طلاب برای پاسخگویی به نیازهای عرصه بین‌الملل حضور فعال یابند

عضو هیئت مدیره انجمن مطالعات سیاسی گفت: ‌طلاب باید برای پاسخگویی به نیازهای عرصه بین‌الملل حضور فعال و مؤثر داشته باشند.

شریف لک زایی امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در قم ابراز داشت: پاسخگویی به نیازهای روز جامعه از وظایف مهمی است که بر دوش طلاب قرار دارد و طلاب باید به بهترین شکل به این وظیفه مهم عمل کنند.

وی ابراز داشت نهاد حوزه یک نهاد آموزشی است و از قدیم الایام وظیفه‌اش تعلیم و تعلم معارف اسلامی و انسانی بوده است که تحصیل این معارف از وظایف طلاب به شمار می‌رود و طلاب نباید از این مسئله حائز اهمیت غافل شوند.

عضو هیئت مدیره انجمن مطالعات سیاسی با بیان اینکه طلاب جدیدالورود که وارد حوزه می‌شوند از ابتدا با دورس صرف، نحو، منطق و مباحث قرآنی باید دسته و پنجه نرم کنند، تاکید کرد: طلاب قبل از اینکه بخواهند وارد سطوح بالای حوزه، اجتهاد و درس اصول و فقه شوند باید در نظر داشته باشند که خود را از نظر معنوی تقویت کرده و بازسازی کنند.

لک زایی تصریح کرد: علومی که طلاب در سال‌های آغازین ورودشان در حوزه می‌آموزند برای آشنایی، استنباط و استخراج احکام و مباحث اعتقادی از قرآن، روایات و معارف دینی به دست آمده از اهل بیت است.

وی بحث بعدی مطرح در حوزه برای طلاب را تبلیغ دانست و ابراز داشت: طلاب باید بحث تبلیغ را به عنوان یکی از وظایف اصلی که پیروی و پیشبرد اهداف اهل بیت در امر ترویج دین است را جدی بگیرند.

این محقق حوزوی وظیفه اصلی که برعهده نهاد حوزه و جایگاه مرجعیت است را تامین و پاسخگویی به نیازهای دینی و اسلامی مردم در اجتماع دانست و ابراز داشت: طلاب با حضور فعال و موثر در اجتماع به تامین نیازهای جامعه، مراکز آموزشی و مجامع بین المللی اهتمامن داشته باشند.

وی یادآور شد: بحث تالیف نیز از جمله مسائل حائز اهمیتی است که طلاب باید به آن اهتمام ویژه‌ای داشته باشند، چرا که معارفی که از اهل بیت گرفته می‌شود نیازمند این است که به صورت روز و در قالب کتاب، نشر و تالیف در اختیار مردم قرار گیرد و نیازهای مردم را پاسخ دهد.

لک‌زایی پاسخگویی به مباحث مردمی و نیازهای اجتماعی را در صدر کارهای حوزویان دانست و اظهار داشت: ‌کسانی که مدعی باشند که نباید در کارهای دیگران شرکت کرد و در مسائل اجتماعی و تحولات اظهار نظر و دخالت داشت دچار مشکل هستند، چرا که اصل مرجعیت، حوزه و روحانیت برای پاسخگویی به نیازهای جامعه است.

عضو هیئت مدیره انجمن مطالعات سیاسی تاکید کرد: طبق معارف دینی به دست آمده نه تنها طلاب بلکه همه مسلمین باید در مسائل اجتماعی حضور و نقش فعالی داشته باشند و کسانی که رهبری دینی جامعه را برعهده دارند نیز باید به مسائل اجتماعی اهتمام ویژه‌ای نشان دهند و همانطور که مستحضر هستید در مسائل اخیر جامعه بین‌الملل مانند حمایت از مستضعفان و سیل زدگان پاکستان مراجع از جمله کسانی بودند که موجب تشویق مردم برای حضور فعال در امر کمک‌‌رسانی شدند.

وی با اشاره به حضور فعال مراجع تقلید در حوادث بین‌الملل بیان داشت‌: طلاب نیز همچون مراجع باید در عرصه جامعه بین‌الملل حضور فعالی داشته باشند و پاسخگوی مراکز علمی و نیازهای مراکز آموزشی جوامع بین‌الملل باشند.

عضو هیئت مدیره انجمن مطالعات سیاسی بیان داشت: ‌از جمله وظایف مهمی که بر عهده طلاب است حضور در عرصه سیاسی اجتماعی کشور و کسب اطلاعات لازم و خبرهای روز برای موضع گیری به هنگام و دقیق در شرایط حساس جامعه است.

لک‌زایی ابراز داشت: طلاب باید در نظر داشته باشند که در شرایط حساس کنونی با ارائه ادله منطقی و معقول نقش موثری را ایفا کنند.

/ 1 نظر / 4 بازدید