بازتاب احکام شماری از مأموران تاسوکی در بی بی سی

حادثه ای که این مأموران پلیس نیز در ارتباط با آن مقصر شناخته شده اند حدود ساعت نه پنجشنبه شب شانزدهم مارس 2006 (25 اسفند 1384) در منطقه تاسوکی واقع در جاده زاهدان به زابل در جنوب شرق ایران رخ داد که طی آن افراد مسلح در حالی که لباس مأموران انتظامی و نظامی به تن داشتند، راه را بر خودروهای عبوری بستند و سپس چندین نفر از سرنشینان این خودروها را خارج کرده، به گلوله بستند و پس از آن محل را ترک کرده، به افغانستان و پاکستان گریختند.

طی این واقعه که به حادثه تاسوکی معروف شده دست کم 21 نفر جان باختند که از جمله آنان، مسئولان حراست فرمانداری و امور آب زاهدان و یکی از روحانیون دفتر نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان بودند.

فرماندار زاهدان و ‬معاونش همراه با مسئول عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی استان سیستان و بلوچستان در میان هفت زخمی حادثه بودند.

مقامات ایرانی عاملان حادثه را اشرار خواندند اما در عین حال از وجود انگیزه سیاسی برای این حمله نیز سخن گفتند.

محمدکاظم بهرامی، رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح ایران در گفتگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی گفته تعدادی از مأموران انتظامی در حادثه تاسوکی مرتکب "سهل ‌انگاری و قصور" شده بودند که بسرعت محاکمه و مجرم شناخته شدند اما اعتراض محکومان و ایرادهایی که دیوان عالی کشور به حکم دادگاه گرفت، موجب شد که رسیدگی به پرونده آنان به طول بینجامد.

آقای بهرامی گفته ایراداتی که دیوان عالی به حکم دادگاه گرفته بود رفع شده و برای مأموران انتظامی که مجرم شناخته شده اند مجازاتهای تازه ای تعیین شده اما وی مشخص نکرده که مأمورانی که مجرم شناخته شده اند چند نفر بوده اند، چه قصوری مرتکب شده اند و با چه مجازاتی مواجهند.

وی تأکید کرده که جرم این مأموران پلیس به هیچ وجه همدستی با حمله کنندگان نبوده بلکه آنان تنها مرتکب کوتاهی و قصور در انجام وظیفه شناخته شده اند.

اخیراً دو مأمور انتظامی در استان سیستان و بلوچستان اعدام شدند که جرم آنان همدستی با قاچاقچیان موادمخدر اعلام شد.

استان سیستان و بلوچستان که دهها سال است عمده ترین کانون فعالیت قاچاقچیان موادمخدر در ایران به شمار می رود طی سالهای اخیر صحنه فعالیت گروههایی شده که مأموران انتظامی و مسئولان محلی را به صورت سازمانیافته هدف حمله قرار می دهند و مسئولیت بسیاری از این حملات را گروهی به نام جندالله به عهده گرفته که دارای اهداف سیاسی است.

مقامات ایرانی یکی از دلائل عمده شدت گرفتن فعالیت گروههای مسلح در استان سیستان و بلوچستان را تدابیر تازه ای می دانند که برای حفاظت از مرزها در ایران در پیش گرفته شده است.

به گفته آنان، قاچاقچیان می کوشند با افزایش حملات خود، گذرگاههای مرزی را برای عبور و مرور خود باز نگاه دارند.

/ 0 نظر / 5 بازدید