بن‌بست تاریخی سرمایه‌داری پایان ندارد

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، رهبر انقلاب اسلامی در مورد جنبش وال استریت در آمریکا فرمودند: «اگر چه مقامات آمریکایی در ابتدا تلاش کردند تا این حرکت اعتراضی را کوچک نشان دهند اما اکنون مجبور به اعتراف شده‌اند.
مدعیان آزادی بیان بعد از آن که مجبور به اعتراف به این حرکت اعتراضی شدند، با آن به‌شدت برخورد کردند و چهره واقعی آزادی بیان، حمایت از حقوق بشر و حمایت از آزادی اجتماعات در نظام سرمایه داری و لیبرال دموکراسی را نشان دادند.
 مردم آمریکا در واقع به حاکمیت اقلیت یک درصدی بر اکثریت 99 درصدی معترض هستند که مالیات و پول مردم آمریکا را هزینه به راه انداختن جنگ در افغانستان و عراق و حمایت از رژیم صهیونیستی می‌کنند.
ممکن است حکومت آمریکا با شدت عمل، این جنبش اعتراضی را سرکوب کند اما نمی‌تواند ریشه‌های آن را از بین ببرد. ریشه‌های این حرکت در آینده آنچنان گسترش خواهد یافت که نظام سرمایه‌داری آمریکا و غرب را زمین خواهد زد. ایشان شدت عمل در برخورد با معترضان در انگلیس را نیز نمونه دیگری از عملکرد مدعیان حمایت از حقوق بشر و آزادی بیان دانستند.»
با توجه اهمیت جنبش‌وال‌استریت و نقشی که در آینده جهان می‌تواند داشته باشد، با حجت‌الاسلام والمسلمین نجف‌ لکزایی عضو هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم(ع) به گفت‌وگو نشستیم که در پی می‌آید:
 

* مدلی که انقلاب اسلامی می‌تواند به معترضان جنبش وال‌استریت ارائه کند چیست؟

ـ انقلاب اسلامی در برخی از حوزه‌ها برای کشورهای غیراسلامی می‌تواند الگو شود. آن دسته از آموزه‌های اسلامی که بر مبارزه با ظلم و ستم و نابرابری تاکید می‌کند می‌تواند برای جنبش وال‌استریت که جنبش ضد سرمایه‌‌داری و عدالت‌خواهانه است برجسته شود.
تلاش‌های بسیاری در نظام سرمایه‌داری صورت گرفته است که رفاه را در جامعه نهادینه کند اما موفق نشده است و دلیل آن این امر است که سرمایه‌‌داری روح را از انسان گرفته است و انسان را به جسم تقلیل داده است و با این تقلیل خواست دنیای مورد نظر خود را بسازد اما نتوانست دنیا را آباد کند.
غرب دین و معنویت را رها کرد و در پی حیات دنیوی رفت. اما به این هدف هم نرسید و امروزه شاهدیم که معترضان جنبش وال‌استریت با شعار اینکه دیگر نمی‌خواهند در سلطه یک درصد قرار بگیرند به خیابان‌ها آمدند این همان سخنی است که اسلام در پی آن است. پیام اسلام این است که اگر انسان معنویت را فراموش کرد دنیای آنان نیز آباد نمی‌شود.
مشابه همین پیام در فرمایشات بنیانگذار انقلاب اسلامی ایران امام خمینی(ره) به گورباچف وجود دارد که به گورباچف نوشتند که مشکل شما اقتصادی نیست بلکه مشکل شما این است که «خدا را کنار گذاشتید» به همین دلیل اتحاد جماهیر شوروی نتوانست بعد از 70 سال دنیای مردم  را آباد کند.
جنبش مارکسیستی اساسا یک جنبش الحادی بوده است و طرفداران سابق مارکسیسم بعد از آنکه نتوانستند الگوی مورد نظر خود را در جامعه تحقق ببخشند دنباله‌رو غرب شدند. این در حالی است که خود غرب نیز نتوانست آرمان‌شهر خود در تحقق بخشد.
بنابراین در شرایطی که مردم غرب احساس می‌کنند مکاتب موجود به بن‌بست رسیده است زمان آن است که صدای دعوت اسلامی را با صدای رساتر اعلام کنیم.
در صدر اسلام، بیشترین کسانی که به اسلام ‌گرویدند افرادی بودند که جزو طبقات پائین بودند و زمانی که اسلام ندای آزادی و عدالت سر داد مردم فرودست دیدند اسلام به صورت توامان عدالت و آزادی را متحقق می‌کند نیازهای معنوی را در کنار نیازهای مادی می‌بیند اسلام همه آموزه‌ها را به شکلی جامع و کامل بیان می‌کند و این نیازها منطبق با فطرت انسان است.
خیلی از پیام‌های انقلاب اسلامی منطبق بر فطرت انسان است و کاری که ما باید در این مقطع در پی آن باشیم این است که به معترضان جنبش وال‌استریت اعلام کنیم اهدافی که شما در پی آن هستید به نحو جامع‌تر و دقیق‌تر در آموزه‌های اسلامی دنبال شده است.
در واقع این همان مسیر جدیدی بود که انقلاب اسلامی برای جهانیان گشود و امیدواریم شاهد شکوفایی مسیر جدید در جهان باشیم. خدای متعال در قرآن می‌فرماید: خداوند دین خود را بر سراسر جهان حاکم خواهد کرد ولو کافران نپسندند؟

*برخی از جریان‌های سیاسی کشور بر این باورند که سرمایه‌داری به علت که نظام سیاسی باز است و به اعتراض‌ها اجازه بیان می‌دهد موفق به بازسازی خود می‌شود نظر شما چیست؟

