آیت الله وحید خراسانی: امنیت حق مردم مسلمان سیستان و بلوچستان است

آیت الله العظمی وحید خراسانی:

کسی که در اثر ظلمی کشته می‌شود تمام گناهان وی به عهده قاتل منتقل می‌شود و او مانند روزی که از مادر زاییده شده دنیا را ترک می‌کند؛ اما این کسانی که به اسم مذهب کشته شدند، مصداق آیه «ولاتحسبن الذین قتلو فی‌سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون» هستند و اصلاً مقام این‌ها را نمی‌توان درک کرد. بهشت مراتبی دارد و آن‌ها بهترین جایگاه بهشت را دارند، یعنی «فی مقعد صدق عند ملیک مقتدر» هستند

حضرت آیت‌الله وحید خراسانی در دیدار شماری از طلاب سیستان و بلوچستان مقیم قم و خانواده‌های شهدای روحانی حادثه جاده زابل (تاسوکی)، با اشاره به فتوای خود مبنی بر محترم بودن جان، مال و ناموس هر مسلمانی، خواستار برقراری امنیت در استان سیستان و بلوچستان شد.

به گزارش خبرگزاری رسا، هم‌زمان با اربعین شهدای مظلوم جاده زابل، شماری از طلاب سیستان و بلوچستان و بازماندگان شهدای روحانی با حضرت آیت‌الله حسین وحید خراسانی دیدار کردند.

حضرت آیت‌الله وحید خراسانی در این دیدار اظهار داشت: کسانی که در این واقعه کشته شده‌اند دارای چنان مقام والایی هستند که ما از آن غافلیم.

وی افزود: کسی که در اثر ظلمی کشته می‌شود تمام گناهان وی به عهده قاتل منتقل می‌شود و او مانند روزی که از مادر زاییده شده دنیا را ترک می‌کند؛ اما این کسانی که به اسم مذهب کشته شدند، مصداق آیه «ولاتحسبن الذین قتلو فی‌سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون» هستند و اصلاً مقام این‌ها را نمی‌توان درک کرد. بهشت مراتبی دارد و آن‌ها بهترین جایگاه بهشت را دارند، یعنی «فی مقعد صدق عند ملیک مقتدر» هستند.

این مرجع تقلید ابراز داشت: برای کشته‌های در راه خدا، اجر شهدای زمان پیغمبر خدا (ص) و امیرالمؤمنین (ع) در نظر گرفته شده است. این‌که ما می‌گوییم بازیچه نیست، از جوهر نصوص و روایات می‌گوییم؛ خطابه نیست، مطلب فقهی و اجتهادی است.

وی مسؤولیت را متوجه کسانی دانست که قصور یا تقصیر کرده‌اند و ادامه داد: این‌ها در ظرف چند دقیقه همنشین اصحاب حضرت سید الشهدا (ع) شدند. چه مقامی بالاتر از این؟ ما خودمان که این‌جا نشسته‌ایم واقعاً به مقام این‌ها حسرت می‌خوریم. نهایت تأثر این است که چرا وضع ما به این‌جا برسد.

حضرت آیت‌الله وحید بیان داشت: کسی که به توحید و رسالت حضرت خاتم الانبیا (ص) شهادت دهد، خون، مال و آبروی او محفوظ است. فتوای ما این است، ولی آن‌ها نه حرمت برای دمی قایل هستند، نه برای عرضی و نه برای مالی. آنهایی که مردند «فازوا فوزاً عظیماً» و اینهایی که ماندند، مشمول این آیه هستند که «انما یوف الصابرون اجرهم بغیر حساب» بار مسؤولیت هم به گردن ما باقی مانده است.

وی در پایان، خواستار اقدام جدی مسؤولان در برقراری امنیت در استان سیستان و بلوچستان شد و خاطر نشان ساخت: امنیت حق مسلم مردم آن‌جاست

/ 0 نظر / 3 بازدید