شریف لک‌زایی

اخبار، گفتگوها، یادداشتها، مصاحبه ها و مقاله های دکتر شریف لک زایی

بازخوانی بازتابها نسبت به حادثه تروریستی تاسوکی
ساعت ۱:٢۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٥  کلمات کلیدی: تاسوکی ، تروریسم ، سیستان و بلوچستان ، وبلاگ
در پی حادثه خونبار تاسوکی جمعی از مسئولین لشکری و کشوری، علمای شیعه و سنی در سال84 واکنش نشان دادند و این اقدام را محکوم کردند که در این مطلب بازخوانی می شود. به گزارش عصرهامون، همزمان با سالگرد حادثه تروریستی تاسوکی گزیده ای از  این واکنش ها و دل نوشته ها که توسط یکی از فرزندان شهدا به این پایگاه خبری  پیرامون این فاجعه ارسال شده است در ذیل آمده است:

1-
در سال 1356 که بار دیگر در حال تبعید به زاهدان و از آن‏جا به ایرانشهر آمدم، این آشنایى به من کمک کرد تا بتوانم به اعماق دل پُرمحبّت و گرم مردم این استان راه پیدا کنم.
مقام معظم رهبری حضرت آیت الله امام خامنه ای

2- 
آن حقیقتى که از یاد من نمی‏رود و امیدوارم یکایک مسؤولان همیشه آن را به یاد داشته باشند، این است که این استان چندین برابر آنچه که به آن خدمت شده، نیازمند خدمت است.
مقام معظم رهبری حضرت آیت الله  امام خامنه­ ای

3- 
رد پای دشمنان قسم خورده ملت ایران به وضوح در این حوادث مشخص است اما برخلاف خواست دشمنان، با این ترورهای کور انسجام و وحدت ملی تقویت خواهد شد. آنهایی که مزدور بیگانه شده­اند بدانند انتقام سختی در انتظارشان است و نهادهای انتظامی و امنیتی به مدد قدرت الهی به زودی طعم تلخ این انتقام را به آنها خواهند چشاند.
دکتر محمود احمدی نژاد
ریاست محترم جمهور
 
4-
این حادثه بیانگر عجز عاملان آن است و این حرکت نشأت گرفته از توطئه‌های استکبار برای ملت ایران است.
مهندس سید پرویز فتاح
وزیر نیرو
5-
خبر تأسف بار شهادت جمعی از هموطنان در کمین اشرار در جاده زابل- زاهدان، موجب تأثر و تألم شدید گردید. این مصیبت مؤلمه را به مردم شریف استان سیستان و بلوچستان تسلیت می گوییم.
امید است با عاملان این عمل ضد اسلامی و ضد انسانی برخوردی جدی به عمل آید و مرتکبین آن به سزای عمل خود برسند.
آیت الله ابراهیم امینی
 
6-
فاجعه حمله به انسان­های بی­گناه و بی­پناه در حال عبور از مسیر جاده از جمله حوادث تلخ و ناگواری است که با هیچ منطق انسانی قابل توجیه نمی­باشد. متأسفانه این­بار یکی از شهدای این فاجعه، دانشجوی متعهدی [نعمت الله پیغان] از جمع دانشجویان عزیز مقطع کارشناسی ارشد دانشکده علوم حدیث است. از خداوند رحمان برای وی علو درجات و برای وابستگان صبر جمیل آرزومندیم.
آیت الله محمد محمدی ری شهری
 
7-
بار دیگر دست پلید دشمن از آستین سیاه اشرار بیرون آمد و فرزندان برومند این مرز و بوم را هدف مکرهای شیطانی و حمله­های تروریستی قرار داد. در دامان دیار دلاورخیز سیستان فرزندانی پرورش یافته­اند که همواره خار در چشم دشمنان بوده و آسایش را از آنان سلب کرده­اند.
محمود فرشیدی
وزیر آموزش و پرورش
 
8-
ضمن عرض تسلیت ایام سوگواری امام حسن (ع) و پیامبر گرامی اسلام و گرامی داشت تقارن این ایام با شهادت عزیزان، شهید محسن ذوالفقاری، شهید محمد حسین واعظی و دانش آموزان شهید حمید کیخا زاده و مجتبی کیخا برای این مسافران دیار حق علو درجات از درگاه حق مسألت دارم.
محمود فرشیدی
وزیر آموزش و پرورش
 
9-
کسانی که در این واقعه کشته شده‌اند دارای چنان مقام والایی هستند که ما از آن غافلیم. شهدای مظلوم تاسوکی که به اسم مذهب کشته شدند، مصداق آیه «وَلاتَحسَبَنَّ الذِینَ قُتِلُوا فِی سَبِیلِ اللهِ اَمواتاً بَل اَحیَاءٍ عِندَ رَبِّهِم یُرزِقُون» هستند.
آیت الله العظمی وحید خراسانی
 
10-
اصلاً مقام شهدای تاسوکی را نمی‌توان درک کرد. بهشت مراتبی دارد و آن‌ها بهترین جایگاه بهشت را دارند، یعنی «فِی مَقعَدِ صِدقٍ عِندَ مَلِیکٍ مُقتَدِر» هستند. شهدای مظلوم تاسوکی در ظرف چند دقیقه همنشین اصحاب حضرت سید الشهدا (ع) شدند. چه مقامی بالاتر از این؟ ما خودمان که این‌جا نشسته‌ایم، واقعاً به مقام این‌ها حسرت می‌خوریم.
آیت الله العظمی وحید خراسانی
 
11-
دشمنان انقلاب و استکبار جهانی که منافع خود را در ایران اسلامی از دست رفته می‌بینند، همواره تلاش می‌کنند از راه­های گوناگون و با استفاده از افراد بی‌وطن، مزدور و حقیر، امنیت شهروندان را مختل کنند.
ستاد کل نیروهای مسلح

12-
بار دیگر دست استکبار جهانی از آستین پلید عمّال حلقه به گوش و نابخردش ظاهر شد و با بستن مسیر راه زابل به زاهدان جمعی از هموطنان عزیز را به شهادت رساندند.
جامعه روحانیت اهل سنت
 
13-
جامعه روحانیت اهل سنت استان، ضمن محکوم نمودن شدید این عمل شنیع، ضد انسانی و ضد اسلامی و تقرقه افکنانه، خواستار اشدّ مجازات برای عاملین آن می­باشد و به مردم شهیدپرور استان توصیه می­نماید تا با هوشیاری کامل و حفظ وحدت، استکبار را در راه رسیدن به اهداف شومش ناکام نمایند.
جامعه روحانیت اهل سنت
 
14-
در طی سال ممکن است چند گونه از این حوادث تلخ سیستان و بلوچستان از یک سو و بم - کرمان از سوی دیگر ایجاد بشود [که] باید با مقاومت و عزم عمومی مردم و دولت ان شاء الله این کار حل بشود.
آیت الله جوادی آملی
 
15-
مسؤولان هم توجه کنند که مبادا خدای ناکرده غفلت کنند؛ اینها کافر بیّن‌الغی‌اند؛ هر لحظه درصدد حمله‌اند؛ کاری از آنها ساخته نیست؛ باید تلاش و کوشش کرد؛ ممکن نیست مردم بخواهند، دولت بخواهد و نتوانند امنیت را فراهم کنند؛ یقیناً می‌توانند.
آیت الله جوادی آملی
 
16-
این عزیزانی که در جاده بم به این وضع کشته شدند یک داغی بود برای همه؛ آن عزیزانی که در سیستان و بلوچستان کشته شدند یک داغی بود برای همه؛ امیدواریم که این گونه از حوادث تلخ تکرار نشود.
آیت الله جوادی آملی
 
17-
چگونه آغازین روزهای سال نو را سپری کنیم، در حالی که بهترین دوستانمان غریبانه و مظلومانه محاسن به خون خود خضاب نمودند و ما را با دنیایی که در آن عده­ای زالو صفت برای منافع صهیونیزم و همه اسلام ستیزان بهترین خدمت­گزاران اسلام را به شهادت می­رسانند تنها گذاردند.
بسیج دانشجویی
 
18-
... آنقدر قلم­هایمان در نوشتن تسلیت نامه­ها و مرثیه شهدای این استان که هر از چند گاهی بدن پاره پاره­شان به روی دستانمان تشییع می­شود جوهر فشانده است که دیگر حالی برای سرودن مرثیه­ای در وصف شهدای تاسوکی نمانده است!
بسیج دانشجویی
 
