جوابیه مجدد دفتر نماینده تبریز به مسؤولین سیستان و بلوچستان

متن نامه دفتر ارتباطات مردمی اکبر اعلمی خطاب به دکتر حبیب‌‏الله دهمرده، استاندار سیستان و بلوچستان درپی می‌‏آید:

جناب‌‏اقای دکتر دهمرده! جنابعالی در پیشگیری از وقوع حوادث ناگوار نظیر فاجعه تاسوکی و کشتار مردم غیرنظامی در حمله به اتوبوس حامل پاسداران و بمب‌‏گذاری مقابل استانداری سیستان و بلوچستان، چند روزی است که به بهانه‌‏های مختلف مکنونات قلبی خود را از زبان خویشاوندتان که هم اکنون مسوولیت مدیرکل سیاسی، امنیتی استانداری سیستان و بلوچستان را برعهده دارد، خطاب به آقای اعلمی بیان می‌‏کنید، روز گذشته نیز در پاسخ به این دفتر، آقای اعلمی را مخاطب قرار داده و مطالب و سوالاتی را به شرح زیر مطرح کرده‌‏اید.

1- پرسیده‌‏اند که چرا پس از یک‌‏سال و اندی به حادثه تاسوکی پرداخته‌‏اید؟

آقای استاندار! به نظر می‌‏رسد اشاره اعلمی به اشتغال جنابعالی به امر پرورش شتر مرغ چنان باعث برآشفتگی شما گردیده است که از توجه به اصل مذاکرات ایشان که در رسانه‌‏ها نیز منعکس شد، غفلت ورزیده‌‏اید. اعلمی در مجلس نیز اعلام کردند که این سوال را بلافاصله پس از وقوع حادثه به هیات‌‏رییسه مجلس تسلیم کردند و در تاریخ 29 فروردین 1385 در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با حضور وزیر محترم اطلاعات مطرح گردید و به دلیل قانع نشدن ایشان طبق نوبت تعیین شده از سوی هیات‌‏رییسه در هفته گذشته در صحن علنی مجلس مطرح شد.

2- کارمند سابق عقیدتی، سیاسی حوزه نمایندگی ولی فقیه در نیروی مقاومت که هم اکنون عهده‌‏دار مسوولیت مدیرکل سیاسی امنیتی آن استانداری است، به نمایندگی از سوی شما از اعلمی پرسیده‌‏اند که چرا اقدامات مثبت دولت نهم را فراموش کرده‌‏اید؟

پاسخ ما این است که اولا وظیفه دولت, خدمت‌‏رسانی و انجام اقدامات مثبت است و اگر اقدامات مثبتی انجام دهد، در واقع به وظایف قانونی خود عمل کرده و نمی‌‏تواند بر دیگران منت نهد. ثانیا اعلمی و سایر نمایندگان بلندگو و مداهنه‌‏گوی دولت نیستند و مسوولیت آنها معطوف به صیانت از حقوق مردم و دفاع از موکلین خود و نیز نظارت بر عملکرد دولت و مسوولان اجرایی و جلوگیری از انحراف آنها از قوانین و حقوق ملت می‌‏باشد، گذشته از این خوشبختانه دولت نهم به اندازه کافی تریبون تبلیغاتی و مبلغ و مداهنه‌‏گو در اختیار دارد، لذا برای تنوع هم که شده است انتظار می‌‏رود که وجود چند مسوول منتقد در کشور را هم تحمل بفرمایید.

3- با عنوان مدیرکل خود از اعلمی پرسیده‌‏اید چرا در مورد حادثه دارزین که در کرمان رخ داد، سوالاتی برای شما مطرح نشد؟

حوادثی نظیر دارزین مولود و یا همزاد حادثه تاسوکی بوده است و اگر شما توان جلوگیری از وقوع فاجعه تاسوکی و نظایر و برخورد عوامل آن را داشتید، مطمئنا حادثه دارزین نیز رخ نمی‌‏داد. با این وصف اولا؛ مجلس به جز اعلمی بیش از 270 نماینده دیگر هم دارد، پس انتظار این که اعلمی جورکش قصور مجلس و مسوولان ضعیف اجرایی باشد، انتظاری غیرعقلایی است و به مثابه تکلیف مالاتطاق می‌‏باشد و ثانیا؛ موضوع مورد علاقه شما در 26/2/85 در یک جلسه ویژه در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مورد بررسی قرار گرفته و تذکرات لازم به مسوولان نیز داده شده است.

4- در بخش دیگری از جوابیه خود از اعلمی سوال کرده‌‏اید که آیا رسالت نمایندگی توهین به افراد است؟ ما به عنوان کارکنان دفتر اعلمی هرچه متن اظهارات ایشان در مجلس را مرور کردیم، عبارتی که در آن به اشخاص توهین شده باشد را نیافتیم اما اگر منظور شما از توهین ناظر به اشاره ایشان به شغل دیگر جنابعالی یعنی اشتغال به امر پرورش شترمرغ است، اعلمی اشتغال به این شغل را کاری شریف می‌‏دانند، با این تفاوت که معتقدند استانداری که تنها تجربه‌‏اش پرورش شترمرغ و تدریس در دانشگاه بوده است، نمی‌‏تواند عهده‌‏دار مسوولیت خطیری نظیر سمت استانداری در یک استان مهم و پر مسله نظیر سیستان و بلوچستان باشد و باید از او در مشاغل مرتبط با تجربیاتش بهره‌‏مند شد، با این وجود اگر شما متصف شدن به شغل پرورش شتر مرغ را وهن خود می‌‏دانید، چرا همچنان به این شغل شریف اشتغال دارید؟

