معارفه رئیس جدید پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد

رییس دفترتبلیغات اسلامی اسلامی با صدور حکمی، حجت‌الاسلام والمسلمین نجف لک‌زایی معاون پژوهش این دفتر و رییس پژوهشگاه علوم وفرهنگ اسلامی را منصوب کرد.
به گزارش خبرگزاری «حوزه»، حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی در این حکم آورده است: باتوکل به خداوند متعال بدین‌وسیله جنابعالی را که بحمدالله از فضل و دانش حوزوی و دانشگاهی، شایستگی‌های مدیریتی و سوابق مؤثر پژوهشی برخوردار هستید، به سمت «معاون پژوهشی دفتر و رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی» منصوب می‌نمایم.
انتظار می‌رود:
 1ـ دوره جدید حرکت و پویایی دفتر تبلیغات اسلامی با استقرار قطب‌های فکری، فرهنگی برای تحقق‌بخشی به مسئله‌محوری و مأموریت‌گرایی دفتر می‌باشد که از تأکیدات چند ساله هیأت امنای محترم نیز بوده است. در این راستا حرکت هماهنگ پژوهشگاه که از ارکان دفتر تبلیغات اسلامی است، با سوگیری مأموریت‌های قطب‌ها و ایجاد هم‌افزایی و پشتیبانی علمی و انسانی از میزهای تخصصی کاملاً مهم و ضروری است که لازم است جنابعالی در جهت تحقق این امر با هم‌فکری چهره‌های علمی خدوم و خوش‌فکر پژهشگاه مناسب‌ترین تدابیر را اتخاذ کنید.
2ـ در زمان ریاست سابق پژوهشگاه اقدامات مناسب و مؤثری در جهت انسجام، انضباط سازمانی و نظارت بر عملکردهای واحدها و اعضای محترم هیأت علمی اتخاذ گردید که می‌بایست این اقدامات توأم با تأکید بر استانداردهای پژوهشی و کیفیت‌بخشی به پروژه‌ها استمرار و تداوم یابد.
3ـ نوآوری و افق‌گشایی پژوهشی از مأموریت‌های مهم پژوهشگاه است که انشاءالله به همت جنابعالی و همکاران محترم، همسو با اسناد بالادستی و سیاست‌های راهبردی دفتر تبلیغات اسلامی و در جهت رشد و شکوفایی هر چه بیشتر علوم حوزوی و علوم انسانی اسلامی محقّق خواهد شد.
از خداوند متعال برای جنابعالی در انجام وظایف فوق توفیق روزافزون مسئلت دارم.
همچنین شایسته است از زحمات و خدمات ارزشمند و خالصانه برادر مکرم حجت‌الاسلام والمسلمین حسین توسلی در دوران تصدی معاونت پژوهشی و ریاست پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی صمیمانه تقدیر و تشکر نمایم.
 
ایسکا (پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی): طی مراسمی روز شنبه 8 آذرماه 1393 رئیس جدید پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی معرفی شد.
در این مراسم از زحمات و تلاش های حجت الاسلام و المسلمین حسین توسلی رئیس اسبق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تقدیر و تشکر به عمل آمد و حجت الاسلام و المسلمین نجف لکزایی به عنوان رئیس جدید پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی معرفی شد.
حجت الاسلام و المسلمین نجف لک‌زایی (متولد ۱۳۴۸ در سیستان) پژوهشگر علوم دینی و سیاسی، دارای دکتری علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق، دارای تحصیلات حوزوی تا سطح اجتهاد و دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه باقرالعلوم می باشد.
وی سمت های دیگری مانند معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت و رئیس پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی را نیز برعهده داشته است.
معاون پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی گفت: رسیدن به روشنفکری حوزوی هدف اصلی دفتر تبلیغات اسلامی است.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم ، حجت‌الاسلام و المسلمین نجف لک‌زایی که پیش از ظهر امروز در مراسم تکریم و معارفه معاون پژوهشی و رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی سخن می‌گفت، اظهار داشت: من اصالتاً و بالذات از محققان پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی هستم و زحمات و طرح‌های پژوهشی محققان پژوهشگاه را از نزدیک زیر نظر داشته‌ام.
معاون پژوهشی جدید دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم افزود: سخن رهبر معظم انقلاب اسلامی که فرموده‌اند دفتر تبلیغات اسلامی نماد روشنفکری حوزه علمیه است، بیشتر به معاونت پژوهشی ارتباط دارد زیرا تولید اصلی در معاونت پژوهشی و پژوهشگاه است.
رئیس جدید پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های پژوهشی دفتر تبلیغات بسیار عظیم است و کسی تردید ندارد که بهترین نیروها در زمینه فرهنگ و معارف قرآن، اخلاقی، سیاسی و سایر زمینه‌ها در دفتر تبلیغات هستند.
لک‌زایی خاطرنشان کرد: در مسیر حرکت نیازمند همراهی همه پژوهشگران و عزیزان دفتر تبلیغات هستیم و امیدواریم با کمک شما عزیزان در مسیر رضای امام زمان (عج) حرکت کنیم.

