شریعتی، چمران و امام موسی صدر

این چند روز آخر خرداد مصادف با درگذشت دکتر علی شریعتی و دکتر مصطفی چمران است. این هر دو نسبتی نیز با امام موسی صدر دارند. پس از درگذشت دکتر شریعتی، امام موسی صدر مراسم به خاک سپاری و نماز بر پیکر او را در سوریه به جا آورد و در مراسم چهلم وی نیز سخنرانی مبسوطی ایراد کرد. پس از همین سخنرانی بود که نظام پهلوی اقدام به ابطال تابعیت ایرانی امام موسی صدر می‌کند. صدر در این سخنرانی حملات شدیدی به نظام سیاسی پهلوی می‌کند و به شدت از مبارزان و آزادی‌خواهان در ایران حمایت می‌نماید. در آن روزها و پیش از درگذشت دکتر شریعتی با خروج دکتر از ایران، امام موسی صدر و دیگران در صدد بودند با تدارک برنامه‌هایی، حسینیه ارشاد در تبعید را تأسیس کنند و کارهای شریعتی را تداوم بخشند. متأسفانه این برنامه با وفات زود هنگام و ناباورانه دکتر متوقف ماند.

اما جریان ارتباط دکتر چمران و امام موسی صدر از نوع دیگری است. این ارتباط به قدری قوی است که در نوشته‌ای، دکتر چمران اوج ارادت خود به امام موسی صدر را با کلماتی همچون «مولا ی من» ابراز می‌کند. چمران با ترک کند امریکا به دلیل اینکه نمی‌توانست به ایران مراجعت کند به لبنان می‌رود و در آنجا به اتفاق امام موسی صدر فعالیت‌های خوب و منسجمی را آغاز می‌کند که یکی از آنها تأسیس جنبش امل و آموزش نظامی به مبارزان فلسطینی و لبنانی و انقلابیون ایرانی است. ارتباطات امام موسی صدر و دکتر چمران فراتر و عمیق‌تر و پرمعناتر از آن چیزی است که در اینجا به آن اشاره شد. به خصوص درباره ارتباطاب معنوی این دو مطالب بسیاری گفته و شنیده شده است.

برای مطالعه این مباحث، کتاب لبنان دکتر چمران توصیه می‌شود. در همین زمینه در کتاب امام موسی صدر نوشته آقای عبدالرحیم اباذری نیز نکات خوبی آمده است. همچنین در باره دکتر شریعتی مطالعه متن آقای دکتر طباطبایی که در بازتاب منعکس شده است توصیه می‌شود. پیش از این جناب آقای دکتر طباطبایی متن خاطرات خود درباره مراسم تدفین مرحوم شریعتی در سوریه و اقدامات امام موسی صدر در این‌باره را برایم ارسال کرده بود. مجموعه مجموعه خاطرات دکتر طباطبایی، به نوشته ایشان، در دو جلد عن قریب توسط مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی منتشر می‌شود.

و در نهایت باید از دوستان وخوانندگان به خاطر تأخیر در به‌روز کردن صفحه عذرخواهی کنم. حساسیت مسائل سیاسی روز ایران و مسائل انتخابات، دل و دماغی برای به‌روز کردن صفحه نمی‌گذارد. امیدوارم این مرحله دوم انتخابات نیز با خیر و خوبی و بر اساس مصالح ملت خاتمه یابد و مردم ایران انتخاب خوبی داشته باشند. گزینشی که در فردای انتخابات از آرای خود پشیمان نباشند و کشور در پرتو آرای آنان رو به جلو حرکت نماید و ضمن حفظ حقوق شهروندی به منازعات بی‌حاصل و پرضرر در کشور هم خاتمه دهد.

/ 0 نظر / 22 بازدید