پاسخ‌هایی به جناب بنده!

در چند روز گذشته برای یکی از نوشته هایم در وب نوشت شریف مطلبی از سوی یکی از خوانندگان نگاشته شده بود که برخی از دوستان ارجمندم به ارائه پاسخ پرداختند. لازم می دانم از مشارکت و پی گیری مباحث توسط این عزیزان سپاس گزاری کرده و نوشته های آنان را در زیر بیاورم. نوشته آن خواننده ارجمند نیز در آخر این نوشته ها بدون کم و کاستی می آید.

ساقی: بسم‌الله‌الرحمان‌الرحیم.جناب بنده!  سلام.در باره‌یی ادداشت شما ، نکاتی‌را یادآور می‌شوم:

1ـ انسان تا چیزی را نخوانده، درباره‌اش، قضاوت نمی کند2 ـ تناقض این مقاله را نشان نداده‌اید.3 ـعجله‌ی شما سبب شده تا د ر معنای آیه اشتباه کنید . موضوع آیه محاربه و جنگ با رسولخدا است، نه شک در پیامبری پیامبر.4 ـ آنانی که با پیامبر به جنگ برخاسته‌اند، تحمل آزادی عقیده را نداشته اند. قاعدتاً ، شما باید از آنان گله‌مند باشید.5 ـ در آیه‌ی‌قبل ، سخن از قتل بی گناه است ، آن هم کشتن پیامبران وپیروان‌شان ! آیه ی سی و دوم ، می فهماند، جهان را نظمی استوار است که نباید برهمخورَد . کشتن بی‌گناه، اخلالی است در نظم آن و اثر نامطلوب‌اش به همه می‌رسد. کسی‌که چنین کند، باید مجازات سختی شود 6 ـ فساد در زمین ، در اجرای این حدود نقش اساسی دارد . شما، به این نکته توجهنکرده‌اید 7 ـ در آیه ، حکم چهارمی هم هست . آن، تبعید است.9ـ ترجمه ینام آیه ، سفره نیست . منظور از این نام ، طعام‌های الهی است که حواریون از حضرتعیسی ، علیه السلام ، درخواست کردند تا با آن بر ایمان‌شان افزوده شود . به آیاتصدو ده تا صد و چهارده مراجعه شود.البته ، باید توجه داشت که نام سوره ها ،از سوی ایزد تعالی یا پیامبرش نیست . برخی از سوره ها ، نام های گوناگونی دارد کهبه مرور زمان ، گذاشته شده است و اینک نیز می‌توان برای برخی نام‌های دیگری برگزید. 9ـ شما که طرفدار آزادی اندیشه هستید، نباید به تمسخر اندیشه های دیگر دستزنید. استفاده از واژه‌ی " عجب " برای نزول قرآن، شایسته‌ی شما که به آزادی فکرمعتقد هستید، نیست.

فلسفه سیاسی شیعه: به نام خدا. سلام. آیه مورد بحث (33/مایده) این است: "انما جزاء الذینیحاربون الله و رسوله و یسعون فی الارض فساداً ان یقتلوا او یصلبوا او تقطع ایدیهمو ارجلهم من خلاف او ینفوا من الارض ذلک لهم خزی فی الدنیا و لهم فی الآخرة عذابعظیم." بنابر این بحث درباره کسانی است که به محاربه با خدا و رسول و تلاش برای فساددر زمین پرداخته اند و بحث از "پرسش علمی و تردید پژوهشگرانه برای کشف حقیقت" درمیان نیست.پس بهتر است در داوری عجله نکنیم. خدانگهدار همگی.

عدالت: پیشنهاد می کنم نویسنده بار دیگر به آیات قران و آیه فوق رجوع نماید تاهم مطلب برایش روشن گردد و هم زین پس تنها با مطالعه عنوان مطلب به داورینپرداخته و به خود مطلب نیز نگاهی بیاندازد.

پیام آن خواننده ارجمند که با نام "بنده" ثبت شده است بی کم و کاست و ویرایش به این قرار است: «بدون اینکه مطلب شما رو بخونم , تنها با رویت تیتر تصمیم گرفتم بهتناقض شما اساره کنم:آیت الله......الله کتابی به پیامبر فرستاد به نامقران!!(عجب!) .در سوره ی سفره(المایده) آیه ی 33 آمده اگر کسی به پیامبر شک کردباید او را در این دنی یا دار زد یا به صلیب کشید یا دست و پایش را قطع کرد. پس اگرایشان آیه ای از الله است پس بنده را باید یا دار بزند یا....که کاملا منطبق براصول آزادی بیان است.»

/ 0 نظر / 3 بازدید