19-
دگرباره مصیبتى عظیم و غیر قابل باور توسط افرادى جاهل، جنایت‌پیشه و متحجّر آفریده شد و مردم استان، عزادارِ جمعى از بهترین عزیزانشان گشتند. فرزندان عزیزى از جمع طلاب، دانش آموزان، کسبه، کارمندان و مردم مظلوم سیستان به طرزى فجیع و بى‌سابقه به خاک و خون کشیده شده و به شهادت رسیدند.
مجمع طلاب و فضلا
 
20-
حادثه جاده زابل – زاهدان حادثه­ای دردناک و بی­سابقه بود. در زمانی که این حادثه دلخراش اتفاق افتاده است بنده در سازمان ملل بودم و برای حضور در جلسه آماده می­شدم. از حادثه مذکور بسیار متأثر شدم و پس از حضور در جلسه سازمان ملل نیز این حادثه را در جلسه و هیأت­های مختلفی که حضور داشتند مطرح کردم که اعضای حاضر در جلسه نیز از موضوع پیش آمده متأثر شدند و حتی ریاست جلسه در خصوص این حادثه سخن گفته و به دفاع از جمهوری اسلامی پرداخت.
دکتر فداحسین مالکی
معاون رییس جمهور و رییس ستاد مبارزه با مواد مخدر
 
21-
متأسفانه فاجعه دلخراش تروریستی تاسوکی، بنا به دلایلی که روشن نیست، به صورت مناسبی در صدا و سیما بازتاب نیافت. با توجه به این که تروریست ها جمعی از مردم عادی از قبیل دانشجو، دانش آموز، طلبه، خبرنگار، سرباز، دبیر آموزش و پرورش، کاسب، کارمند و ... را به شهادت رساندند مناسب بود صدا و سیمای مرکزی به عنوان یک رسانه فراگیر با پخش گزارش و تحلیل از شهدای این فاجعه، ادعای تروریست­ها مبنی بر کشتار و ربودن مسؤولان و نیروهای امنیتی و نظامی را مورد نقد قرار می­داد و چهره واقعی تروریست­ها را به مردم معرفی می­نمود.
اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان
 
22-
امروز اتحاد و انسجام روز افزون آحاد ملت ایران آن چنان عرصه را بر دشمنان سیه روز اسلام و مسلمین تنگ و سیاه نموده که برای بقای خود هر روز به جنایت و دسیسه­ای تازه چنگ می­زنند. جنایت ننگین منافقان کوردل و وابسته به استکبار جهانی در به شهادت رساندن جمعی از مردم بی­گناه در جاده زابل نشانگر این استیصال می­باشد. این از خدا بی­خبران بدانند که «وَ لا یُمکِنُ الفِرارُ مِن حُکُومَتِک» هر کجا که باشند نمی­توانند از عذاب الهی در امان باشند.
مدرسه علمیه نرجس (س) زاهدان
 
23-
عناصر پلید و فریب خورده­ای که در 25 اسفند 84 حادثه دردناک جاده تاسوکی را آفریدند افرادی ترسو و زبون می­دانیم که از مواجهه با جوانان غیرتمند سیستانی هراسان­اند. کشتن افراد بی­گناه و بی­دفاع، آن هم با شعار جهاد و شهادت طنز خنده­داری است که مادر بچه مرده را به خنده می­آورند.
قطعنامه مردم شهید پرور دارالولایه سیستان
 
24-
اگر [عاملین فاجعه تاسوکی] عاشق نوشیدن شربت شهادت­اند چرا در برابر سربازان اشغالگر تا دندان مسلح آمریکایی که کشور آنها را به زور و ستم اشغال کرده­اند نایستاده و یا در صف اول جهاد با اسرائیل پلید عتید و در کنار ملت قهرمان فلسطین سینه سپر نمی­کنند؟ کشتن افراد بی­گناه و کودکان بی­سلاح، نه هنر است و نه نشان لیاقت و نه شجاعت.
قطعنامه مردم شهید پرور دارالولایه سیستان
 
25-
مصیبت اخیر دیگر صبر و تحمل مردم منطقه را از کف برده است. تا کی می­توان صبر کرد؟ حدود سی نفر از بهترین فرزندان این مردم رنج کشیده جلوی چشم همسر و فرزندان و بستگان­شان به گلوله بسته شد. اشرار از مرز خارج می­شوند و تعدادی از مردم را به عنوان گروگان با خود می­برند. واقعاً چه کسی مسؤول است؟ مگر دولت اسلامی توان برقراری امنیت شهروندان خود را ندارد؟ واضح است و ثابت کرده که دارد.
طومار مردم و خانواده­های شهدای سیستان به رییس جمهور
 
26-
برای ملت ایران و شهروندان استان به هیچ عنوان قابل قبول و تحمل نیست که مردم بی­گناه این استان توسط اشرار تروریست و جیره­خواران استکبار به بدترین وضع به شهادت برسند، آنگاه بدون هیچ مانعی وارد خاک کشور همسایه شده و با خیال راحت توسط رسانه­های مورد حمایت غرب و مزدوران آنان به رجز خوانی علیه دولت و ملت شریف ایران اقدام کنند و پاکستان را به زندان گروگان­ها از مردم بی­گناه ایران و انبار کالاها و وسائل سرقتی و مرکز لجستیک و تسلیحات خویش قرار دهند.
قطعنامهمردم استان مقابل کنسولگری پاکستان
 
27-
ما تعلل دولت پاکستان را در برابر اشرار تروریست، مزدور و تفرقه افکن غیر قابل تحمل می­دانیم و انتظار داریم با اقدام جدی و فوری و همکاری با دولت ایران در برخورد با اشرار و نا امن کردن پاکستان برای آن جانیان تبهکار، حسن همجواری و برادری خود را اثبات نمایند.
قطعنامهمردم استان مقابل کنسولگری پاکستان
 
28-
در مناطق مرزی کشور سال­ها است بیش از پنج قومیت مختلف با تفاهم و وحدت زندگی می‌کند ولی دشمن قصد دارد این انسجام را به تضاد و دوگانگی تبدیل نماید.
آیتالله العظمی مکارم شیرازی
 
29-
مخالفان اسلام امروز با تز «اختلاف بینداز و حکومت کن» وارد عرصه شده‌اند واگر هوشیار نباشیم خطر بسیار جدی است.
آیتالله العظمی مکارم شیرازی
 
30-
حوادث سیستان و بلوچستان و کرمان از طرف چند جنایتکار اتفاق نیفتاد، بلکه دشمنان انقلاب و اسلام این حوادث را خلق کرده­اند.
آیتالله العظمی ­مکارم شیرازی
 
31-
اینجانب ضمن عرض تبریک و تسلیت به شما خانواده­های محترم که امروز فراق فرزندانی بزرگوار را به نظاره نشسته­اید، از خداوند متعال علو درجات و صبر جمیل مسألت نموده و به نمایندگی از جامعه ایثارگران کشور، قدوم مقاوم شما خانواده­ها به ویژه والدین صبور و والامقام شهیدان را به جمع خود ارج می­نهیم.
حسین دهقان
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران
 
32-
گرچه غم فراق یاران و همراهان سال­های حماسه و ایثار منتظران دیدار رخ محبوب را می­آزارد، لیکن حقیقت "اِنَّ الله مَعَ الصّابِرِین" را فدیه فرو خوردن بغض تنهایی و هجران می­نماییم و امیدوار به بشارت "اِنّا اِلیهِ راجِعُون" صبر پیشه می­کنیم.
حسین دهقان
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان بنیاد شهید و امور ایثارگران
 
33-
مردم سیستان، پایان سالی پر از اندوه را پشت سر گذاشته و سال نو را  پر از غم آغاز کردند. آنان هیچ گاه باور نمی­کردند حادثه فجیع و دلخراش و غیر انسانی­ای را در روزهای پایانی سال شاهد باشند. اما از دشمن چه انتظاری می­توان داشت؟ جز کینه و نفرت و دشمنی و مخالفت؟ به ویژه این که از جنبه اعتقادی نیز این جنایت صورت گرفته باشد.
دکتر شریف لک زایی
پژوهشگر و نویسنده
 
