اژه‌ای: در حادثه تاسوکی هیچ تعللی نداشتیم!

آقای وزیر! پاسخ بفرمائید چرا در نقطه‌‏ای از کشور 90 دقیقه حاکمیت ملی در اختیار گروهی از اشرار قرار می‌‏گیرد و آب از آب تکان نمی خورد و کسی کوچک‌‏ترین واکنشی در قبال این فاجعه از خود نشان نمی‌‏دهد؟

من معتقدم که دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی ما از توان و ظرفیت لازم برای کشف و خنثی‌‏سازی این قبیل اقدامات تروریستی و خرابکارانه برخوردار است اما بدلیل اینکه بخشی از این ظرفیت‌‏ها در امور سطحی و غیرضرور هزینه می‌‏شوند که جز ماموریت ذاتی وزارت اطلاعات و سایر دستگاهها نیست، لذا ماموریت اصلی شما عقیم می‌‏ماند.

وی خطاب به وزیر اطلاعات گفت:‌ اگر شما اطلاع داشتید که قرار است تحرکاتی از سوی اشرار در منطقه صورت گیرد چرا آن را در شورای عالی امنیت ملی مطرح نکردید تا مقامات بالاتر نسبت به این موضوع حساس شوند و مقامات استان سیستان و بلوچستان را به اقدامات پیشگیرانه وادار کنند.

نماینده تبریز در مجلس‌‏هفتم سوال خود از وزیر اطلاعات را در مجلس مطرح کرد که توضیحات وزیر اطلاعات نتوانست وی را قانع کند و محسنی اژه‌‏ای از نمایندگان خواست تا برخی توضیحات خود را در جلسه‌‏ای غیرعلنی مطرح کند.

به گزارش خبرگزاری انتخاب به نقل از "ایلنا"، اکبر اعلمی در سوال خود از وزیر اطلاعات، آورده است: جناب آقای وزیر! یکی از مهم‌‏ترین معضلات کشور ما این است که جامعه اطلاعاتی ما نظارت‌‏پذیر نیست، اما خوشبختانه به‌‏دلیل اینکه وزیر اطلاعات از مجلس رأی می‌‏گیرد و برخلاف سایر دستگاه‌‏های موازی اطلاعاتی، وزارت اطلاعات را به یک دستگاه نظارت‌‏پذیر و مسوول مبدل کرده، انشاءالله همین امر مانع از فساد در این وزارت‌‏خانه خواهد شد.

وی افزود: در اینجا جا دارد من از کلیه عناصر اطلاعاتی که امنیت کشور را تأمین کرده‌‏اند و در این شرایط بحران‌‏زده و در منطقه‌‏ای که دیگر کشورها با بحران امنیتی مواجه هستند، تشکر کنم. ملت ایران به ویژه مردم تهران، امنیت و آرامش خود را مرهون عملکرد نیروهای اطلاعاتی و امنیتی می‌‏داند. با این وصف در 27 اسفند سال 1384 در محور زابل-زاهدان و در محدوده پل شیله، گروهی مرکب از 12 نفر از اشرار وابسته به گروهک جندالله، با لباس مبدل پلیسی به مدت یک ساعت و نیم، جاده را بسته و طی یک عملیات توأم با شقاوت و ناجوانمردی، با فراغ بال 22 نفر از هموطنان بی‌‏گناه و غیرمسلح را در حالی که چشم‌‏ها و دستانشان بسته بود، را به رگبار بسته و آنها را به قتل می‌‏رسانند. در این حادثه فجیح هفت تن مجروح و هفت نفر دیگر به گروگان گرفته می‌‏شوند که یک‌‏نفر از گروگان‌‏ها نیز به قتل رسیده و بقیه آزاد می‌‏شوند.

