پاکستان، منطقه امن تروریست‌های وطنی!

یکی از نکاتی که همواره از سوی مسئولان مورد توجه بوده، گستردگی مرزهای شرقی است که با توجه به عدم اراده جدی در آن سوی مرزها برای نظارت و کنترل، همواره با دشواری‌ها و اشکالاتی مواجه بوده است. در چند روز گذشته و پس از حادثه تروریستی اخیر این مسأله دوباره در کانون توجه قرار گرفت و برخی فرماندهان ناجا را نیز به واکنش واداشت تا به طور مستقیم توانایی‌های کشور پاکستان را هدف گرفته و بخشی از مسأله ناامنی مرزهای شرقی را ناشی از تساهل بیش از اندازه همسایه شرقی در برخورد با اشرار و قاچاقچیان و تروریست‌ها نسبت می‌دهند.

به هر حال با توجه به سفر روز گذشته رئیس‌جمهور پاکستان به ایران، این مسأله باید مورد توجه قرار جدی دستگاه دیپلماسی و شورای عالی امنیت ملی قرار می‌گرفت و می‌بایست در طی این سفر تمهیداتی اندیشیده و قرارهای امنیتی گذشته به طور جدی‌تری دنبال می‌شد تا کشور پاکستان، منطقه امنی برای تروریست‌های وطنی، که تفرقه‌افکنی و برادر کشی و تشدید اختلاف قومی و مذهبی در صدر فعالیت‌های آنان است، قرار نگیرد.

در وضعیت حاضر تروریست‌ها با هر اقدام تروریستی به راحتی از مرز گذشته و در عمق خاک پاکستان مأمن می‌گزینند. در صورتی که این وضعیت تداوم یابد می‌بایست همچنان استمرار حرکت‌های تروریستی و شهادت تعداد دیگری از هموطنان را انتظار کشید.
از قرار معلوم و با توجه به گفته‌های متعدد مسئولان در اذعان به حضور تروریست‌ها و قاچاقچیان و اشرار در آن سوی مرزها و به ویژه در داخل کشور پاکستان، لازم است یک بار و برای همیشه این موضوع مورد توجه جدی تمامی دستگاه‌های سیاسی و امنیتی قرار گرفته و طی توافقاتی حل و فصل شود.

گفتنی است افزون بر اذعان برخی فرماندهان و مسئولان به حضور اخلال‌گران در آن سوی مرز، گروگان‌های فاجعه تروریستی تاسوکی که بعد از ماه‌ها از بند تروریست‌ها آزاد شده‌اند، بر صحت حضور خود در کشور پاکستان تأکید کرده و از این که تروریست‌ها به راحتی در این کشور مأوی گزیده‌اند، شگفت زده شده‌اند.

اما آیا دیروز که مشرف در ایران به سر می‌برد، مسأله ناامنی مرزهای شرقی کشور با دقت و درایت مطرح شد؟ آیا از این فرصت برای گشودن روزنه‌ای برای تأمین امنیت بیشتر مرزهای گسترده شرقی کشور بهره گرفته شد؟ به یقین نظارت و کنترل و به ویژه همکاری دو کشور برای ایجاد تمهیدات امنیتی می‌تواند بهبود نسبی را در ایجاد امنیت به همراه آورد.

با این همه نباید همه اختلالات امنیتی مرزهای شرقی را به آن سوی مرزها نسبت داد و آن را مهم‌ترین مسأله در اختلال امنیتی به شمار آورد، بلکه برخی کم‌تدبیری‌ها و فقدان استراتژی مشخص در این زمینه همچنان در صدر این مسائل است که باید با به کارگیری نیروهای توان‌مند رفع و رجوع شود و امور، ضمن همکاری با کشور همسایه پاکستان و با تدبیر ما به سمت مطلوب حرکت نماید.

با توجه به نزدیکی سالگرد فاجعه خونبار تروریستی تاسوکی در اواخر اسفند، هموطنان همچنان منتظر اطلاع رسانی درباره اقدامات انجام شده در زمینه این فاجعه خونین هستند. به ویژه این که مسئولان وعده دستگیری و محاکمه و مجازات عاملان و جنایتکاران این فاجعه را به مردم داده بودند و اکنون همه منتظرند تا خبرهایی در این زمینه بشنوند و امنیت را در فردای مجازات مجرمان و خاطیان تجربه کنند.

مناسب است مسئولان ادعاها در زمینه حضور تروریست‌ها در کشور پاکستان را در شرایط فعلی مطرح کنند و دستگیری جانیان تاسوکی و حوادث دیگر را به طور جدی با مقامات پاکستانی در میان نهند تا بلکه دیگر فرصتی برای جولان بقایای گروهک‌های تروریستی در استان سیستان و بلوچستان باقی نماند.

شریف لک‌زایی

/ 0 نظر / 3 بازدید