شورای امنیت هم حمله تروریستی زاهدان را محکوم کرد

‬پانزده عضو شورا در این بیانیه مشترک، تسلیت صمیمانه خود را به بستگان قربانیان و همه مردم ایران اعلام کردند. بان کی-مون دبیر کل سازمان ملل نیز روز چهارشنبه این اقدام تروریستی را محکوم کرده بود. دبیرکل در بیانیه‌ای تصریح کرده بود که به هیچ وجه جایی برای توجیه این خشونت تروریستی وجود ندارد. کی مون، به خانواده‌های این قربانیان و دولت ایران تسلیت گفت.

اظهارات سفیران روسیه و آمریکا درباره بیانیه شورای امنیت سازمان ملل
عصبانیت شدید خبرنگار اسرائیلی از صدور بیانیه شورای امنیت در محکومیت حمله تروریستی زاهدان

 ویتالی چورکین سفیر روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که پیش نویس بیانیه شورای امنیت در محکومیت حمله تروریستی در زاهدان، به وسیله مسکو و به درخواست هیات ایرانی ارائه شده بود.

‪ ۱۵‬عضو شورای امنیت به اتفاق آرا، "حمله تروریستی" به یک اتوبوس در شهر زاهدان در جنوب شرق ایران را محکوم کردند.

این شورا روز پنجشنبه در بیانیه‌ای تاکید کرد که هیچ بهانه‌ای نمی‌تواند توجیه‌گر این گونه اقدامات تروریستی باشد.

تروریستها روز چهارشنبه در اقدامی جنایتکارانه با تله‌گذاری در کنار یک دستگاه اتوبوس متعلق به نیروی زمینی سپاه پاسداران زاهدان ‪ ۱۸‬نفر از شهروندان زاهدانی را شهید و تعدادی دیگر را مجروح کردند.

شورای امنیت در این بیانیه همچنین بر ضرورت سپردن عاملان و سازمان دهندگان و بانیان این حمله تروریستی به دست عدالت، تاکید کردند.

‪ ۱۵‬عضو شورا در این بیانیه مشترک، تسلیت صمیمانه خود را به بستگان قربانیان و تمام مردم ایران اعلام کردند.

سفیر روسیه روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: درخواست ایران از شورای امنیت مهم است و شورای امنیت، بسرعت و محکم عمل کرد.

چورکین ابراز امیدواری کرد که این امر موجب همکاری بیشتر شورای امنیت و ایران شود.

وی در عین حال افزود: همه مسائل و مسئله هسته‌ای ایران باید از طریق مذاکره حل شود.

سفیر روسیه در پاسخ به نظرات نماینده آمریکا در سازمان ملل که در ابتدا با صدور این بیانیه مخالف بود ، گفت: "به نظر من، مهم، این است که بصورت مثبت عمل کنیم."

چورکین تصریح کرد: "این که شورای امنیت انزجار خود را از اقدامات تروریسی اعلام کند اساسی است."

خبرنگاری پرسید" آیا برخی از افرادی که در نشست شورای امنیت حضور داشتند اشاره به این نکته داشتند که ممکن است با این اقدام شورای امنیت در مورد مسئله هسته‌ای ایران هم همکاری بهتری بین شورا و ایران ایجاد شود؟"
سفیر روسیه گفت :برخی از نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت به این مسئله اشاره کردند.

خبرنگار اسرائیلی که بشدت از صدور این بیانیه شورای امنیت در محکومیت حمله تروریستی به یکی از شهرهای ایران ناراحت بود، پرسید:" آیا از این به بعد، هر واقعه تروریستی که در هر جای دنیا رخ دهد، شورای امنیت بیانیه‌ای صادر می‌کند؟"

چورکین پاسخ داد:" هر کشوری که مورد حمله تروریستها قرار گرفته باشد، اگر از شورای امنیت تقاضا کند که شورا آن را محکوم نماید، وظیفه شورا، رسیدگی است."

الهاندرو ولف سفیر موقت آمریکا در سازمان ملل نیز که دولت متبوع وی برای نخستین بار مجبور شد برخورد دوگانه با موضوع تروریسم را کنار بگذارد و به یک بیانیه شورا در محکومیت حمله تروریستی در ایران رای مثبت دهد، به خبرنگاران گفت: آمریکا با دو مسئله مشکل دارد.

وی افزود: اولا این که شورای امنیت باید مشخص کند که بر اساس چه دستورالعملی می‌تواند بیانیه برای یک حادثه تروریستی صادر کند. حوادث تروریستی بسیاری در جهان رخ می‌دهند ولی شورای امنیت به همه این مسائل رسیدگی نمی‌کند.

سفیر موقت آمریکا مدعی شد: دوم این که کشوری که شورای امنیت را رد و تعهداتش نسبت به شورا را بی‌اهمیت می‌کند، چگونه از شورا انتظار اقدام در این مورد را دارد.

ولف تصریح کرد که این، نشان می‌دهد که ایران شورای امنیت را به عنوان نهادی که مسئول رسیدگی به مسائل بین‌المللی است به رسمیت می‌شناسد و خود این مساله، ایران را موظف می‌کند به تعهداتی که شورای امنیت از ایران می‌خواهد عمل کند.

وی درباره بیانیه شورای امنیت گفت که آمریکا به وجود واژه دولت ایران در این بیانیه مخالفت کرد و تنها با تسلیت به مردم ایران موافقت نمود.

