اتحادیه‌اروپا هم حملات تروریستی زاهدان را محکوم کرد

 درخواست حزب الله سیستان و بلوچستان از رییس جمهور

به گزارش خبرگزاری انتخاب، یک اطلاعیه منتسب به حزب الله سیستان و بلوچستان از رئیس جمهور خواسته تا برای ایجاد امنیت در این استان از شیرمردانی همچون همت ها باکری ها و کاظمی ها که در راس هر عملیاتی جانفشانی می کنند استفاده شود. این اطلاعیه که دیروز در مراسم تشییع پیکرهای پاک 11 شهید عملیات تروریستی در زاهدان توزیع شد خطاب به دکتر دهمرده استاندار سیستان و بلوچستان دانستن را حق مردم توصیف کرده و تصریح نموده مردم می خواهند بدانند که پیرامون آنها چه می گذرد. در این اطلاعیه همچنین از مولوی عبدالحمید امام جمعه سنی مسجد مکی زاهدان خواسته شده در محکوم نمودن جانیان تروریست درنگ به خود راه ندهد.

سخنان دکتر شهریاری، نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی

در حالی که سایر نمایندگان استان همچنان سکوت خبری اختیار کرده اند دکتر شهریاری در چندین نوبت خواست اصلی و اساسی مردم یعنی تأمین امنیت را مطرح کرده است. دو متن از سخنان ایشان را می توانید در نشانی زیر مطالعه فرمایید:

یکم. سخنان وی در مجلس شورای اسلامی در هیجدهم بهمن پس از فاجعه تروریستی به شهادت رسیدن چهار تن از نیروهای ناجا :

http://diyare-eshgh.persiangig.com/image/safhe-1.gif

دوم. سخنان وی در مجلس شورای اسلامی در بیست و پنجم بهمن پس از فاجعه تروریستی اتوبوس حامل کارکنان سپاه :

http://diyare-eshgh.persiangig.com/image/safhe-2.gif

در همین حال خبرگزاری ها خبر از انفجار بمب و تیراندازی در زاهدان دادند. سایت بازتاب نوشت:

دقایقی پیش صدای مهیب انفجار یک بمب کارگذاشته شده در نقاط زیادی از شهر زاهدان به گوش رسید.

به گزارش خبرنگار «بازتاب» از زاهدان، حدود ساعت 22 امشب (جمعه) صدای مهیبی در حوالی کلانتری شماره 19 زاهدان و نزدیک مجتمع نسیم بلوار دانشگاه زاهدان شنیده شد و پس ازاین انفجار صدای تیراندازی در این شهر شنیده می‌شود.

آخرین گزارش‌های خبرنگار «بازتاب» حاکی از آن است که پیش از انفجار یک بمب صوتی که تروریست‌ها آن را جلوی یک دستگاه الگانس نیروی انتظامی کار گذاشته بودند، ماموران از این اقدام مطلع شده و از حضور تعدادی تروریست در منطقه آگاه می‌شوند.

با این حال تلاش برای جلوگیری از انفجار بمب به نتیجه نمی‌رسد و بمب صوتی با صدای مهیبی که تا کیلومترها آن‌سوتر شنیده می‌شود، منفجر می‌شود. همزمان درگیری شدیدی بین جان‌برکفان نیروی انتظامی و تروریستها آغاز می‌شود که تا لحظه ارسال خبر ادامه دارد.

منطقه در محاصره 3 لایه‌ای ماموران است و برخی خبرها از دستگیری 2 تروریست تاکنون حکایت دارد. تا کنون آمبولانسی از منطقه خارج نشده اما احتمال تلفاتی از دو طرف نیز می‌رود.

گفتنی است صبح روز چهارشنبه نیز بمبی در زاهدان منفجر شد که طی این عملیات تروریستی 11 نفر از پرسنل سپاه به خیل شهدا پیوستند.

و اما حواشی تشییع شهدای انفجار چهارشنبه

صبح امروز (جمعه) پیکر شهدای حمله تروریستی چهارشنبه زاهدان بر روی دست های مردم قدردان زاهدان برگزار شد، متعاقب آن، که جمع کثیر و بی‌نظیری از هموطنان در آن حضور یافته بودند، شهدا برای خاکسپاری به زادگاه خود منتقل شدند. پیکر یازده نفر برای خاکسپاری به زابل حمل شد که در بخش های مختلف این شهرستان به خاک سپرده شدند.