34-
مردم سیستان در غم از دست دادن فرزندان عزیز خود امسال را با غم و اندوه آغاز کردند. کام شیرین بهار و طراوت و نو شدن طبیعت با حادثه غمناک  امسال به تلخی گرایید و سبزی و تازگی بهار با خون نوجوانان دانش آموز و جوانان عزیز این مرز و بوم رنگین شد. آنان به چه جرمی به شهادت رسیدند؟ و آن تعداد دیگر به چه جرمی زخمی شده و به اسارت برده شده­اند؟
دکتر شریف لک زایی
پژوهشگر و نویسنده
 
35-
عده­ای جنایتی را مرتکب شدند که آن قدر زشت و پلید است که هیچ توجیهی برای آن نمی­توان یافت. انجام چنین کاری با نام خدا چه پیامی دارد جز اثبات نوکری ایادی استکبار که بی­رحمانه­ترین و وحشیانه­ترین اعمال را انجام می­دهند و کارشان را مبارک می­دانند؟ این جنایت چه جای مبارکی دارد؟
جمعی از بانوان سیستان و بلوچستان
 
36-
بار دیگر ما فرهنگیان بسیجی، شرارت­های دشمنان را به شدت محکوم، از همه آحاد جامعه می­خواهیم با حفظ وحدت و همدلی با تکیه بر مشترکات ملی و مذهبی نقشه­های شوم آنان را نقش بر آب سازند و اجازه ندهند تا مشتی فریب­خورده به بهانه­های واهی دست به اعمال غیر انسانی بزنند و با شهادت انسان­های بی­گناه از جمله طلبه و دانشجو، دانش آموز و معلم، خاطر شریف مردم این خطه را مشوش سازند.
سازمان بسیج فرهنگیان سپاه
 
37-
ساعت از نه گذشته بود. از دو راهی رد شده بودیم. جلوتر کمی شلوغ به نظر می­رسید. چند نفر با لباس نیروی انتظامی برای ماشین­ها دست تکان می­دادند. می­ایستیم. یکی از آنها لحظه­ای اسلحه­اش را طرف ما، که در خودرو نشسته­ایم، نشانه می­گیرد. از ما کارت شناسایی می­خواهند. دامادم [نعمت الله پیغان] به همراه راننده [علیرضا قیصری] پیاده می­شود و می­گوید: «جناب! شما که حافظ امنیت هستید به مأمورت یاد بده که اسلحه­اش را طرف زن و بچّه­ی مردم نگیرد.»
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
38-
فردی که لباس نظامی به تن دارد فریاد می­زند: برو پایین، برو پایین. منظورش پایین جاده توی خاکی بود. تیر هوایی را هم، همو و در پاسخ بگو مگو و اعتراض کسی که بر سرش فریاد می­زد، شلیک کرده بود. می­شنوم که برادر زاده­ام، مسلم، می­گوید: «اگر اینها مأمورند پس چرا هیچ ماشین پلیسی این اطراف دیده نمی شود؟»
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
39-
صد متری از جاده دور نشده­ایم که می­گویند بایستیم و بر روی زمین بخوابیم. همین کار را انجام می­دهیم؛ انگار چاره­ای نیست. در حالی که هنوز هویت واقعی این دارندگان سلاح­های گرم و پوشندگان لباس نیروی انتظامی بر ما روشن نیست.
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
40-
در مقابل آنها که بیشتر از ما هراسناک به نظر می­رسند با فریاد ما را به سکوت فرا می­خوانند. ساعت بیست و یک و بیست و چهار دقیقه­ی شامگاه پنج شنبه 25 اسفند 138۴ را نشان می­دهد. احساس می­کنم کسی دوربین به دست از ما فیلم می­گیرد. پنج دقیقه­ای نگذشته که ناگاه سکوت مرگبار می­شکند.
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
41-
با لحنی عصبی و کمی قلدرانه می­پرسد: چه کاره­ای؟ محصّل؛ محصّل چی؟ اولین باری است که چنین سئوالی می­شنوم. گو این که موقعیت هم برای فهماندن مناسب و مساعد نبود. رفیق دیگرش با تمسخر می­گوید: تو سنّت سی، چهل سال است، می­گویی محصّلم! و جوان افتاده [صادق کیخا] بر خاک محکم می­گوید: متولد شصت و یکم، کارت شناسایی دارم.
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
42-
حدود ساعت ده صبح دوشنبه 29 اسفند 1384همان جوان دیروزی می­آید. سه تلفن، که از موبایل بزرگ­تر است، از جیب­هایش بیرون می­آورد. کمی با ما صحبت می کند و از جمله می­گوید: من دلم [به خاطر کشتن 22 انسان بی­گناه در تاسوکی] نرم شده است.
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
43-
پارسال فکر می­کردم بعضی­ها عید ندارند، مثل مادری که من، خود، صدای هق هق گریه­هایش را می­شنیدم. یا پدر، مادر، برادر، خواهر و اقوامی که برای جوانشان، برای "صادق"شان یک ماه قبل رفته بودند خواستگاری و یک ماه بعد به تشییع پیکر او. دیگر عید نداشتند. و امسال ما عید نداشتیم. نه تنها ما که حداقل چهل خانواده عید نداشتند.
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
44-
حاج علی پورشمسیان از جوانی [یکی از تروریست­ها] که به او زل زده و لبخند می­زند، می­پرسد: چرا می­خندی؟ می­گوید آن شب [25 اسفند 1384] وقتی روی خاک­ها دراز کشیده بودی کسی به تو لگد زد یادت هست؟ پورشمسیان پاسخ می­دهد: ها! مگه میشه یادم بره؟ - فهمیدی کی بود؟ نه – من بودم! حلالم کن! بالاخره آنجا میدان جنگ بوده!؟
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
45-
کاوه [یکی از گروگان­ها] رو به من گفت: «انسان موجود با شکوهی است.» در اندیشه فرو می­روم که چگونه ممکن است کسی اینجا، در چنین موقعیتی، با دست و پای بسته، چنین فکر بازی داشته باشد و این گونه خوش بینانه به انسان بنگرد.
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
46-
یکی از بحث­ها درباره آثار شیعی بود. برای مثال یکی از آنها گفت: بحار الانوار پر از مزخرفات است. از او پرسیدم: بحار یعنی چه؟ گفت: نمی­دانم. پرسیدم: چرا نمی­دانی؟ بعد به او گفتم آیا این کتاب را مطالعه کرده­ای؟ گفت: نه. ادامه دادم: قرآن می­فرماید: «بَشِّر عِبادِیَ الَّذِینَ یَستَمِعُونَ القَول فَیَتَّبِعُونَ اَحسَنَه» شما کتابی را که نخوانده­اید، چطور رد می­کنید؟ در ثانی وقتی شما معنای کتاب را نمی­دانید، چطور درباره یک مکتب فکری و مذهبی نظر می­دهید؟ و او در پاسخ، تهدید کرد
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
47-
می­گویم: قرآن می­خواهم، به من قرآن بدهید. کتاب­ها را برمی­دارد و با ابرو به سقف اشاره می­کند و می­گوید: بعد زنجیر (یا طناب، دقیق خاطرم نیست) می­آورم و آویزانت می­کنم. به آرامی به او می­گویم: مرغابی از آب نمی­ترسد. متعجب به من نگاه می­کند و می­پرسد: چی؟ و دوباره همان جمله­ی قبل را می­شنود.
خاطرات دانشجوی آزاده رضا لک زایی
گروگان فاجعه تروریستی تاسوکی
 
48-
پدرم! از بزرگ­ترها می­شنوم که می­گویند به جرم روحانی بودن تو را به شهادت رسانده­اند، پدرم مگر آن جرم است؟ اگر جرم نیست پس چرا آنها بدنت را تیرباران کردند؟
دختر طلبه و دانشجوی شهید نعت الله پیغان
 
49-
کربلا، یک تصویر داشت و هزاران بازتاب و هزاران ذکر مصیبت. چنان که تا 1400 سال پس از گذشت این ماجرا هنوز ننگ این فاجعه بر دامان قاتلان امام حسین (علیه السلام) نشسته است. اما شهادتگاه تاسوکی هزاران ثانیه تصویر و فیلم دارد که ایادی استکبار آن را از جنایتشان گرفته­اند، هر روز بر منظر دیدگان مادر و پدری که در آن صحنه حضور نداشته­اند قرار می­گیرد و فریاد «فرزندم! کاش به جای من تو من آنجا بودم» به گوش می­رسد.
 
