اندیشه سیاسی شهید مطهری مغفول مانده است

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

عضو هیأت علمی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی گفت: تلاش‌های زیادی در باب اشاعه اندیشه‌های شهید مطهری صورت گرفته، اما همچنان اندیشه سیاسی وی مورد غفلت واقع شده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی «شبکه خبر دانشجو»، دکتر شریف لک زایی در میزگرد روش شناسی شهید مطهری که امروز در دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به ضرورت نقد متون علوم انسانی در دانشگاه ها اظهار داشت: مبانی اندیشه آزادی در تفکرات استاد مطهری از ویژگی های خاص استاد است.

وی افزود: اگر فرض را بر این بگذاریم که استاد مطهری در علوم انسانی موفق بوده است، بدین علت است که استاد مطهری فیلسوف است و فلسفه او متعالیه می باشد.

این استاد دانشگاه آزاد اسلامی قم در ادامه سخنان خود تصریح کرد: فلسفه متعالیه توانست ظرفیت های استاد مطهری را در همه زمینه ها شکوفا سازد؛ زیرا این فلسفه متاثر از عرفان، قرآن، برهان و مجموع آموزه های دینی و کلامی ماست.

لک زایی افزود: جای خوشحالی است که تلاش های زیادی در باب اندیشه های مطهری صورت گرفته، اما همچنان اندیشه سیاسی این استاد مورد غفلت قرار گرفته است.

این استاد دانشگاه با اشاره به مولفه های مورد نیاز آزاداندیشی اظهار داشت: یکی از مهمترین مولفه های آزاداندیشی فراغت معیشتی است؛ زیرا عوام نگری، عوام زدگی و عوام گرایی از آسیب ها و آفت های وابستگی معیشتی است.

وی با بیان اینکه برخی از افراد مباحث استاد مطهری را مجموعه ای از نکته ها تلقی کرده اند،‌ اظهار داشت: اندیشه مطهری مجموعه ای از نکته ها نیست، بلکه مباحث شهید مطهری از انسجامی کاملاً منطقی و روشی برخوردار است.

لک زایی درخاتمه سخنان خود استاد مطهری را یک فرد آزاداندیش خواند و خاطرنشان کرد: استاد مطهری سعی در ترویج آزاداندیشی داشت و مهمترین دغدغه وی تبدیل امر شخصی و فردی آزاداندیشی به امری اجتماعی و سازمانی بود تا خلاءهای جامعه برطرف شود.

خبرگزاری برنا هم گزارش داد: بحث های مطهری سرشار از مفاهیم آزادی است. وی به آزادی معنوی و آزادی اجتماعی اشاره می کند و جای تاسف است که به رغم تمام تلاش هایی که درباره استاد مطهری می شود، اندیشه سیاسی او مغفول مانده است.

به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه برنا، شریف لک زایی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در پنجمین دوره جشنواره حکمت مطهر که صبح امروز شنبه در تالار ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران برگزار شد گفت: اگر فرض را بر آن بگذاریم که استاد مطهری در مباحث علوم انسانی موفق بوده باید پذیرفت که این امر به مبانی فکری او بر می گردد.

وی ادامه داد: مطهری بیش از هر چیز یک فیلسوف است و فلسفه او فلسفه متعالیه است و با همه مباحثی که در همه حوزه های اجتماعی مطرح می کنند، ناشی از همین فلسفه است.

لک زایی تصریح کرد: چیزی که ظرفیت های سیاسی، اجتماعی را در اندیشه استاد مطهری شکوفا کرد از همین حکمت متعالیه ناشی می شود که متاثر است سه عامل قرآن، عرفان، و برهان است.

این استاد دانشگاه گفت: بحث های مطهری سرشار از مفاهیم آزادی است. وی به آزادی معنوی و آزادی اجتماعی اشاره می کند و جای تاسف است که برغم تمام تلاش هایی که درباره استاد مطهری می شود، اندیشه سیاسی او مغفول مانده است.

وی تاکید کرد: مطهری به مثابه یک فرد آزاد اندیش بود و قصد داشت این تفکر را رواج دهد و مترصد این بود که این امر شخصی را به یک امر سازماندهی شده تبدیل کند.

/ 0 نظر / 8 بازدید