پیکر پاک دو تن از شهدا (حمزه صیاد اربابی و آذره) در گلزار شهدای حضرت رسول اکرم(ص) شهر ادیمی به خاک سپرد.
در آیین به خاک سپاری این دو تن، سید صادق حسینی طباطبایی، یکی از نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی، قصد ایراد سخن داشت که با واکنش شدید مردم مواجه شد. برخی از عزاداران برای ممانعت از سخنرانی وی، مبادرت به قطع سیم بلندگو کردند و برخی دیگر نیز با صدایی بلند به وی و دیگر مسئولین اعتراض کردند. پس از این برخورد با نماینده سیستان جمع زیادی از مردم در شعارهایی در اعتراض به مسئولان، خواستار برخورد جدی با عوامل ناامنی در استان شدند و به مسئولان در این زمینه هشدار دادند.
گفتنی است مردم پس از اعتراض به نماینده سیستان و دیگر مسئولان به عزاداری و سینه‌زنی پرداختند و یاد شهدای حمله تروریستی چهارشنبه زاهدان را گرامی داشتند. در فاجعه تروریستی چهارشنبه که در زاهدان رخ داد هوشیاری و عکس العمل به موقع مردم سبب دستگیری برخی تروریست‌ها شد. گفتنی است بیش از شصت نفر شهید در گلزار شهدای حضرت رسول اکرم مدفون شده‌اند که دو تن از آنان از شهدای فاجعه تروریستی تاسوکی می‌باشند.

صبح امروز دکتر شهریاری، نماینده زاهدان در تشییع پیکر شهدای فاجعه تروریستی زاهدان در سخنان شدیداللحنی گفت: با سلام خدمت مردم شهیدپرور. ابتدا غیرت و از جان گذشتگی شهید (مسلم) کیخا را تحسین می کنم و او را اسوه قرار می‌دهم. سپس برای تمامی این مسؤولان به خصوص سردارها و سرهنگ هایی که در این محل حضور دارند، ابراز تأسف می کنم. حاشا به غیرت مسئولان! حاشا به غیرت خودم که این گونه در جلو چشمانمان عزیزانمان را می‌کشند! بیایید ما را بکشید. ما آماده شهادتیم. حاشا به غیرت مسئولان و آفرین به شجاعت مردم.»

نوری، فرماندار زاهدان هم در سخنانی که با مخالفت مردم مواجه شد، گفت: با سلام خدمت مردم همیشه در صحنه. کاش می‌مردم و این صحنه‌ها را نمی‌دیدم. کاش در آن زمان (زخمی شدن در فاجعه تروریستی تاسوکی در 24 اسفند 1384) دعای شفاعتمند شما مردم نبود و من هم اکنون زنده نبودم تا این گونه شرمنده نبودم.
وی در پاسخ به اعتراض گروهی گفت: اگر با استعفای من مشکلی حل ‌شود، من حاضرم استعفا دهم. اما بعد از شفایی که خدا به من داد با این بدن تکه تکه آمدم که تا آخرین توان در خدمت مردم باشم و حال این گونه عزیزانمان را بکشند. من شرمنده شما مردم هستم و همچنین آرزوی نابودی این چنین افرادی را دارم.

واکنش «مولوی عبدالحمید» به جنایات زاهدان

یکی از ائمه جماعات و علمای اهل تسنن زاهدان با اشاره به حوادث تروریستی این منطقه اظهار داشت: اقدام به ترور و کشتن مردم بی‌دفاع و دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی را هیچ یک از علما تایید نمی‌کنند و این اقدامات حرام است.

به گزارش فارس، مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی یکی از علمای اهل تسنن‌ زاهدان عنوان کرد: بارها این جنایت‌ها را محکوم کرده‌ایم و قبول داریم که در منطقه مشکلات و کمبودهایی وجود دارد؛ اما کسانی که مطالبه‌ای دارند به صورت قانونی، از طریق گفت‌وگو و راه‌های مشروع باید آن را حل کنند و اقدام به ترور و کشتن مردم بی‌دفاع و دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی را هیچ یک از علما تایید نمی‌کنند و این اقدامات حرام است.

وی افزود: در حال حاضر در شرایطی که مورد تهدید آمریکا و دیگر قدرت‌های جهان قرار داریم این‌گونه اقدامات در راستای اهداف و خواسته‌های آنان صورت می‌گیرد. مردم استان باید با حفظ هوشیاری از دامن زدن به اختلافات پرهیز کنیم و با هم متحد باشیم زیرا نابود کردن استان و ناامن جلوه دادن آن به نفع هیچ قوم و مذهبی نیست.

/ 0 نظر / 21 بازدید