50-
امام حسین (علیه السلام) خود علی اکبرش را به میدان می­فرستد؛ اما در فاجعه خونین و دلخراش تروریستی تاسوکی، جابر قویدل حتی از مهر پدر هم محروم است. به راستی! او به کدامین گناه به خاک و خون غلطیده است؟
 
51-
دشمنان نظام و انقلاب به شدت در این رابطه سرمایه گذاری کرده‌‏اند تا تفرقه افکنی کنند. نباید اجازه داد دشمنان ما از بیرون فضای کشور را متشنج و ناامن کنند. مسؤولان باید هرچه سریع­تر با تدابیر مناسب قضیه را فیصله دهند.
دکتر حسینعلی شهریاری
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی
 
52-
آنچه جفا و خیانت می­باشد، این است که فاجعه تروریستی تاسوکی به عنوان جهاد و مبارزه در راه خدا انجام شده است.
 
53-
در آخرین‌ پنجشنبه‌ سال‌ 84‌ عده­ای‌ که‌ نه‌ سنی‌ بودند و نه‌ بلوچ،‌ تعدادی‌ از هموطنان‌ ما را مظلومانه‌ به‌ شهادت‌ رسانده‌ و زخمی‌ کردند و عاشورایی‌ دیگر آفریدند. این‌ اشرار به‌ بهانه‌ شیعه‌ بودن‌ این‌ عده‌ از هموطنان‌ ما را به‌ شهادت‌ رساندند.
دکتر حسینعلی شهریاری
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی
 
54-
بترسید از آن‌ روزی‌ که‌ مردم‌ خود وارد صحنه‌ عمل‌ شوند، آن‌ روز دیگر بر هیچ‌ یک‌ از دشمنان‌ اسلام رحم‌ نخواهند کرد و نخواهند گذاشت‌ عده­ ای‌ مزدور اجنبی‌ بیایند بین‌ مردم‌ تفرقه‌ بیندازند و فرزندان‌ ما را به‌ شهادت‌ برسانند.
دکتر حسینعلی شهریاری
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی
 
55-
در روزهای پایانی سال ‪۸۴ و هفته سوم فروردین ماه، ۸۵ حوادث دلخراش زیادی در استان سیستان و بلوچستان اتفاق افتاده که قلب هر انسان آزاده و مسلمانی را می‌لرزاند.
نامه ۱۷۷ نماینده مجلس شورای اسلامی خطاب به ریاست جمهور
 
56-
شهیدان [مظلوم تاسوکی] می­روند و بار گران راه ناتمامشان بر شانه­ی ما گران­جانان سنگینی می­کند. امید می­برم حضرت باری جبران [و] به بازماندگان توفیق و توان استمرار راه کرم فرماید.
حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر رشاد
رییس پژوهشگاهفرهنگ و اندیشه اسلامی

57-
نهایت احترام و علاقه را برای مردم سیستان و بلوچستان قایلم و شعار ما سخن فردوسی بزرگ است که "همه جای ایران سرای من است". بنده با وزیر کشور و سایر مسؤولان درباره این مسأله [حوادث تروریستی] در ارتباط بوده‌ام.
دکتر غلامعلی حداد عادل
رییس مجلس شورای اسلامی
 
58-
به طور حتم آمریکایی‌ها و تندروها از تحرکات ریگی حمایت می‌کنند اما تحرکات او نه سیاسی است و نه مذهبی، بلکه‌از روی شرارت است.
مولوی اسحاق مدنی
مشاور رییس جمهور در امور اهل سنت
 
59-
کارهایی که می‌کنند، مورد قبول هیچ مکتبی نیست، کدام مذهب اجازه می‌دهد فردی را در میانه راه بگیرند و گردنش را بزنند، بدون این که جرمی ثابت شده باشد؟
مولوی اسحاق مدنی
مشاور رییس جمهور در امور اهل سنت
 
60-
اینجانب به نمایندگی از مجلس شورای اسلامی یک بار دیگر مراتب تأثر و تأسف شدید خود را از این واقعه ابراز دارم و با خانواده‌های محترمی که به داغ عزیزان خود نشسته و در سوگ آنها جامعه سیاه پوشیده‌اند همدردی کنم.
دکتر غلامعلی حداد عادل
رییس مجلس شورای اسلامی
 
61-
حقیقت این است که دشمنان اسلام و ایران که اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران را نمی‌پسندند، درصددند تا از هر راه و با هر وسیله‌ای آرامش و امنیت موجود در ایران را مختل سازند و میان پیروان مذاهب و ادیان تفرقه و دشمنی ایجاد کنند و قومیت‌ها را در مقابل یکدیگر قرار دهند.
دکتر غلامعلی حداد عادل
رییس مجلس شورای اسلامی
 
62-
اینجانب اطمینان دارم که این واقعه شوم و این جنایت بی­رحمانه از پشتیبانی همه دشمنان برخوردار بوده و در مسیر اهداف آنان اجرا شده است.
دکتر غلامعلی حداد عادل
رییس مجلس شورای اسلامی
 
63-
در کجای دنیا کشتن انسان­های بی­دفاع و دانش آموزان رسم مردانگی است؟ این نشانه پستی و فرومایگی عوامل جنایت پیشه است.
دکتر ابوالقاسم مختاری
نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی
 
64-
ما همه مسلمان هستیم؛ یک کعبه داریم و پیرو کلمه­ی "لا اله الا الله" هستیم این افراد [تروریست­ها] از ما نیستند. از آمریکا دلار می­گیرند از انگلیس دلار می­گیرند تا اختلاف به وجود بیاورند، شما بدانید این کار اهل سنت نیست.
مولوی حافظ
امام جمعه اهل سنت خاش

65-
کدام کتاب نوشته که انسانی را بدون دلیل بکشند هر کسی که یک مسلمان را بدون دلیل بکشد، آخرت در آتش جهنم می­سوزد. این شهدا به خاطر اسلام به شهادت رسیدند. ما بلوچ و زابلی نداریم و زیر یک پرچم و کتاب زندگی می­کنیم.
مولوی حافظ
امام جمعه اهل سنت خاش
 
66-
خدایا به خانواده این شهدا مانند پدر حضرت یوسف که فرزندش به چاه افتاد و صبر کرد، صبر عطا بفرما و بدانید که به والله این اعمال ننگین کار اهل سنت نیست.
مولوی حافظ
امام جمعه اهل سنت خاش
 
67-
جای تاسف است که عده‌ای با ریختن خون مردم بی‌گناه و گروگان‌گیری، شرافت و اخوت مردم سیستان و بلوچستان را به بازی گرفته‌اند. خشونت و گروگان‌گیری و کشتار مردم بی‌دفاع از نظر ما غیر شرعی و حرام بوده و تمام تلاش خود را در برخورد با این خشونت‌ها به کار برده و از این پس نیز می‌بریم.
مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی
امام جمعه اهل سنت زاهدان
 
68-
کشور، از استان سیستان و بلوچستان محروم است! استان سیستان و بلوچستان شناخته شده نیست؛ یعنى بیش از آن که نیاز به توسعه داشته باشد، نیاز به شناخت دارد. جزو معدود استان­هایى است که باید کشف شود.
على‏رضا صدرا
عضو هیأت علمى دانشگاه تهران
 
69-
آن‌ها [تروریست­ها و دشمنان نظام] چون زورشان نمی‌رسد و راهی برایشان باقی نمانده است ناامنی ایجاد می‌کنند. انجام ترورهای کور، انفجارهای کور و بمب‌گذاشتن برای مردم بی‌دفاع چه افتخاری دارد؟ اما برای این که مردم را بترسانند و تفرقه و اضطراب ایجاد کنند دست به چنین اقداماتی می‌زنند.
حجه الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی
وزیر کشور
 
70-
این گروه بیش از آن که جریانى فرقه گرا و مجرى تفکرات طالبانیسم باشد، گروهى متصل به شبکه رقیبان خارجى نظام است و تصمیمات خود را هماهنگ با عوامل خارجى معاند نظام پیش مى­برد.
دکتر حبیب الله دهمرده
استاندار سیستان و بلوچستان
 
