شهید مطهری آگاهی عمیقی از مشکلات فکری جامعه داشت

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ 

دکتر شریف لک زایی عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، در مورد اندیشه های شهید مطهری گفت: شهید مطهری آگاهی عمیق و همه‌جانبه‌ای نسبت به مشکلات فکری موجود داشت، یعنی متفکری بود که به دنبال پاسخگویی به مشکلات جامعه بود و هم مشکلات را از نزدیک و اصولی می‌شناخت و می‌دانست که باید به چه چیزی پاسخ داده شود.

نویسنده کتاب "آزادی و دانش" در ادامه سخنانش اظهار داشت: یکی از ویژگیهای استاد این بود که راه‌حل‌های متناسب با اقتضائات موجود علمی و فکری جامعه ارائه می داد. شهید مطهری متفکری است که هم به مشکلات آگاه بود و هم راه‌حل‌های جامعی برای این مسائل و مشکلات داشت.

این محقق و نویسنده کشورمان افزود: گستره بحث‌هایی هم که استاد مطهری داشت متنوع بود که نشان می‌دهد او با توجه به دغدغه و حوزه فکری و علائق و آشنایی با مشکلات توانسته ایده‌ها و پاسخ‌های جدیدی را به مسائل و نیازهای معاصر ارائه دهد.

وی در مورد تأثیرگذاری شهید مطهری و دیگر شاگردان حضرت امام (ره) و علامه طباطبایی بیان کرد: این شخصیت‌ها ابتدا درون خودشان را پرورش دادند و تقوایی در رفتار و کردار خود حاکم کردند. همچنین می‌توان گفت آزادگی و آزاداندیشی این شخصیت‌ها هم خیلی تأثیرگذار بوده است.

نویسنده کتاب "بررسی تطبیقی نظریه‌های ولایت فقیه" در ادامه سخنانش تصریح کرد: یکی از شیوه‌هایی که شهید مطهری داشته، مواجهه چهره به چهره با مخاطب بوده است. حضور و مواجهه ایشان با طیف دانشجو و حضور در کلاس‌های درس و سخنرانی‌های عمومی که داشتند یکی از شیوه‌های ایشان بود که آموزه‌های دینی را به نسل نو منتقل کند.

لکزایی بیان کرد: مطهری درصدد این بود که خلأیی را از جامعه برطرف کند و پرسشی را پاسخ دهد و راه‌حلی را پیش پا بگذارد و برایش مهم نبود که این مشکل در چه حوزه ای باشد.

/ 0 نظر / 7 بازدید