اعلمی ادامه داد: این اقدامات این گروه را به تکرار اقدامات تروریستی خود تشویق کرده است تا جایی که یک‌‏بار یک اتومبیل مسافرکش را توقیف و راننده آن را به دار می‌‏آویزند و با قرار دادن جنازه وی در صندوق عقب اتومبیل و جاسازی بمب در داخل این خوردو، آن را مقابل استانداری زاهدان منفجر می‌‏کنند. این گروه همچنین بار دیگر با به سرقت بردن خودروی مسافرکش، راننده را به دار آویخته و سوار بر این خودرو در یکی از چهارراه‌‏های شهر زاهدان چهارتن از نیروهای انتظامی را به قتل می‌‏رسانند.
اعلمی افزود: این گروه شرور به اقدامات تروریستی خود همچنان ادامه داده و در اواخر سال گذشته اتوبوس حامل جمعی از پاسداران را به رگبار بسته و 13 نفر از آنها را می‌‏کشند.
نماینده تبریز در مجلس‌‏هفتم در ادامه خطاب به وزیر اطلاعات، گفت: حال نظر به اینکه به‌‏موجب ماده یک قانون تأسیس وزارت اطلاعات مصوب 27 مرداد سال 62 وزارت متبوع، جنابعالی مسوول کسب و پرورش اطلاعات امنیتی و اطلاعات خارجی و حفاظت اطلاعات و ضد جاسوسی و تحصیل آگاهی‌‏های لازم از وضعیت دشمنان داخلی و خارجی، به منظور پیشگیری و مقابله با توطئه‌‏های آنان علیه انقلاب و نظام است و به موجب ماده 10 همین قانون، وظایف وزارت اطلاعات ناظر به الف- کسب و جمع‌‏آوری اخبار و تولید، تجزیه، تحلیل و طبقه‌‏بندی اطلاعات مورد نیاز در ابعاد داخلی و خارجی و ب- کشف توطئه‌‏ها و فعالیت‌‏های براندازی، جاسوسی، خرابکاری و اغتشاش علیه استقلال و امنیت و تمامیت ارضی کشور و نظام و هـ - ارائه خدمات اطلاعاتی ضروری به سازمان‌‏ها و ارگان‌‏ها و آگاه ساختن به موقع آنها نسبت به توطئه‌‏ها و همکاری و تبادل اطلاعات و تجارب اطلاعاتی با کشورهایی که حائز صلاحیت لازم هستند، است، پاسخ دهید که با وجود یک وزارت‌‏خانه قدرتمندی همچون اطلاعات و دستگاه‌‏های موازی اطلاعاتی و امنیتی و برخورداری از نیروهای توانمندی که تاکنون توطئه‌‏های بسیاری را کشف و خنثی کرده‌‏اند و از این حیث درخور تقدیر و ستایش هستند، چرا در برخورد با این گروهک منفور، کم‌‏تجربه و ناپخته تروریستی اینگونه عاجز و ناتوان مانده‌‏اید؟

اعلمی در ادامه سوال خود از وزیر اطلاعات، تصریح کرد: چرا دستگاه‌‏های اطلاعاتی که اگر در محافل نیروهای سیاسی پشه بجنبد، از آن باخبر می‌‏شوند، در کشف توطئه و خرابکاری‌‏های این گروه کوچک تروریستی که امنیت و آرامش را بر مردم استان شرق‌‏نشین حرام کرده‌‏اند، اینگونه ناتوان بوده‌‏اند؟ آیا تاوان این ضعف را مردم بی‌‏گناه و مظلوم و محروم شرق باید بدهند؟

آقای وزیر پاسخ بفرمائید چرا در نقطه‌‏ای از کشور 90 دقیقه حاکمیت ملی در اختیار گروهی از اشرار قرار می‌‏گیرد و آب از آب تکان نمی خورد و کسی کوچک‌‏ترین واکنشی در قبال این فاجعه از خود نشان نمی‌‏دهد؟

اگر بفرمائید محل استقرار این افراد در کشورهای پاکستان و افغانستان است، در موقعیتی که رییس مجلس پس از سفر به پاکستان از روابط دوستانه مسؤولان پاکستانی به نیکی یاد می‌‏کند و یا در شرایطی که جمهوری اسلامی افغانستان را از بذل و بخشش‌‏های خود محروم نمی‌‏سازد، چرا دستگاههای دیپلماسی و امنیتی ما تاکنون نتوانسته‌‏اند حتی یکی از این اشرار را از مقامات دو کشور تحویل گرفته و طبق قانون محاکمه نمایند؟

من معتقدم که دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی ما از توان و ظرفیت لازم برای کشف و خنثی‌‏سازی این قبیل اقدامات تروریستی و خرابکارانه برخوردار است اما بدلیل اینکه بخشی از این ظرفیت‌‏ها در امور سطحی و غیرضرور هزینه می‌‏شوند که جز ماموریت ذاتی وزارت اطلاعات و سایر دستگاهها نیست، لذا ماموریت اصلی شما عقیم می‌‏ماند.

