«حکمت متعالیه» نیاز اصلی مکتب اسلام است

حجت‌الاسلام والمسلمین نجف لک زایی، رئیس پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، درباره پروژه‌ای که نزدیک به ده سال است بر آن کار می‌کند، توضیح داد: توجه به داشتن محتوای مناسب برای مکتب امنیتی اسلام بسیار با اهمیت است.

وی افزود: دراین پروژه تاکنون شش مقاله علمی ـ پژوهشی منتشر کردم که در مجلات به انتشار درآمده است، ولی کتابی هنوز برای این پروژه درنیامده که تلاش دارم به زودی یک اثر در این حوزه منتشر کنم.

حجت‌الاسلام لک زایی با تأکید بر اینکه پروژه مکتب امنیتی اسلام باید به تولید دانش بیانجامد، اظهار داشت: تاکنون غیر از بحث‌هایی که بنده درباره مسائل امنیتی اسلام کار کردم، کسی در این حوزه ورود نکرده است.

وی هدف از جمع‌آوری مباحث درباره مکتب امنیتی اسلام را در قالب عنوان «مکتب امنیتی متعالیه» مطرح کرد و در پاسخ به این سؤال که مباحث این حوزه درباره اسلام با توجه به عنوانی که برای آن انتخاب شده ارتباطی با فلسفه هم پیدا کرده است، توضیح داد: بله مکتب امنیتی متعالیه ارتباط به فلسفه هم دارد، چرا که نیاز اصلی فلسفی ما حکمت متعالیه است، هدف از به پایان رساندن این پروژه نیز بسیار با اهمیت است، چرا که در مکتب امنیتی اسلام غیر از بقا دنیوی، بقا اخروی هم مدنظر است، برخلاف سایر مکاتب امنیتی متدانیه که در آن‌ها دنیاگرایی یعنی فقط بقا انسان در این جهان و دیگر متفکرانشان کاری به آخرت و بقا اخروی ندارند.

رئیس پژوهشکده علوم سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با تأکید بر اینکه در مکتب اسلام بقا اخروی و دنیوی مدنظر است، ابراز داشت: این حوزه را حدود ده سالی است که کار می‌کنم و در دوره دکتری نیز محتوای آن را تدریس کرده‌ام، بنابراین پرونده کار آن باز است و ادامه خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه کتاب جدیدی امسال در نمایشگاه عرضه نخواهد شد، اظهار داشت: کتاب «اندیشه سیاسی امام خمینی» که چند ماهی از به چاپ سپردن آن توسط «انتشارات سمت» می‌گذرد، به دلایلی هنوز آماده نشر نشده است و بنابراین بعید است که به نمایشگاه کتاب تهران در اردیبهشت ماه برسد.

/ 0 نظر / 26 بازدید