وجه مشترک خیزش‌های منطقه با انقلاب اسلامی

وجه مشترک خیزش‌های منطقه با انقلاب اسلامی، مردمی و اسلامی بودن آنهاست
شریف لک‌زایی در گفت‌وگو با خبرنگار دین و معارف اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: حضور گسترده مردم بود که نقطه امید و حرکتی ایجاد کرد و توانست تحولی در این جوامع به وجود آورد و نظام سیاسی جدیدی را تاسیس کند و تحول بنیادینی در بخش سیاست، اقتصاد و فرهنگ جامعه به وجود ‌آورد.

وی خاطرنشان کرد: در همه کشورهایی که این اتفاقات در آنها رخ داده، همچون بحرین، یمن، سوریه، لیبی، تونس، مصر و حتی در برخی کشورها همچون عربستان، اردن و مراکش وجه مشترک، حضور گسترده مردم است که مردم می‌خواهند نقش ایفا کنند و در سرنوشت جامعه خود دخالت داشته و نقش‌آفرین اصلی خود مردم باشند.

این عضو هیأت علمی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی با اشاره به اینکه وجه اسلامی بودن این خیزش‌ها و قیام‌ها نیز عمیق و گسترده است، گفت: هرچند در این خیزش‌ها افراد ناهمگون وجود داشته باشند، اما روح مشارکت در سرنوشت خود و آزادی‌خواهی، مشترک بین همه آن‌ها است و در آموزه‌های دینی نیز تاکید شده که انسان باید نسبت به سرنوشت خود و جامعه‌اش اهتمام داشته باشد.

لک‌زایی تاکید کرد: قیام‌ مردم کشورهای عربی در زمینه اسلامی بودن نیز وجه مشترک‌هایی با انقلاب اسلامی ایران دارد هرچند در هر کدام از این کشورها می‌توان کم و زیاد این موضوع را مورد بررسی قرار داد اما می‌توان حداقل‌هایی از وجه اسلامی بودن این حرکت‌ها را مشاهده کرد.

وی با بیان اینکه در ارتباط با این خیزش‌ها مساله‌ای که متفاوت با قیام انقلاب اسلامی ایران است، مساله رهبران آن‌ها است، تصریح کرد: عمده حرکت‌هایی که در این کشورها صورت گرفته از یک رهبر قوی و جامع‌الاطرافی که همه از او تبعیت کنند فارغ بوده است و به این خاطر در این زمینه وجه اشتراکی با انقلاب اسلامی پیدا نکرده است لذا می‌توان گفت بخش عمده جنبش‌های سال‌های اخیر از فقدان رهبر رنج می‌برند.

این استاد پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی خاطر نشان کرد: این مساله یعنی فقدان رهبری قوی و جامع‌الاطراف که در این کشورها نیازمند بررسی‌ها و تاملات جدی‌تر است، شاید یکی از دلایلی که باعث شده روند این حرکت‌ها و خیزش‌ها کند‌تر به نتیجه برسد همین فقدان رهبر است که یک نقش کلیدی در آن‌ها ایفا نشده و یک نوع پیچیدگی به وجود آمده که بایستی تامل بیشتری بر روی آن صورت گیرد.

لک‌زایی متذکر شد: البته این موضوع در کشورهایی مثل بحرین و عربستان متفاوت است چرا که در این کشورها رهبران مذهبی پیشتاز حرکت و انقلاب بودند و نقش اولیه را در این حرکت‌ها داشته‌اند. اما در کشورهایی همچون مصر، لیبی، یمن و ... از نبود رهبران مذهبی قدرتمند و پیشتاز در رنج هستند.

وی افزود: البته باید توجه کرد که مساله عربستان، بحرین و سوریه نباید شیعه و سنی باشد، هرچند در این کشورها عمده شیعیان ناراضی بودند، اما اهل سنت نیز ناراضی هستند، با این حال از این که در این کشورها بحث شیعه و سنی پررنگ‌تر مطرح می‌شود به خاطر این است که بتوانند این حرکت‌ها را به نوعی به ایران منتسب کرده و سرکوب کنند و مجال گسترش اعتراضات را ندهند و با تحریک اهل سنت، آن‌ها را از همراهی باز دارند که در عربستان آسیب این موضوع بیشتر از بحرین است.

این عضو هیأت علمی پژوهشکده علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه این اشتراکات و تفاوت‌ها را می‌توان در انقلاب‌های منطقه مورد توجه قرار داد، گفت: در زمینه اسلامی بودن و مردمی بودن می‌توان وجه اشتراک این انقلاب‌ها با انقلاب اسلامی را مشاهده کرد.

لک‌زایی با اشاره به راهکارهای جلوگیری از به انحراف کشیده شدن این خیزش‌ها و قیام‌ها توسط دشمنان و قدرت های استعماری، افزود: دعوت از نخبگان و چهره‌های علمی و جوانان این کشورها و هم‌اندیشی با آن‌ها می‌تواند بسیار مهم باشد که اخیرا نیز جوانانی از این کشورها به ایران دعوت شده‌اند که بهتر است در سطح دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای و نخبگان هم ادامه پیدا کند و واقعیت‌هایی که دراین کشورها وجود دارد را منعکس کند.

وی خاطر نشان کرد: این ارتباطات باید با تاثیرگذاری صورت گیرد؛ چرا که این تعاملات باعث می‌شود اهدافی به آن‌ها منتقل شود و به اهدافشان جهت‌دهی و به سمت و سویی تمایل داده شوند که از آموزه‌های ناب اسلامی بیشتر بهره‌ ببرند و بتوانند حرکت را به سمتی که دلخواه مردم است، پیش ببرند.

لک‌زایی با بیان اینکه دیپلماسی رسمی، عمومی و رسانه‌ای می‌تواند در این زمینه نقش موثری ایفا کند، گفت: رفت‌ و آمد‌ها و تعاملات می‌تواند این مساله را به گونه‌ای پیش ببرد که جلوی به انحراف کشیده شدن این حرکت‌ها را بگیرد، بنابراین باید از ظرفیت‌ها به خوبی استفاده شود.

/ 0 نظر / 5 بازدید