آقای وزیر! اگر دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی و انتظامی ما بجای فرصت و امکاناتی که برای کنترل و نظارت بر محافل سیاسی و زیر نظر گرفتن کسانی که وطنخواه بوده و نظام را قبول دارند و یا حداقل برانداز به شمار نمی‌‏روند لیکن ذائقه سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آنها متفاوت با من و شماست و متفاوت با هیات حاکمه می‌‏اندیشند و بر عملکرد دست اندرکاران نظام انتقاد مشفقانه دارند و در عین حال با تمام قوا از تمامیت ارضی کشور، منافع ملی و مصالح مردم دفاع می‌‏کنند، را رها و در انجام بهینه ماموریت ذاتی خود به شرحی که بیان کردم مورد استفاده قرار دهند و یا بجای ضبط و کنترل و شنود سخنان نمایندگان و گماشتن 5 نفربرای تحت نظر گرفتن آنها در مراسم و محافل مختلف و به جای بگیر و ببند کارگران، دانشجویان و فرهنگیان همه عزم خود را جزم و مصروف آسیب‌‏شناسی در شرق و انجام مطلوب ماموریت های ذاتی خود نمائید مطمئن باشید که دیگر شاهد یکه‌‏تازی‌‏های چنین گروههای ضد مردمی نخواهیم بود.
در خاتمه این بخش از سئوالم از شما می‌‏خواهم که ارزیابی خود را از سهم نقش مدیریت سیاسی استان سیستان و بلوچستان در وقوع این حوادث دلخراش بیان نمائید و پاسخ دهید که اگر در چنین استان مهم و پر مسئله‌‏ای بجای انتصاب فردی ‌‏بومی که پیش از این رییس دانشگاه بوده و به امر پرورش شترمرغ اشتغال داشته است در سمت استانداری، از فرد غیر بومی و توانمندی که از صبغه ‌‏سیاسی، اطلاعاتی و امنیتی قوی برخوردار است، استفاده می‌‏شد آیا باز شاهد وقوع چنین رویدادهایی بودیم؟

در این هنگام محمدرضا باهنر که ریاست جلسه علنی را برعهده داشت در اعتراض به این سخنان خطاب به اعلمی گفت: از بحث منحرف نشوید سؤالی که شما مطرح می‌کنید به وزارت کشور برمی‌گردد این بحث‌ها را کنترل کنید. 

اعلمی هم خطاب به باهنر گفت: آقای رئیس من به کسی توهین نمی‌کنم بلکه حرف من این است که شخصی که قبلا مسئولیت دانشگاه را داشته، به پرورش شتر مرغ مشغول بوده است. 

اعلمی به باهنر تأکید کرد: خواهش می‌کنم شما دخالت نکنید و اجازه دهید من سوالم را با رعایت نزاکت مطرح کنم. آیا چنین استانداری می‌تواند در این استان موفق باشد. 

باهنر به اعلمی گفت: بنده باید جلسه را اداره کنم لذا موظف هستم جلوی انحراف از دستور را بگیرم سؤال شما بسیار خوب و متین است اما از بحث منحرف نشوید. 

اعلمی نیز در پاسخ به باهنر گفت: پس شما به جای اینکه در بالا و جایگاه هیأت رئیسه مجلس بنشینید،‌ به جای سؤال کننده و نماینده، سؤال مطرح کنید یا طرح سؤال را آماده کنید. 

وی گفت: شما تا به امروز مجلس را تضعیف کرده‌اید، شما حق ندارید میکروفن نماینده را قطع کنید من به آسیب‌شناسی و وقایع و بحران‌هایی که در شرق کشور رخ داده می‌پردازم. نماینده تبریز گفت: ‌بنده ارزیابی وزارت اطلاعات را سؤال می‌کنم که اگر به جای فردی با این خصوصیات، فردی را می‌گماردند که صبغه اطلاعاتی، ‌سیاسی و امنیتی داشت و به امور بومی اشراف داشت آیا می‌توانست جلوی تکرار این بحران‌ها را بگیرد. وی افزود: شما انتظار دارید ما اینجا بشینیم و تعارف کنیم. 

سپس اعلمی به بحث خود بازگشت و اظهار داشت:‌ عوامل حادثه تاسوکی تا به امروز متواری هستند آیا دیپلماسی نادرست ریشه در این مسأله دارد. 

وی خطاب به وزیر اطلاعات گفت:‌ اگر شما اطلاع داشتید که قرار است تحرکاتی از سوی اشرار در منطقه صورت گیرد چرا آن را در شورای عالی امنیت ملی مطرح نکردید تا مقامات بالاتر نسبت به این موضوع حساس شوند و مقامات استان سیستان و بلوچستان را به اقدامات پیشگیرانه وادار کنند.