71-
این حوادث [تروریستی تاسوکی و دارزین] توطئه هدایت شده از بیرون مرزهاست.
مهندس محمد رضا باهنر
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی
 
72-
ما دانشجویان اهل سنت دانشگاه سیستان و بلوچستان اقدامات ناجوانمردانه ایادی استکبار را به شدت محکوم و اعلام می‌داریم تا وقتی قرآن بر آسمان اسلام تابنده است اینان نخواهند توانست با تغییر چهره گرچه به ظاهر اسلامی، ما را بفریبند.
دانشجویان سنی دانشگاه سیستان و بلوچستان
 
73-
افرادی که دست به آدم­ربایی و گروگان‌گیری می‌زنند، مورد خشم و لعنت خدا هستند و آدم­ربایی و کشتن افراد بی‌دفاع عمل بسیار زشتی است که هیچ عقل سلیمی آن را تایید نمی‌کند.
مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی
امام جمعه اهل سنت زاهدان
 
74-
مردم این استان سالیان سال با هم متحد و برادر بودند؛ الان هم همین طور خواهد بود. آنهایی که امروز ندای جدایی سر می‌دهند، به فرموده امام راحل (ره)، نه شیعه و نه سنی هستند.
حجه الاسلام و المسلمین عباسعلی سلیمانی
نماینده ولی فقیه و امام جمعه زاهدان
 
75-
ما برادر دینی و ایرانی هستیم و همیشه باید دست ما در دست یکدیگر فشرده باشد و صداقت کلام ما در رفتار ما هویدا شود، تا برای دشمن فرصتی برای نفوذ نباشد. وحدت تنها راه مقابله با دشمن است.
حجه الاسلام و المسلمین عباسعلی سلیمانی
نماینده ولی فقیه و امام جمعه زاهدان
 
76-
نقش آمریکا و ایادی استکبار در این فجایع بوضوح مشخص است. آمریکا با امت اسلامی درگیر است.
حجه الاسلام و المسلمین عباسعلی سلیمانی
نماینده ولی فقیه و امام جمعه زاهدان
 
77-
دایی می گفت: وقتی پدرت را در قتلگاه تاسوکی دیدم در حالت سجده بود. پدرم! چه زود سجده شکر شهادت به جا آوردی! اما به من بگو، آنها که خود را مسلمان می­دانند، به کدامین گناه تو را از من گرفتند؟ به کدامین گناه تو را کشتند؟ و به کدامین گناه حنجرت را بریدند؟
دختر طلبه و دانشجوی شهید نعمت الله پیغان
 
78-
این ها شهدای کجایند؟ شهدای جنگ هستند یا شهدای شرارت و جهالت؟
حجه الاسلام و المسلمین عباسعلی سلیمانی
نماینده ولی فقیه و امام جمعه زاهدان
 
79-
آمریکا و دیگر دشمنان این نظام سعی دارند اختلاف مذاهب دنبال کنند و جنگ و درگیری ایجاد کرده و آرامش را در منطقه از بین ببرند و تفرقه ایجاد کنند. اتحاد و همدلی توطئه­ها را خنثی می­کند.
دکتر ابوالقاسم مختاری
نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی
 
80-
دشمنان اسلام و نظام مقدس ما این جنایات وحشیانه را از موضع ضعف و زبونی شان انجام می­دهند و فکر می­کنند می­توانند با این حرکات مذبوحانه و غیرانسانی شان ملت و مردم ما را از هدفشان باز دارند.
حجه الاسلام و المسلمین سید کاظم طباطبایی
امام جمعه زابل
 
81-
دشمنان قصد دارند تا با ایجاد تفرقه و کشتار مسلمانان میان شما تفرقه ایجاد کنند، اما شما نشان دادید که فریب دشمنان را نخواهید خورد.
دکتر غلامعلی حداد عادل
رییس مجلس شورای اسلامی
 
82-
عمق این حادثه آنقدر وحشتناک بود که قبل از آن که مظلومیت شهیدان این حادثه را متجلی سازد، پلشتی و ذلت و زشت سیرتی عاملان آن را نشان می­دهد.
حجه الاسلام و المسلمین ابوالقاسم علیزاده
مسؤول نمایندگی ولی فقیه در سپاه
 
83-
این که بهترین عزیزان ما را در مقابل زنان و کودکان به رگبار ببندند با کدامین فرهنگ و عقیده و مذهبی سازگار دارد؟ و خصم دون به چه اقدامی می­نازد و به کدامین هنرش می­بالد؟
حجه الاسلام و المسلمین ابوالقاسم علیزاده
مسؤول نمایندگی ولی فقیه در سپاه
 
84-
این که با نقشه و توطئه­ای مکارانه و تروریستی مردم بی­گناه و غیر مسلح را در کمین حساب شده و نظامی گرفتار و سپس به ورای مرزها گریختن چه جائی برای فخر فروشی و هنر نمائی باقی می­گذارد؟ آیا جز زبونی و ذلت و خواری پیام دیگری دارد؟
حجه الاسلام و المسلمین ابوالقاسم علیزاده
مسؤول نمایندگی ولی فقیه در سپاه
 
85-
تعدادی از عناصر خود فروخته و وابسته به بیگانه با چنین جنایتی افراد بی­گناه را به شهادت رسانده­اند. شهادت و زخمی کردن مردم بی­گناه هیچ توجیحی عقلانی و انسانی ندارد.
دکتر حبیب الله دهمرده
استاندار سیستان و بلوچستان
 
86-
برای ما کسانی که تحت هر عنوان قومی یا مذهبی دست به شرارت بزنند قابل تحمل نیستند.
حجه الاسلام و المسلمین عباسعلی سلیمانی
نماینده ولی فقیه و امام جمعه زاهدان
 
87-
عمّال محارب و حلقه به گوش که متحجرانه با تفکر طالبابی در آستین استکبار پرورانده شده­اند، دیروز حرمین شریفین را به آتش کشید و امروز به انگیزه دامن زدن به اختلافات قومی و به ویژه مذهبی راه را بر عده­ای عابر بی­گناه در مسیر زابل – زاهدان بست و بی­رحمانه به مال و جان مردمی بی­پناه و بی­گناه تعدی کرد که بی­هیچ شبهه­ای در تمام مرام­ها و مسلک­های غیر اسلامی تعرض به آن روا نبوده و نیست.
بیانیه مشترک امام جمعه زاهدان و استاندار سیستان و بلوچستان
 
88-
این حمله ددمنشانه نشان می‌دهد که عوامل ایجاد کننده توطئه‌های گوناگون علیه منافع و امنیت ملی نظام در تلاشند که با دامن زدن به اختلافات قومی و فرقه‌ای، وحدت خلل­ناپذیر مردم مسلمان ایران را خدشه‌دار سازند.
از بیانیه بنیاد شهید و امور ایثارگران
 
 
89-
سناریوی تکراری ترور علیه مردم بی­گناه، غیرنظامی و مسؤولان، خللی در اراده ملت انقلابی ایران در تداوم پایداری و مقاومت در برابر بدخواهان و بداندیشان وارد نخواهد کرد و این ملت با رشارت و ایثار مسیر خود را ادامه خواهد داد.
از بیانیه بنیاد شهید و امور ایثارگران
 
90-
شهید محبعلی یوسفی عمر گرانبارش را چنان با اهتمام در امور مسلمین و خدمت به نظام در آمیخته بود که از وی شخصیتی نستوه و مؤثر در همه زمینه­ها به تصویر کشیده بود. او همه عمر با عزت خود را وقف خدمت به فرهنگ و قرآن و ایثار، شرکت در بسیج و حضور در جبهه­های حق علیه باطل و مسؤولیت­های متعدد حراستی و اجرایی نمود و بارها مورد تشویق و تقدیر مقامات رده اول کشوری از جمله وزیر محترم نیرو قرار گرفت.
 