سفیر موقت آمریکا ادامه داد:" این انتخاب، بحق و قانونی است چرا که دولت ایران شورای امنیت را به رسمیت نمی‌شناسد."
ولف در پاسخ به سوالی درباره آخرین تحولات در خصوص تصویب قطعنامه هایی دیگر علیه ایران در شورا بخاطر ادامه برنامه صلح آمیز هسته‌ای، گفت که این مسائل در سطح پایتختها انجام می‌شود و سفیران شورای امنیت، دستورالعمل خاصی در این‌باره ندارند ولی آنچه که واضح است این است که ایران به خواسته‌های شورای امنیت عمل نکرده است.

اظهارات معاون استاندار سیستان و بلوچستان در مورد استفاده تروریست ها از خاک کشورهای همسایه

معاون سیاسی امنیتی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: استفاده تروریستها از خاک کشورهای همسایه به عنوان حیاط خلوت بعد و قبل از عملیاتهای خرابکارانه مغایر با معیارها، اصول همسایگی و مناسبتهای دیپلماتیک است.

سیدمحسن صادقی در گفت و گو با ایرنا افزود: مردم ایران انتظار دارند تا کشورهای همسایه برای جلوگیری از حضور تروریستها در خاک آن کشورها و برخورد با عناصری که خارج از اراده دولت مرکزی آنها از این چنین گروه‌هایی حمایت می‌کنند، تلاش داشته باشند.

وی گفت به طور قطع اسناد و مدارک این موضوع در نشستهای امنیتی و از طریق وزارت امور خارجه به مقامهای این کشورها ارایه خواهد شد.

وی گفت: شهدای حادثه تروریستی زاهدان از تیپ ‪ ۱۱۰‬سلمان و از یادگاران دفاع مقدس و از حافظان استقلال و عزت کشور بودند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: تروریستها ماموریت ناتمام صدام را بی‌شرمانه در جبهه دیگری انجام دادند.

صادقی تاکید کرد: دستیابی ایران به دانش صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای، مقاومت مردم فلسطین، پیروزی حزب‌الله لبنان و تحولهای عراق و افغانستان عواملی است که خشم و کینه صهیونیستها و آمریکا را علیه مردم ایران شعله‌ور کرده است.

وی مزدورانی را که جنایتهای اخیر سیستان و بلوچستان را مرتکب شده‌اند مهره‌های پیاده‌ای دانست که روی صفحه شطرنج جنایتکاران تاریخ بازی داده می‌شوند.

این مقام ادامه داد: آنها مهره‌هایی هستند که به سبب مشکلات شخصیتی، بی‌سوادی و جاه‌طلبی خود، وطنشان را بسیار ارزان فروخته‌اند.

صادقی گفت: خون شهدای بلوار "ثارالله" زاهدان صاعقه‌ای است که مزدوران را از آن رهایی نیست و بزودی در دادگاه عدل‌الهی به مجازات اعمال ننگین و غیر انسانی خود خواهند رسید.

معاون سیاسی امنیتی استاندار سیستان و بلوچستان افزود: کشف دو خانه تیمی و دستگیری تعدادی از مرتبطان و عوامل جنایتکار گروه‌های شرور تروریست و دستیابی نیروهای امنیتی و انتظامی به اسناد و مدارک جنایتکاران آغازی است که به حول قوه‌الهی به پیچیدن تومار همه جانیان و کوردلان منتهی خواهد شد.

صادقی همچنین اهداف آمریکا را ایجاد فتنه قومی و مذهبی در استانهای مرزی دارای تنوع قومی و مذهبی دانست.

وی افزود: ضد بیگانه و ضد استیلای خارجی بودن، مهمترین ویژگی مردم ایران و به ویژه علما و سران طوایف شیعه و سنی استان سیستان و بلوچستان است.

او ادامه داد: تفکری که آشکارا خواستار حمله استکبار جهانی به ایران است چگونه ادعای دفاع از حقوق مردم را دارد و این شرم و رسوایی را کدام شهروند با عزت استان خواهد پذیرفت.

وی اظهار داشت: همکاری مردم در شناسایی مزدوران وطن فروش ستودنی است.

صادقی گفت: آن شهید (مسلم کیخا) که جان برکف و با دستان خالی مقابل تروریستها ایستاد و مشتاقانه به شهادت رسید، نماد غیرت ملی است.

وی ادامه داد: به طور قطع حرکت ضد تروریستی نیروهای امنیتی وانتظامی و کینه و نفرت عمومی ایجاد شده در استان، وجود عناصری را که در مسیر ضد توسعه، آبادانی، اشتغال و سرمایه‌گذاری دولت گام برمی‌دارند،از صفحه استان محو خواهند کرد.

وی گفت: اقدام تروریستی بلوار ثارالله زاهدان شرم‌آور و در غایت و نهایت غیرانسانی و حتی مخالف اصول اولیه بشردوستانه است.

وی ادامه داد: در شرایطی که ایران در صف نخست مبارزه با آمریکا است و جهان استکبار به اشکال مختلف سعی در فشار به مردم ایران در تغییر مواضع اصولی و غیرت مداری ملت دارد، اینچنین اقدامهای تروریستی که آغاز آن حادثه "تاسوکی" بود جدا از طرحها و توطئه‌های آمریکا قابل تحلیل نیست.

در حادثه تروریستی صبح چهارشنبه زاهدان که گروهک دهشت افکن موسوم به "جندالله" مسوولیت آن را بر عهده گرفت، ‪ ۱۱‬نفر شهید و ‪ ۳۱‬تن دیگر مجروح شدند.

/ 0 نظر / 9 بازدید