5- سوال کرده‌‏اید مگر مسوولین تافته جدا بافته‌‏اند که باید برای آنها امنیت برقرار کرد و به بقیه مردم کاری نداشت؟

آقای دهمرده! جانا سخن از زبان ما می‌‏رانی، در واقع سوال اعلمی از وزرای محترم اطلاعات و کشور هم در اصل ناظر به همین مطلب است که چرا برغم برخورداری مسوولان از گاردهای آهنین قادر به تامین امنیت و آرامش و جان و مال و ناموس مردم بی‌‏گناه و بی‌‏دفاع نیستند؟! اتفاقا بخشی از سوال اعلمی متوجه شماست. اگر جنابعالی مدعی هستید که در استان تحت مدیریت خود امنیت را برقرار کرده‌‏اید و واقعا بر این باورید که مسوولین تافته جدابافته نیستند، چرا مانند اعلمی یکه و تنها به میان مردم نمی‌‏روید و همیشه سه اتومبیل و 6 محافظ شما را اسکورت می‌‏نمایند و چرا در مراسمی نظیر بزرگداشت شهدا در حالی که محافظان شما را احاطه کرده‌‏اند، با جلیقه ضد گلوله حاضر می‌‏شوید؟

به نظر می‌‏رسد طرح موضوع پرورش شترمرغ چنان شما را عصبانی و از خود بی‌‏خود کرده است که به جوابیه این دفتر توجه و دقت لازم را مبذول نکرده‌‏اید. این دفتر اعلام کرده بود که اعلمی تاکنون 4 بار به آن استان سفر کرده است و اگر مایلید که سایر نمایندگان نیز از انگیزه لازم برای سفر به آن استان برخوردار شوند، ابتدا امنیت شهروندان خود را تامین کنید، آنگاه از نمایندگان مجلس دعوت نمایید که به استان سفر نمایند و محصول مدیریت شما را از نزدیک مشاهده نمایند. بد نیست بدانید که اعلمی حداقل در چهار دهه گذشته ثابت کرده‌‏اند که از مرگ نمی‌‏هراسد و چندین بار نیز در دفاع از آرمان‌‏های خود به استقبال و تا آستانه مرگ به پیش رفته‌‏اند، حتی اگر استان سیستان و بلوچستان بدلیل سوءمدیریت مسوولان ضعیف به ناامن‌‏ترین منطقه نیز مبدل گردد، اعلمی همواره مشتاق سفر مجدد به آن استان است و دیدار با مردم خونگرم آن استان را در هر شرایطی برای خود توفیق و افتخار می‌‏داند و اعلام کرده‌‏اند در هر زمانی که جنابعالی دعوت نمایید بلافاصله به سیستان و بلوچستان سفر خواهند کرد، مشروط بر این که شما بدون محافظ با ایشان در نقاط مختلف استان به صورت پیاده همراه شوید.

در پایان جوابیه خود اشاره کرده‌‏اید که مردم استان از جمله اهانت‌‏آمیز اعلمی مبنی بر" پرورش شتر مرغ توسط استاندار" ناراحتند و در ادامه تهدید کرده‌‏اید که اگر ما اجازه دهیم تجمعات اعتراضی متعددی در استان انجام خواهد شد.
بیان چنین جمله تهدیدآمیزی هم وهن شماست و هم توهین به شعور غیورمردان سیستانی و بلوچستانی و مفهوم آن این است که مردم شریف این استان به جای قدرشناسی از نماینده‌‏ای که به خاطر دفاع از امنیت مردم سیستان و بلوچستان و جلوگیری از به هدر رفتن خون زنان و مردان بیگناهی که به دست اشرار به شهادت رسیدند، وزرا را به مجلس فراخوانده است، با کسب مجوز از سوی شما حاضرند علیه او دست به تجمعات اعتراض‌‏آمیز بزنند که یقینا چنین اقدامی از ساحت پاک مردم آن استان به دور است.

بد نیست بدانید که پس از طرح سوال اعلمی در مجلس اقشار قدرشناس و فهیم نقاط مختلف سیستان و بلوچستان از طریق تماس های تلفنی و نمایندگان‌‏شان مراتب قدردانی خود را نسبت به ایشان ابراز و از عملکرد جنابعالی اعلام انزجار می‌‏نمایند، البته این دفتر به هنر شما در تحریک برخی از اشخاص از جمله امام جمعه زابل واقف است و سیاست طومارنویسی مسبوق به سابقه شما در موارد مقتضی نیز بر ما پوشیده نیست.

در خاتمه از جنابعالی تقاضا می‌‏کنیم که به چند سوال ما پاسخ دهید؟

اولا در زمان تصدی ریاست دانشگاه زابل و زاهدان، تیمی که برخی از دانشجویان و اساتید را مورد تهدید و ضرب و شتم قرار می‌‏داد، از ناحیه چه کسانی بسیج می‌‏شد؟ ثانیا جنابعالی جهت ادامه تحصیل با بورسیه چه کسی به خارج اعزام شدید؟ ثالثا به عقیده شما چند درصد از مردم سیستان و بلوچستان از عملکرد جنابعالی راضی هستند؟

/ 0 نظر / 4 بازدید