91-
شهید حمید کیخازاده روز چهاردهم اسفند به مشاور تربیتی دبیرستان گفته بود: آقای سراوانی، شما هم برایم دعا کنید تا شهید شوم و مشاور مدرسه با مهربانی پاسخ داده بود: حمید جان فعلاً درهای شهادت بسته است. اما حمید که گویی در خلوت زیبایش به حقیقت شهادت رسیده بود می­گوید: "به همین زودی برآورده شدن خواسته­ام به شما ثابت می­شود." تروریست­ها حمید را به جرم داشتن کارت بسیج دانش آموزی در هاله­ای از معصومیت و نجابت به لقای یار می­رسانند تا از باغساران آرزومندی برای همیشه عطر شهادت در کوچه­های جان عاشقش بپیچد و مشام نینواییان تاریخ را معطر سازد.
 
92-
شهید جابر قویدل، جوان­ترین شهید کربلای تاسوکی سیستان است که سیمای معصوم، لبخند ملایم و نگاه نجیبانه­اش او را به بره آهوان ره گم کرده مادر از دست داده، مانند می­کند. جابر، شهید پانزده ساله بی­گناه و عصمت آلود ولایت خانه سیستان که سال  1369 را  بر پیشانی ولادت خویش دارد زاده نامرادی و نداری بود اما درشت خویی روزگار نیز نتوانسته بود لبخند مهربانش را کم رنگ سازد.
 
93-
فاجعه تاسوکی واقعه عاشورا را در ذهن تداعی می کند. در حادثه غمبار کربلا خوانده بودیم: پدر و پسر یکی پس از دیگری به میدان می­روند و شهید می­شوند، و یا این که برادر از خواهر خداحافظی می­کند و به میدان می­رود و در مقابل چشم خواهر و پدر پرپر می­شود ولی به چشم ندیده بودیم، اما تاریخ سیستان و بلوچستان و حادثه خونبار تاسوکی تکرار نینوایی دیگر بود.
 
94-
ای آبی زلال
ای سبز سرخبال
از آن زمان که پرکشیدی ازین خاکدان تنگ
پوتین های منتظرت
فریاد می کشند
و گلهای باغچه
از عطر یاد خاطره های تو زنده اند
به یاد شهید مهدی گرگ
ع. واثق عباسی
 
95-
ساخت یادمان شهدای مظلوم تاسوکی ادامه دارد. هم اینک جاده­ای از مسیر اصلی جاده زابل – زاهدان به محل حادثه آماده شده است. همچنین مسجدی در همین محل در حال ساخت است. نهال کاری این منطقه انجام گرفته است. محل اصلی حادثه که به قتلگاه تاسوکی شهره شده است با حفاظ های توری محافظت می شود و به همان شکل اصلی خود، که شهدا در آنجا به شهادت رسیده­اند، باقی مانده است.
 
96-
هلوکاست (کشتار دسته جمعی) واقعی در تاسوکی در آستانه سال 85، امت شهید پرور استان سیستان و بلوچستان را داغدار نمود و افکار عمومی همه آحاد جامعه اعم از شیعه و سنی را به خود معطوف کرد و بازتاب­های متعددی را در سطح استان و کشور موجب گردید.
 
97-
افراد زیادی که از محل قتلگاه تاسوکی زیارت کرده­اند بر این باورند که این منطقه حال و هوای خاصی گرفته و هر رهگذری را به طرف خودش جذب می­کند. به طوری که این حادثه را می­توان نمونه­ای از صحنه کربلا در عصر حاضر عنوان کرد.
 
98-
های ... جگر گوشۀ سیمرغ!
آسمانِ در کتان پیچیده!
پرنده بی­تاب!
من، تمام کوچکی­ات را
از دایه­های ملکوت پرسیده­ام
و به بزرگی­ات
در آستان ابدیّت، سلام می­گویم:
سلام جابر!
پرنده تابناک نوروزی.
به یاد شهید جابر قویدل
ع. باقری
 
99-
آن شب
آن شب خون افشان
در پسِ ماهورهای تاسوکی چه گذشت؟
که خداوند،
بیست و دو بار
آیه «فَبِأیِّ ذَنبٍ قُتِلَت» را، مرور کرد
م. عباسی مقدم
 
100-
سیستان!
شهر اهورا و میترا!
ای فریاد خشکیده در کویر حنجره­ها!
آن شب
از سُرمۀ کدام خواب
از نوش کدام جام زهر، پریشان شدی
که نامردان
بیست و دو بار، پرهای سیمرغ را
در شعله زار فنا سوختند.
م. عباسی مقدم
 
101-
بیقراری
شکفته بیست و دو گل در حصار تاسوکی
چقدر حوصله دارد بهار تاسوکی
تمام دشت پر از جوش عطر نسترن است
ز بس که سوخته گل در دیار تاسوکی
کفن به دست به دیدار عید می­آیند
کبوتران شهید از بهار تاسوکی
ببین چگونه عطش می­چکد ز سینه ابر
میان حنجر شعله زارِ تاسوکی
نگاه کن که چه کرده است تیغِ زنگی مست
به دستِ صاعقه در کشتزار تاسوکی
رواقِ عرش ز داغِ جنون چراغان است
ز بیقراریِ شب تار تاسوکی
عنان قافله اشک را رها سازید
که چشمِ آینه شد داغدار تاسوکی
ع. باقری
 
102-
مسلم!
بیقراریِ پنهان!
جگر گوشه حبیب بن خاکریز!
تکرار شامگاه حنابندان
در کربلای پنج
در فاو، ام الرصاص، شرهانی!
اینجا
در «تاسوکی» چه می­کنی ... ؟!
به یاد شهید مسلم لک زایی
ع. باقری
 
103-
تو را وصال مبارک، ای بخت ناسروده
در مسلخ حضور
شهادت
نردبان انتظار تو بود
انتظاری تا کرانۀ دلدار
و «تاسوکی»، حجله گاه توست
تو چقدر زیبا به حجله گاه فرود آمدی
بر روی شانه­های هلهله
به یاد شهید مهدی نوری
س. اسکندری
 
104-
عامل اصلی این جنایاتی که اتفاق افتاده، ریشه در تحرکات سرویس­های جاسوسی آمریکا و انگلیس دارد.
دکتر حسینعلی شهریاری
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی
 
105-
این گروه با تفکر ضد اسلامی و با پشتیبانی فکری، معنوی و مادی آمریکا و انگلیس دست به جنایت می­زنند.
دکتر حسینعلی شهریاری
نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی
 
106-
بدون گناه کسی را به قتل رساندن جرمی نابخشودنی است و شرع مقدس اسلام نیز چنین اجازه­ای نداده است.
مولوی عبدالله وحیدی فر
امام جمعه اهل سنت ایرانشهر
 
107-
این اقدام ددمنشانه از سوی دشمنان اسلام اتفاق افتاده است.

امام جمعه ایرانشهر
 
108-
مزدورانی که مرتکب چنین عمل ننگینی شدند فریب خوردگان دست استکبار جهانی­اند که به سان خفاسان در گوشه­ای به کمین می­نشینند و در دل شب به افراد بی­گناه حمله می­کنند.
عباس باقری
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی زابل
 
109-
خون عزیزانی که در این حادثه به ناحق ریخته شد، آنچنان خروشان خواهد بود که سیل عظیم آن دودمان اشرار را به باد خواهد داد.
سردار قاسم رضایی
جانشین فرمانده انتظامی در قرارگاه رسول اکرم (ص)
 
110-
ما هنوز در اول الفبای تکریم معلم هستیم، چرا که هنوز کسانی هستند که با شعور کم خود در حالی که خود را مسلمان می­دانند دست به کشتن معلم و معلمان بی­گناه می­زنند.
حجه الاسلام و المسلمین عباسعلی سلیمانی
نماینده ولی فقیه و امام جمعه زاهدان
 
111-
ریشه حادثه تاسوکی قرائت غیر نبوی از اسلام است.
حجه الاسلام و المسلمین عباسعلی سلیمانی
نماینده ولی فقیه و امام جمعه زاهدان
 
112- 
تاسوکی
روزگاری می گذشتیم از کنارت
سرد و ساکت
بی هیاهو
از کنار تپه­های بی­شمارت
هیچ کس راز تو را آگه نبود
که تو معراج شهیدان می­شوی
قتلگاه بی­گناهان می­شوی
آه ای دشت کبود
بعد از آن شب
باغبان لاله­های سرخ خونین گشته­ای
م.سالاری مهر
 
