گفتگوی اوشیدا با حجت الاسلام والمسلمین اعتمادی درباره شهید حسینی طباطبایی

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
عاقلانه و هوشیارانه عمل کردن یکی از نکته های مهم شخصیتی شهید آیت الله طباطبایی بود
 
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: حجت الاسلام و المسلمین محمد لک زایی معروف به اعتمادی یکی از روحانیون مبارز و فعال در سالهای قبل و پس از انقلاب اسلامی و یکی از یاران و نزدیکان شهید آیت الله سید محمد تقی حسینی طباطبایی که در جریان مبارزات انقلابی در منطقه سیستان با این شهید آشنا شده و در کنار ایشان به فعالیتهای انقلابی می پرداخت.


خبرنگار اوشیدا برای گفت و گوی صمیمانه سری به منزل این روحانی مبارز سیستانی زده تا از نزدیک با ایشان و خاطرات دوران انقلاب در سیستان را مروری داشته باشد.

حجت الاسلام و المسلمین لک زایی معروف به اعتمادی ضمن اظهار رضایت و خرسندی از این دیدار بیان داشت: از سال ۱۳۴۲ وارد مسجد حکیم شدم و یکی از شاگردان شهید آیت الله حسینی طباطبایی شدم، خیلی به ایشان و کلاس درسشان علاقمند بودم در کنار حضور در درس ایشان در جلسات و فعالیتهای انقلابی ایشان نیز حضور پیدا می کردیم .

وی افزود: شهید طباطبایی پایگاه انقلابی در مسجد حکیم زابل ایجاد کرده بود و از آن طریق مردم را به مبارزات علیه رژیم سلطنتی دعوت می کرد، بخشی از جلسات را در مسجد و تعدادی از جلسات را در منزل خود برگزار می کرد.
اعتمادی بیان کرد: ایشان با مردم بودند و مردم هم با ایشان بوده و از جان ودل شهید را دوست داشتند.

وی اشاره کرد: شهید طباطبایی مقلد حضرت امام (ره) بود، ما هم مقلد امام شدیم، ایشان تنها نماینده حضرت امام در سیستان بودند، فردی نترس، سخنور دارای سطح معلومات خوبی بودند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به مدیریت و رهبری عالی ایشان در بحث رهبری مبارزات انقلابی اشاره کرد و افزود: اگر رهبری آگاهانه شهید حسینی طباطبایی نبود، قطعاً کشتارهای زیادی در جریان مبارزات مردم با نیروهای ساواک در سیستان روی می داد، ایشان تمام سعی و تلاششان این بود که فعالیتهای انقلابی و مخالفتهای مردمی نسبت به رژیم سلطنتی بدون خونریزی صورت گیرد.

حجت الاسلام لک زایی تصریح نمود: هر روز ساواک ایشان را دستگیر می کرد و شکنجه می داد، حتی یک بار ایشان را به مدت یکسال در زندان قصر تهران توسط نیروهای ساواک شکنجه می شد، که پس از آمدن به زابل از شکنجه های روحی فراوان توسط نیروهای ساواک و اینکه چه برخوردهای بدی نسبت به انقلابی ها داشتند و حتی ریش روحانیون را نیز می تراشیدند و زمانی که به زابل برگشتند با ریشی کوتاه آمدند که ما از شهید پرسیدیم چرا شما اینگونه هستید؟ و ایشان در پاسخ گفتند: مردم سر دادند و ما هم ریش دادیم.

وی ادامه داد: بعد از آزادی ایشان از زندانهای ساواک و برگشتن به زابل دیگر منبر نرفت
 
این روحانی سیستانی گفت: هر روز قبل از برگزاری نماز جماعت در مسجد حکیم ایشان به من اشاره می کردند که پشت سرشان قرار بگیرم تا اگر زمانی اتفاقی برای ایشان بیافتد ، من نماز را ادامه دهم.

وی تاکید نمود: مردم در منزل شهید حضور پیدا می کردند و شهید طباطبایی سخنان روشنگری ایراد می نمود و همچنین اعلامیه های حضرت امام نیز با مدیریت شخص آیت الله طباطبایی صورت می گرفت و باید این مطلب را اضافه کنم که اولین تظاهرات مردمی در زابل از میدان امام حسین(ع) صورت گرفت و همانجا مردم به امامت ایشان نماز جماعت برپا کردند.
 
استاد حوزه علمیه زابل بیان نمود: شهید طباطبایی تبعید شدگان به این منطقه را کمک می کرد و مکان در اختیارشان قرار می داد و به نوعی از آنها حمایت می کرد.وی اظهار کرد: در جریان افشاگری در مسجد حکیم چیزی نمانده بود که توسط نیروها ی ساواک دستگیر شوند که از طریق راه خروجی مخفی در مسجد به یکی از منازل توانستیم جان ایشان را نجات دهیم.

حجت الاسلام اعتمادی به صفات زیبای گذشت، فداکاری و بزرگواری شهید آیت الله حسینی طباطبایی اشاره کرد و گفت: عاقلانه و هوشیارانه عمل کردن یکی از نکته های مهم شخصیتی ایشان بود.

وی بیان داشت: ایشان با خواست و نظر مردم کاندیدای مجلس شدند و یک سال بیشتر در این سمت نبودند [تا در هفتم تیرماه به شهادت رسیدند] اما فعالیتهای گسترده ای داشتند و برنامه های خوبی برای منطقه سیستان را مورد بررسی و پیگیری قرار دادند.

وی با تاکید بر اینکه شهید شاعر و سخنور توانایی بود، گفت: شهید طباطبایی در حدود ۴۰۰ بند شعر نوشتند که البته هیچ کدام از آثار ادبی ایشان به چاپ نرسیده است.
 
وی افزود: وجودش در بین مردم موثر بود، وقتی منبر می رفت و کلماتی که بر زبان جاری می ساخت برای مردم اثربخش بود و شیفته وی می شدند.

وی شهید را با این جمله که " به تمام معنا پیرو حضرت امام (ره) بود" توصیف نمود.

در پایان این دیدار صمیمانه حجت الاسلام اعتمادی از پایگاه اطلاع رسانی برای انتشار و بازیابی خاطرات و دوران باشکوه مبارزات انقلابی در کنار رادمردی اسطوره ای همچون شهید آیت الله سیدمحمد تقی حسینی طباطبایی، با اهدای یک جلد مصحف شریف قرآن کریم تقدیر و تشکر نمود.

/ 0 نظر / 108 بازدید