علامه طباطبایی با پرورش شاگردان سهم عظیمی در انقلاب اسلامی داشت

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

آیت‌الله حسن ممدوحی، عضو مجلس خبرگان رهبری، در گفت‌وگو با خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) با ستایش شخصیت معرفتی و اجتماعی علامه طباطبایی اظهار کرد: مرحوم علامه از هر جهت یک انسان وارسته بود و از منشی بسیار متواضعانه و در عین حال بسیار پرمغز و جایگاهی بلند برخوردار بود و هریک از خصائص و ابعاد شخصیت ایشان سخنی مجزا می‌طلبد، اما متأسفانه تابه‌ حال به شخصیت ایشان ـ چنان‌که درخور و شایسته ایشان است ـ پرداخته نشده است.

وی با انتقاد از کم‌کاری رسانه‌های جمعی در معرفی شخصیت برجسته علامه طباطبایی و اکتفاکردن به سخنان بسیار ساده و عوامانه درباره ایشان عنوان کرد: ابعاد شخصیتی ایشان بسیار مختلف بود و به‌طور کلی، ایشان از نظر واقعیت وجودی، یک انسان کامل، از هر نظر مراقب، دارای مدارج معنوی بالا و دارای حالات معنوی غیرعادی فوق‌العاده بود.

عضو برجسته جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بیان کرد: علامه طباطبایی اطلاعات عمیقی در علوم مختلف داشت که شاید برای بسیاری از افراد دیگر مخفی باشد. ایشان در حوزه‌هایی چون ادیان و تاریخ تخصص و تسلط بالایی داشت، در فقه مجتهدی قطعی بود، در فلسفه شخصیت اول و بارز فیلسوفان جهان اسلام بود، در عرفان عملی و نظری واجد مقامات و مدارج متعالی بود و در نظام اخلاقی خود نیز انسانی بسیار وارسته و متواضع بود.

وی در پاسخ به این سؤال که علامه طباطبایی با وجود احاطه بر حوزه‌های علمی مختلف اعم از فقه و اصول، تاریخ، حدیث و... چرا بر دو حوزه تفسیر و فلسفه بیش از سایر حوزه‌ها اهتمام داشت و ضرورت طرح مباحث فلسفی و تفسیری از جانب ایشان چه بود، اظهار کرد: سرّ این امر آن است که در زمان طاغوت سیاست شومی غالب بود که عده‌ای به عنوان ماتریالیست و مارکسیست(با ریشه آمریکایی) بر کشور سلطه پیدا کرده و مجامع کشور را تحت سیطره خود قرار داده بودند.

شاگرد علامه طباطبایی در تشریح سخن خود افزود: این ماتریالیست‌ها و مارکسیست‌ها قدرت پیدا کرده بودند و با وجود آن‌که شاه در ظاهر، مبادرت به زندانی کردن برخی از اینان داشت، اما در باطن کار، اینان راه‌های فراوانی برای خودنمایی داشتند و در بسیاری از موارد کتاب‌ها، نشریات و شب‌نامه‌هایی چاپ کرده و در اختیار مردم قرار می‌دادند.

آیت‌الله ممدوحی تصریح کرد: به‌علاوه کتاب‌های بسیار زیادی از کشورهای سوسیالیستی وارد می‌شد و با قیمت‌های بسیار ارزان در اختیار مردم و به‌ویژه جوانان قرار می‌گرفت؛ برای نمونه کتابی که قیمت واقعی آن در آن روزگار 50 تومان بود، با قیمت 5 تومان در کتابفروشی‌ها عرضه می‌شد. برخی از کتاب‌ها در خود شوروی نوشته و چاپ می‌شد و پس از ارسال به ایران، از سوی ایدئولوگ‌های خاصی که به زبان فارسی نیز تسلط داشتند، تبلیغ و ترویج می‌شد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌که همه این شرایط منجر به شیوع سخنان مبتذل، بی‌دینی و بی‌آیینی و اشکال نسبت به مقدسات مذهبی شده و علامه طباطبایی را وادار به تدریس فلسفه کرد، ادامه داد: علامه با ورود به این عرصه توانست عده‌ای از مشاهیر و شخصیت‌های بزرگ علوم عقلی چون امام موسی صدر، شهید بهشتی، شهید مطهری، شهید مفتح و حضرات آیات مصباح یزدی، جوادی آملی، حسن‌زاده آملی و ده‌ها شخصیت دیگر را بپروراند و بدین وسیله تمام کوشش‌های ماتریالیست و مارکسیست‌های شرقی و غربی را در زباله‌دان تاریخ بیندازد.

وی تصریح کرد: علامه طباطبایی با این‌که در فقه و اصول مسلط و یک مرجع تمام عیار بود و می‌توانست رساله بدهد و جزء مراجع بزرگ آن زمان باشد، اما این کار را نکرد و به سراغ مسائل عقلی و فلسفی رفت و با آن‌که در این راه مورد بی‌ادبی و بی‌اعتنایی عده‌ای قرار گرفت، تمام آن بی‌ادبی‌ها را تحمل کرد و کار خود را انجام داد و به نظر بنده سهم علامه در پرورش شاگردان برای انقلاب، کمتر از سهمیه بزرگترین عوامل انقلاب نبوده است.

عضو برجسته جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این‌که شخصیت‌های انقلابیی چون شهیدان مطهری، بهشتی، مفتح و حضراتی چون امام موسی صدر، مصباح یزدی و جوادی آملی همه از مکتب علامه طباطبایی برخاسته بودند، عنوان کرد: بخش زیادی از آن دید پهناور سیاسی انقلاب اسلامی که به جهان عرضه شد و قابل قبول بود، از سوی شاگردان علامه طباطبایی بود و حق ایشان بر گردن انقلاب، به هیچ وجه کمتر از دیگران نیست.

آیت‌الله ممدوحی در پایان سخنان خود درباره تفسیر المیزان اظهار کرد: اگر انسان وارد سیر تفسیر در دنیای اسلام شود و در تفاسیر عرضه شده در دنیای اسلام از 9 قرن قبل تاکنون دقت کند، به ارزش کار علامه طباطبایی پی خواهد برد. در بین تفاسیر اسلامی اگر مجمع‌البیان، تبیان، تفسیر فخر رازی و چند تفسیر دیگر را استثنا کنیم، مشاهده خواهیم کرد که تفاسیر دیگر تکرار مکررات هستند. تفسیر المیزان از تفاسیر بدیع و ارزشمند تاریخ تفسیر است و علامه طباطبایی در نظام تفسیر، ابتکار فوق‌العاده‌ای به خرج داده و اقیانوس عظیمی از دقائق قرآن باز کرده است.

/ 0 نظر / 4 بازدید