113-
در مدت چند سال متوالی که شهید نعمت الله پیغان برای تبلیغ معارف اسلامی عازم زابل می­شد، گاهی نزد من هم می­آمدند، نه به خاطر این که کاری داشته باشند، تنها برای تجدید دیدار! از او در خلال صحبت­ها می­پرسیدم که کدام منطقه را برای تبلیغ انتخاب نموده، و او منطقه­ی ... را نام می­برد. دریافته بودم که ایشان محروم­ترین منطقه را برای تبلیغ و اشاعه فرهنگ اسلامی برگزیده است. البته ایشان از طلبه­های ممتاز و نمونه و برخودار از تحصیلات بالا بودند و انتخاب یک منطقه محروم توسط او نشان دهنده ارزش والا و خلوص وی بود و قصد قربة الی الله را در کارش به اثبات می­رساند.
حجه السلام و المسلمین حاج آقای دهقان
رییس سازمان تبلیغات اسلامی زابل
 
114-
شهید نعمت الله پیغان در کنار تهذیب نفس و توجه به رشد فضایل معنــوی، عشق به فراگیری دانش و معرفت الله چنان در وجودش شعله برمی­کشید که لحظه­ای در بستــر آرامــش نیاسود و در 1379 برای کسب فیـــض از مکـتب باقرالعلــوم (ع) و ادامه تحصیل در سطح خارج فقه و اصول، عزم آستان بوسی حضرت معصومه (سلام الله علیها) را نمود و به دارالمؤمنین قم عزیمت کرد و به موازات تکمیل دروس در حوزه علمیه، به سال 1382 درمقطع کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث با گرایش کلام و عقاید در دانشکده علوم قرآنی شهر ری پذیرفته شد و فضیلت دانش اندوزی را زیور جان نمود.
 
115-
اراده مبتنی بر نشر علوم و تبلیغ و ترویج فضائل اهل بیت علیه السلام در میان شیفتگان ائمه معصومین (علیهم السلام) موجب شده بود تا این روحانی وارسته و با تقوا، در کسوت خادم آل عبا بارها زاد راه سفر برگیرد و با همکاری نهادهای نمایندگی ولی فقیه در سپاه و دانشگاهها و سازمان تبلیغات اسلامی در دورترین مناطق میهن، خدمت به فرهنگ و اندیشه اسلام را سرلوحه زندگانی سراسر خلوص و ایثار خویش قراردهــد. وی علاوه بر بیان احکام و معارف الهی، مدرسی برجسته، خطیبی توانا و پژوهنده­ای خلاق و آفرینش گر نیز به شمار می آمد که در این راستا به درج پژوهش های ایشان در نشریات، از جمله فصلنامه علوم سیاسی و نگارش رساله سطح سوم در حوزه علمیه و کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث می توان اشاره کرد.
 
116-
شهید منوچهر حیدری مدت پنج سال در پایگاه مقاومت محل با عنوان بسیجی به اعتلای فرهنگ بسیج پرداخت و در مراسم ملی و مذهبی از اعضای فعال بسیج به شمار می­آمد. وی پرورده دامان مکتب تشیع و عاشق ائمه و ولایت بود و با پیروی از سیره رسول الله وقار را در حوادث و بلایا، تنعم را در قناعت، جوانمردی را در گذشت، ذلت را در دوستی حیات، لذت را در نوازش یتیم و تواضع را در هم نسبتی با فقر می­دانست.
 
117-
مادر شهید ذوالفقاری می­گوید: محسن فوق العاده متین، خوش­رو و باگذشت بود. با توجه به این که من 4 فرزند پسر دارم ولی محسن با همه متفاوت و نوکر اباعبدالله الحسین (‌ع) بود و ارادت خاصی به خاندان عصمت و طهارت خصوصاً حضرت حجة ابن الحسن العسکری (عج) داشت.
 
118-
پدر شهید ذوالفقاری می­گوید: انگار محسن از شهادت خود با خبر بود. چند روز مانده به سفرش مقداری تخم گل به مادرش می­دهد و می­گوید نگه دارند که بعد از سفرش در محل باشگاه خبرنگاران جوان بکارند. محسن قبل از سفر با من خداحافظی کرد. به سراغ مادرش رفت؛ مادرش درخواســـت کرد نرود. با تبسمی دلنشیــن گفت که "مادر! سفر من یک سفر سیاحتی و زیـــارتی «زیارت شهدا» است. می­روم و برمی­گردم" او با این جملات نگرانی مادر را کمتر کرد. هنگامی که وسط حیاط رسید در گوش خواهرش حرفهایی را زمزمه کرد که بعد معلوم شد گفته بود من می روم و برنمی گردم و شهید می شوم.
 
119-
شهید محمود سرگزی چون خود درد و رنج محرومیت را مرور کرده بود نسبت به افراد بی­بضاعت مهر می­ورزید و با تمام وجود در حل مشکلات محرومین تلاش می­کرد. از ویژگیهای محمــود می توان، فـداکاری، گذشت و خوش رویی را نام برد. او از دوست­داران و عاشقان اهل بیت بود و همیشه آرزوی شهادت داشت.
 
120-
شهید غلامرضا سرگلزایی نظامی تقریباً هم­زمان با پیروزی انقلاب در خانواده­ای مؤمن و متعهد و محب اهل بیت در زاهدان دیده به جهان گشود و پابه پای انقلاب بالید. علاقه فراوان خانواده به حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا (ع) موجب شد تا نام نوزاد را غلامرضا بگذارند. به ورزش علاقمند بود و در رشته های مختلف ورزشی به ویژه فوتبال و کشتی فعالیت می کرد تا جائی که در رشته کشتی صاحب عنوان شد و در مسابقات منطقه­ای و استانی چندین مدال نقره و برنز به گردن آویخت.
 
121-
شهید غلامرضا سرگلزایی نظامی توجه خاصی به یتیمان و محرومین محدوده کریم آباد داشت. از جمله اخیراً یک ماه حقوقش را نذر کرده بود که در این راه خرج کند و هر پنجشنبه به دستگیری و کمک ایتام و محرومان می شتافت. در هفته­ای که در مأموریت تهران بود به مادرش زنگ زده و گفته بود "شما هم این کار را بکنید." عجیب است سرانجام خود غلامرضا نیز در یک غروب پنج شنبه جام گوارای شهادت را سرکشید.
 
122-
شهید حسین صیادی فردی معتقد و متعهد به مبانی اخلاق بود و در بین نزدیکان و همکارانش در شرکت نفت به خوشنامی و توجه به ارزش های اسلامی اشتهار داشت. در اوایل انقلاب با حضور در تظاهرات و راهپیمایی، عشق و شیدایی­اش را به نظام و معمار بزرگ انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی و برائت از طاغوت نشان داد بعد از پیروزی انقلاب نیز لباس سبز فام بسیجی به تن کرد و در کسوت یک بسیجی مبارز حمایت و جانبداری­اش را در اقتدار و حاکمیت اسلام، سرلوحه امور قرار داد. او مردم را به پشتیبانی از اهداف و شعائر انقلاب اسلامی که عالی ترین ره آورد شهیدان والا مقام است دعوت می نمود و سرانجام خود نیز دعوت خدای شهیدان را به سوی ملکوت شهادت با آغوش باز پذیرفت.
 
123-
شهید باقر فتوت در مراسمات مذهبی شرکت می کرد. فردی پرتلاش، صبور و عاطفی بود. به صله ارحام و رابــطه با اقوام اهمیت زیادی می­داد. همواره به یاد خدا بود و دلدادگی به اهل بیت عصمت و طهارت و جوانمردی از ویژگی­های بارز او به شمار می­رفت و چه نیکو لقبی داشت! فتوت.
 
124-
همسر شهید فتوت می­گوید: شهید نماز خواندن و روزه گرفتن را خیلی دوست داشت. ماه رمضان که فـــرا می­رسید بسیار مسرور و شادمان می­شد. به ورزش علاقه­مند بود فعالیت­های اجتماعی زیادی داشت. عضو پایگاه بسیج بود و در انتخابات معمولاً مسؤول جمع آوری آرا. وی در سـال 1384 توفیـق زیارت خانه خدا را یافت تا زمینه ساز پروازی بلند به سوی بزم "عند ملیک مقتدر" باشد.
 