ـ اگر کسی آموزه‌های وحیانی را مطالعه کرده باشد و بپذیرد پی به این نکته برده که خداوند متعال این مسائل را به گونه‌ای دیگر برای ما بازسازی کرده است. کسی که از یاد خدا رو برگرداند در زندگی مادی خودش نیز گرفتار تنگی و مشقت می‌شود. تجربه غرب و طاغوت‌هایی که در طول تاریخ بر ملت‌ها حکمرانی کردند جلوی روی ماست، ممکن است نظام‌های سیاسی دنیا با ابزار مختلف تحقق فرمان خداوند را به تعویق بیاندازند ولی نمی‌توانند که تحقق جامعه‌ای که قرآن نوید آن را داده است بگیرند و تمام این حیله‌ها متوقف خواهد بود.
خدای متعال می‌فرماید کسانی که در راه ما حرکت کنند به آنان راه نشان داده خواهد شد و کسانی که در مسیر کفر و طاغوت حرکت کنند گرفتار ضلالت می‌شوند.  سردمداران نظام سلطه جهانی و سردمداران طاغوت از هر حرکتی که وجود سرمایه‌داری و ایدئولوژی آنها را با خطر روبرو کنند از بین می‌برند و جنبش‌‌های حق‌طلبانه اخیر نشان داد که تمام ادعاهای نظام کاپیتالیستی در زمینه آزادیخواهی و دموکراسی‌خواهی دروغ است و تصاویری که از جنبش منتشر شد پلیس دانشجویان معترض را مجبور به نشستن در مکان مشخص می‌کرند و فلفل به صورت آنها می‌پاشید. کجای این کار انسانی است؟ حتی در کشورهای عقب‌افتاده نیز چنین کارهایی نمی‌کنند.
در این کشورها سانسور خبری وحشتناکی درست شده است که اجازه نشر اخبار منطبق بر واقعیت را نمی‌دهند یا قبل از ایجاد جنبش از آزادی تمام سایت‌ها دفاع می‌کردند و بعد از جنبش بطور مثال در انگلیس تعدادی از این سایت‌ها را فیلتر کردند.
جامعه آمریکا به لحاظ رسانه‌ای جامعه‌ای بسیار وسیع در آمریکا است. تلویزیون کابلی استفاده می‌شود و سیستم کابلی به صورتی طراحی شده است که بسیاری از شبکه‌ها اصلا وارد سیستم‌های فروش قرار نمی‌گیرند و مردم از دیدن آن شبکه‌ها محروم هستند.
البته بخش بسیاری از مردم آمریکا افراد غیرسیاسی هستند. در چنین جامعه‌ای حرکت اعتراضی با این گستردگی مانع بسیار زیادی دارد. کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند با مفاهیم و مباحثی در آموزه‌های وحیاتی مطرح می‌شود آشنایی ندارند همچنین نمی‌دانند که نظام‌های مادی چه بن‌بست‌های تاریخی دارند؟ و نمی‌توانند از بن‌بست‌های چارچوب‌گرایانه خود خارج شوند؟ در برسی تاریخی نه از لحاظ امنیت توفیق داشتند و دو جنگ جهانی در همین 100 سال اتفاق افتاده یعنی بیشترین کشته‌های تاریخی بشر در همین چند سال داشتیم. سرمایه‌داری در حوزه‌های سلامت و بهداشت نیز نتوانستند پیشرفت قابل توجهی به دست بیاورند و مردم در گوشه و کنار دنیا دارند می‌میرند.
در حوزه فرهنگ نیز پیشرفتی حاصل نشده است امروز در سطح جهانی با انحطاط وحشتناک روبرو هستیم و در حوزه سیاست سرمایه‌‌داری نتوانسته است مساله سرمایه‌داری را مدیریت کند و اکنون با یک نظام سلطه دیکتاتورمآبانه و تنازع بقای جنگلی روبرو هستیم که اگر می‌توانند کاری را انجام دهد بی‌محابا و بدون در نظر گرفتن جنبه‌های گوناگون آن اقدام را انجام می‌دهد و تا جایی که امکان دارد از دیکتاتورها حمایت می‌کند و اگر به این باور برسد که نمی‌شود از سقوط  این دیکتاتورها جلوگیری کرد دشمن شماره یک دیکتاتور می‌شوند و این علائم نشانه بیماری نظام سرمایه‌داری است که در حوزه سیاست نتوانسته‌اند الگو و مدل موفق بسازند.
نسخه‌های حکومتی عدالت‌محور و ضد طاغوت انقلاب اسلامی متناسب با آموزه‌های اسلامی است که با فطرت انسانها هماهنگی دارد. البته نباید مطالبات مردم جهان را در حد بسیار پایین  پاسخ دهیم و تشنگی آنان را برطرف کنیم در برخی کشورها مردم در به در دنبال قانون اساسی ایران بودند که ببینند قانون اساسی جمهوری اسلامی دارای چه مبانی است. ما باید کارنامه انقلاب اسلامی را در طول 30 سال گذشته با وجود تمام مشکلات ارزیابی و ساماندهی کنیم و اگر مسائل پیش آمده در جنبش وال‌استریت را جدی بگیریم با دست پرتر به سمت حرکت جهانی خواهیم رفت و باید حواسمان باشد که در آینده مشکلات سرمایه‌‌داری بیشتر خواهد شد و ما با آگاهی از قواعد و مسائل این جنبش می‌توانیم نیاز آن را پاسخ دهیم که این در راستای عملی کردن رهنمودهای مقام معظم رهبری است.

/ 0 نظر / 5 بازدید