موسی صدر

توضیجاتی مجدد بر حاشیه دیگر دکتر کمالیان

گپ و گفتی با دکتر محسن کمالیان

امام موسی صدر و مصطفی عقاد

یادی از امام موسی صدر

نای و نی

شریعتی، چمران و امام موسی صدر

درباره امام موسی صدر

امام موسی صدر و اولویت آزادی