ساختار پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با تشکیل قطب‌های علمی تغییر نمی‌کند
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: قطب‌های علمی در پی تحت پوشش گرفتن یا بازآرایی ساختار پژوهشگاه یا دفتر تبلیغات اسلامی نیست و البته برخی منگرانی‌هایی داشتند اما ما نه گروهی را تعطیل کرده و نه ساختاری را تغییر می‌دهیم.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، حجت‌الاسلام و المسلمین احمد واعظی که پیش از ظهر امروز در مراسم تکریم و معارفه معاون پژوهشی و رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی سخن می‌گفت، اظهار داشت: عنوان جلسه اگر چه تکریم و معارفه است اما حجت الاسلام لک زایی نیازمند معرفی نیست و سابقه بیست ساله در دفتر تبلیغات دارند و جلسه بیشتر برای تکریم از حجت الاسلام توسلی برگزار شده است.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به مسئله قطب‌های علمی، افزود: مسئله قطب‌های علمی که مورد اشاره حجت‌الاسلام توسلی قرار گرفت، باید به طور مفصل با حضور اعضای هیئت علمی دفتر و دانشگاه باقرالعلوم توضیح داده شود اما همین قدر بگویم که این مسئله از سال 1385 توسط هیئت امنا در راستای مسئله محور شدن دفترکلید خورده ‌و خواسته این هیئت است و توسط آن‌ها ابلاغ شده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شورای راهبری قطب‌ها با حضور روسای قطب‌ها، دو نفر از اعضای هیئت امنا و معاونین دفتر تشکیل شده است و قبل از تشکیل جلسه نیز، شخصاً متنی روشن، غیر اصطلاحی و گویای جهت گیری کار و تعیین کننده وضعیت و انتظارات تحقق از این طرح را می‌نویسم.
وی افزود: این طرح در پی تحت پوشش گرفتن یا بازآرایی ساختار پژوهشگاه یا دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم نیست، بلکه در طرح قطب‌ها، صفر تا صد کارهای علمی در دفتر تبلیغات انجام می‌شود.
واعظی در تبیین طرح قطب‌های علمی اظهار داشت: قطب‌ها نقش ساماندهی و مشخص کننده محل فعالیت‌های مسئله محوری دفتر را به عهده دارند و پس از مشخص شدن نقشه راه، هر یک از معاونت‌ها و بخش‌ها و دانشگاه، در یک مسئله، کار خود را پی می‌گیرند.
وی تصریح کرد: قطب‌های علمی نشاط پژوهشی را بیشتر می‌کند و پمپاژ مقدار قابل توجهی به پژوهشگاه بر محور مسائل را به عهده می‌گیرند.
رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به افزایش بودجه در سال 94 خاطرنشان کرد: با افزایش بودجه دفتر و فروش ملکی که اخیراً روزی دفتر تبلیغات اسلامی شده بود، سال آینده مشکل بودجه ای نداریم و کارها را پیش می‌بریم.

مراسم تودیع و معارفه رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با حضور پژوهشگران محققین کارمندان جمعی از علما و اساتید حوزه علمیه قم در ساختمان این پژوهشگاه برگزار شد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، مراسم تودیع و معارفه رییس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پیش از ظهر امروز با حضور پژوهشگران محققین کارمندان جمعی از علما و اساتید حوزه علمیه قم در ساختمان این پژوهشگاه برگزار شد.  این مراسم که با سخنرانی رییس پیشین این پژوهشگاه آغاز شد وی به توضیح فعالیت‏های خود در این پژوهشگاه پرداخت و ابراز داشت: مدیران و سرگروه‏های پژوهشگر پژوهشگاه باید از این ظرفیت استفاده کنند و این نیرو را به رشد کامل در همه عرصه‏های پژوهشی رسانند. رییس پیشین پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به تلاش‎های بی وقفه همکاران خود در این پژوهشگاه، ابراز داشت: اگر ساز و کاری برای تنبیه و تشویق به کار گرفته شد برای رشد علمی و حرکت به جلوی همکاران بوده است و غیر از این مطلب نیت دیگری نبوده است. وی با اشاره به هزینه‏های جاری پژوهشگاه خاطرنشان کرد: بیشترین همراهی با درخواست کاهش بودجه از سوی پژوهشگاه صورت گرفته است و هزینه‏های ریالی با وجود رشد 30 درصدی هزینه‌ها، افزایش نیافته است و از نظر هزینه‌های پرسنلی نیز 35 درصد کاهش یافته است.حجت‏‏الاسلام توسلی با بیان این‏که باید تمهیداتی برای بیرون رفت از فشار بودجه در نظر گرفته شود، تصریح کرد: باید فکری اندیشیده شود تا از میزان فشار بودجه‏ای به پژوهشگاه کاسته شود زیرا اگر چه صرفه‏جویی‌هایی صورت گرفته است اما برخی از فعالیت‌های علمی و انتظارات پژوهشگران باید برآورده شود.حجت‎الاسلام لکزایی رییس جدید پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی سخنران دیگر این مراسم بود که با اشاره به آشنایی خود با دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، اظهار داشت: من از خانواده دفتر تبلیغات هستم و نیازی به معارفه نیست.در پایان این مراسم حجت‏الاسلام احمد واعظی رییس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم از زحمات رییس پیشین این پژوهشگاه تقدیر و تشکر کرد.
 
  مطلب مرتبط
 
/ 0 نظر / 16 بازدید