پس از توضیحات اکبر اعلمی در طرح سوال خود از محسنی اژه‌‏ای، وزیر اطلاعات در جهت پاسخ برآمد که توضیحات وی نتوانست اعلمی را قانع کنند، لذا سوال برای بررسی بیشتر به کمیسیون تخصصی ارجاع داده شد.

وزیر اطلاعات در توضیحات خود به اعلمی گفت: 3 نفر از کسانی که به دست اشرار دستگیر شده بودند، به همت نیروهای انتظامی و سایر دستگاهها و تلاش جدی وزارت اطلاعات آزاد شدند.

وی همچنین به ربوده شدن یکی از دیپلمات‌‏های ایرانی توسط نیروهای اشغالگر در عراق اشاره کرد و افزود: نیروهای اشغالگر پس از ربوده شدن، وی را به نقطه نامعلومی برده و مسؤولیت آن را هم برعهده نگرفتند که با تلاش جدی دولت جمهوری اسلامی و وزارت اطلاعات به ایران بازگشت. وزارت اطلاعات همچنین با تلاش جدی و با همکاری سایر دستگاهها توانست یکی از مجرمینی که سالها پرونده او در رسانه ها مطرح بود، دستگیر کند.

وزیر اطلاعات همچنین به ربوده شدن یکی از دیپلماتها توسط نیروهای اشغالگر در عراق اشاره کرد و گفت: با تلاش جدی دولت وزارت اطلاعات او را با تنی مجروح به ایران بازگرداند. همچنینی یکی از مجرمین که سالها پرونده او در رسانه‌‏های مختلف مطرح بود و توانسته بود با ترفند و هم‌‏دستی برخی افراد ضعیف‌‏النفس به خارج از کشور برود و تصور نمی‌‏کرد دست کسی به او برسد، با تلاش وزارت اطلاعات و سایر دستگاهها دستگیر و به کشور بازگردانده شد.

وی در خصوص حادیه تاسوکی نیز گفت: وزارت اطلاعات با همه تنگناهای قانونی، امکانات و نیروی انسانی، وزارتی توانمند، قدرتمند و با نیروهای زبده است که بسیاری از توطئه‌‏ها را تا به امروز و به نحو احسن و با هزینه کم خنثی کرده و در آینده هم با همکاری شما خنثی خواهد شد.

وزیر اطلاعات تصریح کرد: دشمن در سنوات اخیر برای ما توطئه‌‏های گوناگون و متنوعی را پیش‌‏بینی و در دستور کار خود قرار داده است و شکل براندازی نظام را به اشکال مختلف از لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری به شدت دنبال می‌‏کند و از همه فرصت‌‏ها و امکانات برای برهم زدن امنیت و آرامش کشور استفاده می‌‏کند.

وی افزود: بنابراین دشمن بخصوص بعد از دولت نهم و مجلس‌‏هفتم و رویکرد جدید این دو قوه، تلاش کرد که از ابعاد مختلف مسئله را دنبال و ناامنی ایجاد کند. دشمن که اقدامات خود را از غرب شروع کرد، عوامل گوناگونی را به کار گرفت تا استانهای مرزی و حتی استانهای مرکزی را ناامن کند. در عین حال وزارت اطلاعات توانست با تلاش شبانه روزی، مسائل استان خوزستان و جنوب را به نحو احسن کنترل کند و همه عوامل داخلی آن و برنامه‌‏های پشت پرده آنها را شناسایی، افراد را دستگیر و پرونده آنها را در مدت زمان کوتاه تکمیل کند.

اژه‌‏ای خاطرنشان کرد: همچنین وزارت اطلاعات تمام افراد خرابکاری که از بیرون از کشور الهام می گرفتند، به دست قانون و عدالت سپرد. به طوری که تعدادی از آنها در حال محاکمه و تعدادی از آنها هم در انتظار محاکمه به سر می‌‏برند.

وزیر اطلاعات تصریح کرد: وزارت اطلاعات توانست با قدرت تمام دست انگلیسی را در این قضیه نشان دهد به گونه‌‏ای که ابتدا انگلیسی ها منکر دخالت خوزستان بودند ولی بعدا ناگریز شدند با ارائه اسناد و مدارک در بعضی از موارد سکوت کنند و در برخی موارد قول بدهند که\" ما پیگیری می‌‏کنیم و عوامل اینها را محدود می‌‏کنیم\". عناصری از این افراد خرابکار در داخل و تعدادی از کشورهای عرب بودند.

