در حاشیه گفت‌وگوی دکتر طباطبایی

بالاخره سایت بازتاب پس از چندی که وعده انتشار گفت‌وگو با آقای دکتر طباطبایی را داده بود به این وعده عمل کرد. همان طور که پیش بینی می‌کردم گفت‌وگوی خوب و جالبی است. ضمن دعوت به مطالعه این گفت‌وگو حاشیه‌ای که در ذیل این گفت‌وگو نگاشته‌ام از نظر می‌گذرد.

با نام و یاد خدا

با سلام و تحیت و آرزوی سلامتی

گفت و گوی مفید و قابل استفاده ای است. به هر حال جناب آقای دکتر طباطبایی سال ها در کنار امام خمینی بوده اند و خاطرات بسیاری از ایشان به یاد دارند که هر کدام شان برای امروز ما درس آموز است. امیدوارم گفت و گوهایی از این دست بیشتر در سایت بازتاب انعکاس یابد.

نکته مهم و قابل توجهی که در این گفت و گو توجه انسان را به خود جلب می کند تأکید بر آزادی و قدرت انتخاب و حق رأی مردم است. به ویژه که این بحث با خاطراتی از اندیشه و عمل امام خمینی نیز خواندنی تر می شود. مسلم این است که ایجاد فضای پرنشاط در جامعه جز با ایجاد فضای آزاد و تأمین آزادی برای اندیشمندان و نخبگان و مردم فراهم نخواهد شد. نباید نگران این بود که از آزادی سوء استفاده می شود، بلکه سوء استفاده از آزادی در کنار خدمات و امتیازات بی شماری که نصیب می نماید قابل مقایسه نیست. ضمن اینکه باید توجه داشت که غالب مردم مسلمان اند و به باورها و آموزه های مذهبی اهتمام و توجه دارند و خود بهتر می دانند که از آداب دینی محافظت کنند و نیازی به یادآوری ندارند. چنان که در این چند سال اخیر در ایام نوروز به بهانه ایام محرم به مردم یادآوری می شود که حرمت محرم پاس داشته شود. یکی نیست بگوید که مردم خود بهتر می دانند و رعایت می کنند و چه بسا که این یادآوری برخی را به اعمال لجوجانه وادار سازد.

نکته دیگر که آن هم مهم است  اینکه، بهره گیری از جوانان در عرصه های مدیریتی می بایست افزایش یابد. البته به تسامح می گویم افزایش و باید گفت آغاز شود. لابد جوانان دیروز به یاد دارند که نیروهای عمده موجود و فعال در پیدایش انقلاب را جوانان تشکیل می دادند و لابد باز هم به خاطر دارند که پس از انقلاب عرصه های مدیریتی به دست آنها افتاد و هشت سال جنگ نیز توسط آنان اداره شد. اگر این گونه است پس باید فضایی فراهم شود تا همچون نوآوری در انرژی هسته ای از ابتکار و خلاقیت جوانان در همه عرصه ها بهره گرفته شود. یقیناً، همان گونه که آقای دکتر طباطبایی نیز به درستی اشاره کردند، این مسأله به ایجاد نشاط و پویایی و زنده بودن جامعه و زندگی مساعدت خواهد رساند.

با سپاس فراوان و آرزوی توفیق روزافزون.

شریف لک زایی

چهارم خرداد 1384

/ 0 نظر / 3 بازدید