125-
شهید علیرضا قیصری رفتاری بزرگ منشانه داشت. مهربان بود و زلال و خــوش خلق. درس خوان بود و با ادب و چنان رفتار شایسته­ای از خود بروز می­داد که توجه آشنایان و خانـــواده را بر می­انگیخت. با این ویژگی­ها در نوجوانی با شخصیت حضـــرت امام خمینی و مقام معظم رهبری آشنا شد و به گونه­ای شیفته مبانی اعتقادی و نهادهای انقلابی گردید.
 
126-
شهید عیسی کوهستانی به عنوان کارمندی متدین و بسیجی فعال، در بیشتر برنامه­های فرهنگی دانشگاه حضوری فعال داشت. بسیار با وقار بود و نسبت به اسلام، انقلاب و آرمان­های مقدس حضرت امام عشق می­ورزید. شرکت مستمر عیسی در نماز جمعـه و پاسداشت شعائر اسلامی و حضورش در صحنه­های دفاع از انقلاب نشان­گر کمال شخصیت و اصالت خانوادگی او بود.
 
127-
شهید صادق کیخا پس از وفات پدر و مادر به ناچار سرپرستی برادر و خواهرش را به عهده گرفت. فشار زندگی و کسب در آمد و معیشت، صادق را مجبور کرد از ادامه تحصیل صرف نظر نماید. وی مشمول طرح معافیت کفالت شد و از خدمت سربازی معاف گردید. در سال 1384 عقد زناشویی بست و بر آن بود که پس از ایام محرم و صفر جشن عروسی­اش را برگزار کند که در حادثه دلخراش تاسوکی مورد آماج تیرهای خفاشان خون آشام قرار گرفت و به خیل شهیدان پیوست.
 
128-
شهید صادق کیخا تعهد فراوان به فرایض مذهبی داشت و دوستدار خاندان عصمت و طهارت بود. او نیز  چون دیگر تشنگان اهالی ولایت در مراسم مذهبی شرکت می کرد و در ایام محرم خصوصاً تاسوعای حسینی میزبان چندین هیأت عزاداری در منزل خود بود.
 
129-
شهید مهدی کیخا دارای قلبی بسیار رئوف و مهربان بود و چنان جذابیتی داشت که همگان شیفته رفتار و مرامش می­شدند. در جوانمردی و تواضع و ادب و متانت در بین آشنایان شهره مهربانی بود.
 
130-
در ایام عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) از هیچ تلاشی دریغ نمی­کرد و  عزادار واقعی آن حضرت بود. شهید مهدی کیخا در همه امور زندگی دوش به دوش و همراه برادر شهیدش، صادق، حرکت می­کرد و با دلی شکسته ناشی از کمبود پدر و مادر همواره پشتیبان صادق بود و در تمام مراحل خوش و ناخوش زندگی او را همراهی کرد.
 
131-
مجتبـی کیخایی در خانـواده­ای بالیده بود که چون دیگر خانواده­های اصیل سیسـتان، عشـق به ولایت و اهل بیت علیهم السلام را با خون خویش در آمیخته داشتند و ولایت را از افق تأییدات خداوندی می­نگریستند. بنابراین مسلّم بود که خمیـره وجود این نوجوان را نیز به شبنم عشق آل الله تر نموده باشند تا در راست کرداری و راستگویی و پیروی از سیره نبوی و ائمه معصوم نمونه باشد. عشق به عاشورائیان چنان در جان کوچک مجتبی رسوخ کرده بود که بیشتـر اوقات را در فضاهای مذهبی می­گذراند و در مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) وجودش را وقف مساجد و حسینیه­ها نموده بود. مجتبی به نیکی دریافته بود که برای قوام دین و اعتقادات مذهبی می­بایست از ابتدا چراغ اندیشه علوی را فراراه خویش روشن کند.
 
132-
شهید مهدی گرگ ضمن تحصیل، در امر کشاورزی و کار منزل نیز به پدر و مادر کمک می­کرد. بسیار مؤدب، خوش اخلاق و متین بود و برخورد موقرانه­ای با پدر و مادر و اقوام و همکلاسی­هایش داشت به طوری که زبانزد خاص و عام بود. به فرایض دینی بسیار اهمیت می­داد. به موقع نمازش را می­خواند و در مراسم عزاداری آقا ابا عبدالله الحسین (ع) به طور فعال شـرکت می نمود.
 
133-
     علاقـه وافر شهید مسلم لک­زایی به معارف الهی موجب شد تا در پرتو معرفت به آل الله قـرار گیرد و وارد حوزه علمیه امام صادق علیه السلام (مرحوم آیت الله شریفی) زابل شود و پس از شش سال شاگردی و خوشه چینی از مکتب علوی به سال 1384 پس از گذراندن سطوح مقدماتی رهسپار حوزه علمیه قم گردید تا استمرار تلمذ در سطوح عالی را نصب العین قرار دهد و در جوار بارگاه کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) از خرمن معارف اهل بیت علوی زادراه اندیشه و علم بردارد.
 
134-
شهید مسلم لک­زایی با بهره­وری از ذوق سرشار، روحیه مردم گرا، نشاط اجتماعی، توان علمی و بینش اعتقادی، مصداق والای «اشداء‌ علی الکفار رحماء ‌بینهم» به شمار می آمد و خدمت به فرهنگ عاشورا و عاشقان اهل بیت را برخود فرض می دانست.
 
135-
شهید مهدی نوری، نشاط و طراوت جوانی را با سیمای زیبا و سیرت زیباتر در آمیخته داشت و عشق به اهل بیت و شهیدان کربلا را همچون خون در رگ­های عقیده و ایمان می پروراند. آن گاه که پرچم السلام علیک یا ثارالله بر گلدسته­های مساجد شهر و حسینیه­ها به اهتزاز در می­آمد و پیام فرارسیدن ماه محرم را به گوش جان عاشورائیان زمزمه می­کرد، مهــدی با همه معرفت قلبی­اش پیراهن سیاه به تن می­کرد و در دسته­های سینه­زنی و هیأت­های عاشورایی به عزاداری می­پرداخت و کمر به خدمت عاشورائیان می­بست.
 
136-
شهید حاج محمد امیر واعظی فردی نیک اندیش، ولایی، آراسته به صفت مهرورزی و حسن خلق بود. همچنین از او به عنوان ورزشکاری نمونه و خـردمندی روشنگر و پژوهنده­ای واقع­بین می­توان یاد کرد که خدمت به محرومین و کسب رضایت خالق را جلوه­ای از مصادیق جهاد در راه خدا می­دانست. او با این عقیده در شامگاه 25 اسفند 84  در شهادتگاه تاسوکی با آفتاب دلهای عاشقان امامت بیعت کرد و خون تابناکش را با گفتن شهادتین و افتخار به مکتب علوی، چراغانی راه امت محمدی نمود. آن گاه چون گزبنی رشید و استوار، قامت فراز کرد تا عوامل استکبار بر پیکر سرافـــرازش بـــاران گلوله ببارانند و چونان مقتدای خویش حسین بن علی (ع) ندا در دهد که "اللهم تقبل منا".
 
137-
شهید محبعلی یوسفی به انقلاب اسلامی و نظام مقدس توجه خاص داشت و ارادت خالصانه و عمیق و آشکار وی به مقام رهبری مثال زدنی بود. به خاندان عصمت و طهارت عشق می ورزید. نام حسین بن علی (ع) بیقراری مضاعف به او می بخشید و ذکر علی (ع) سیلاب اشـک­هایش را جاری می­ساخت. در ماه­های محرم و رمضان دل و جانش را به مهمانی سفره علی و آل الله  فرا می­خواند و همه وجود و دارایی­اش را در راه ائمه معصومین (ع) در طبق اخلاص می­نهاد.
 
138-
هنوز چند ماهی از دریافت درجه ستوان یکم شهید محمد شاهبازی نگذشته بود که در منطقه تاسوکی در محور زابل – زاهدان توسط گروهی متعصب و جاهل و شرور به همراه شش نفر دیگر به گروگان گرفته شد. وی در حالی که در اسارت این گروهک بود غریبانه و مظلومانه به شهادت رسید. پیکر پاک این شهید عزیز در 23 شهریور 1385 بر دستان مردم خون­گرم و ولایت­مدار سیستان تشییع و در زادگاهش به خاک سپرده شد و در جوار حضرت حق مأوا گرفت.