وی گفت: وزارت اطلاعات با تبادل اطلاعاتی که با آنها داشت، 4 نفر از آنها را که بسیار هم برای این گروه حائز اهمیت بود، آنها را به داخل کشور برد و محاکمه کرد. تعدادی از آنها نیز که هم اکنون در خارج از کشور هستند، احساس ناامنی می‌‏کنند و به لحاظ فعالیت‌‏های دیپلماسی و اطلاعاتی ما به شدت در خارج از کشور در عزلت هستند.

اژه‌‏ای تاکید کرد: آنچنان در اهواز به مسائل اشراف داریم که به محض اینکه یک گروه و یا یک فرد تصمیم به خرابکاری می‌‏گیرد، بلافاصله گروه یا فرد را دستگیر می‌‏کنیم.

اژه‌‏ای از تصمیم یک گروه طی ده روز گذشته مبنی بر بمب گذاری در چند نقطه خبرداد و گفت: قبل از اینکه بتوانند بمب را تهیه کنند و بسازند، شناسایی و همه آنها دستگیر شدند.

وی با اشاره به حوادث شرق کشور خاطرنشان کرد: این اتفاق در اواخر سال 84 رخ داد و در حدود 2 ماه قبل از آن خبرهایی به ما رسید که یک گروه از اشرار خود را برای کاری آماده می‌‏کنند. وزارت اطلاعات با تحلیلی که داشت متوجه شد امکان دارد این موضوع مواد مخدر نباشد، بنابراین به محض رسیدن این خبر طی نامه رسمی به استاندار و اعضای شورای تامین اعلام شد و در تاریخ 17 بهمن 84 تحقیقات پیرامون خبر انجام شد و هشدارهای لازم به نیروهای خودمان و سایر نهادها داده شد.

وی از نمایندگان خواست تا اطلاعات و اخبار مربوط به ماههای اواخر سال 84 و طول سال 85 را در جلسه‌‏ای غیرعلنی توضیح دهد تا نمایندگان از وسعت برنامه‌‏های خنثی شده دشمن اطلاع یابند.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه گروه تاسوکی ضربات زیادی را متحمل شده است، ابراز امیدواری کرد: اگر دیگر دولت‌‏ها با ما همکاری بیشتری داشته باشند، می‌‏توانیم ضربات نهایی خود را هم وارد کنیم.

وی در خصوص اقدامات وزارت اطلاعات در خصوص گروه تاسوکی نیز تصریح کرد: 90 نفر از اعضا این گروه و تعدادی از آنها اعدام شدند و تعداد زیادی از امکانات و سلاح‌‏ها و مواد منفجره کشف شد و عواملی از آنها در شهر شناسایی شدند. یک گروه 4 نفره نیز که برای اقدامی مشابه آماده بودند، قبل از هر گونه اقدام دستگیر و بازداشت شدند.

وی یادآور شد: در راستای تعقیب مساله در خارج از کشور نیز اقدامات زیادی از ناحیه وزارت امور خارجه و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و وزارت اطلاعات و کشور صورت گرفته است و وزارت اطلاعات نه تنها در خصوص حادثه تاسوکی هیچ تعلل و ناتوانی نداشته بلکه با کمال اقتدار و قدرت عمل کرده است.

بخش دوم سوال اعلمی:

نماینده تبریز در مجلس در بخش دوم طرح سوال خود نیز گفت: وزیر اطلاعات در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در هنگام طرح سوال اعلام کردند که قبل از وقوع حادثه تاسوکی مدیرکل اطلاعات استان سیستان و بلوچستان اظهار داشته بود قرار است تحرکاتی از سوی اشرار در منطقه صورت گیرد.

اعلمی افزود: مقامات مسئول در مورد احتمال وقوع این حادثه گزارش دادند و این گزارش به مقامات استان ، وزارتخانه اطلاعات و وزیر گزارش شده است. وزیر اطلاعات عضو شورای عالی امنیت ملی است.

وی ادامه داد: چنانچه مقامات ا ین استان به هر دلیل نسبت به این گزارش  کوتاهی کرده باشند . وزیر اطلاعات با توجه به اشراف و حساسیتی که دارد چرا موضوع را در شورای عالی امنیت ملی مطرح نکرد تا مقامات بالاتر نسبت به این موضوع حساس  شوند.
خبرگزاری انتخاب

/ 0 نظر / 5 بازدید