پیشگامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برای بومی‌سازی علوم انسانی

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به‌عنوان پیشرو برای احقاق هدف بومی‌سازی دانش انسانی نقش بسزایی را ایفا کند
 
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به عنوان یکی از پژوهشگاه‌هایی که در زمینه پژوهش حوزوی سابقه طولانی دارد تاثیر بسزایی در پیشرفت اندیشه اسلامی- ایرانی در دانشگاه‌ها کشور داشته است. نکته اول درباره اقدامات موثر این نهاد برمی‌گردد به ورود این پژوهشگاه به ساحت تحقیق و پژوهش‌های جدیدی که تاکنون دیگر مراکز ورودی به آن نداشته‌اند.
 
پژوهش‌هایی در زمینه مبانی اندیشه نشده فلسفه سیاسی، فقه سیاسی و دیگر حوزه‌های مرتبط با این موضوع که راهگشای بسیاری از اتفاقاتی است که در نظام آموزش عالی کشور به گره تبدیل شده‌اند و باز کردن این گره ممکن نیست مگر آنکه توجه ویژه‌ای به این حوزه‌ها شود.
 
این پژوهشگاه با فعالیت‌های خود در زمینه پژوهش‌های کلامی و جمع‌آوری دایره‌المعارف‌هایی که به تدوین اندیشه متفکران ایرانی پرداخته است در زمینه بومی‌سازی دانش انسانی- اسلامی پیشگام بوده است.
 
به جرات می‌توان گفت این اقدامات پژوهشگاه برای اولین بار در کشور اتفاق افتاده است، چنانکه گروه فلسفه سیاسی اولین‌بار در همین پژوهشگاه در سال 1373 تشکیل شد و اکنون ثمره فعالیت در این گروه یکی از میراث ماندگار این مجموعه خواهد بود. نکته دیگری که در باب فعالیت‌های پژوهشگاه باید به آن اشاره کرد ظرفیت‌های انسانی پژوهشگاه است. نیروی انسانی که دانش‌آموختگان هم حوزه و هم دانشگاه آن را تشکیل می‌دهند.
 
می‌توان گفت نزدیک به 95 درصد فعالان در پژوهشگاه دارای درجه دکتری دانشگاهی و هم،  سطح آن در حوزه هستند. همین موضوع باعث شده است پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به‌عنوان پیشرو برای احقاق هدف بومی‌سازی دانش انسانی نقش بسزایی را ایفا کند، چراکه وقتی صحبت بومی‌سازی مطرح می‌شود ما باید به دنبال جمع‌آوری میراث متفکران ایرانی و اسلامی باشیم زیرا  حرکت به سمت چنین تحول بزرگی تنها با داشتن پژوهش‌های بنیادی در این زمینه امکان‌پذیر است. در کنار اینها این نهاد به‌عنوان یکی از قوی‌ترین پژوهشگاه‌های کشور با مشکلاتی دست‌وپنجه نرم می‌کند که مسیر تحقق اهداف را صعب کرده است.

مشکلات ساختاری و مالی که تنگناهایی را در زمینه پژوهش ایجاد کرده و از طرفی باعث شده است این پژوهشگاه نتواند به یکی از اهداف خود که ایجاد بخش آموزشی است دست بیابد. این موضوع نه‌تنها به پژوهشگاه بلکه به نظام آموزش عالی کشور صدمه می‌زند چراکه اهداف آموزش عالی کشور ما برای رسیدن به دانش بومی غنی نیاز به تربیت کارشناسانی در همین حوزه دارد و این پژوهشگاه با توجه به ظرفیت پژوهشی مناسبی که دارد می‌تواند به‌عنوان اولین مرکز تربیت نیروی انسانی متخصص در زمینه اندیشه اسلامی- ایرانی تاثیرات بسزایی در توسعه کیفی آموزش عالی کشور داشته باشد.
 
شریف لک زایی

منبع: روزنامه فرهیختگان، 27 فروردین 1394.

/ 0 نظر / 29 بازدید