خاطرات «تاسوکی» برای چهارمین بار منتشر شد

کتاب «تاسوکی؛ خاطرات یک گروگان» مشاهدات کسی است که صدوپنجاه روز در چنگال تروریست‌ها گروگان بوده و انصافاً با قلمی شیوا و عفیف نگاشته شده است.

در این فاجعه، بیش از سی نفر از هموطنان، بی­گناه به گلوله بسته شدند که در مجموع بیست و دو تن از آنان در همان محل به شهادت رسیدند. جمعی نیز زخمی شدند و هفت نفر نیز به گروگان برده شدند. تروریست­ ها روزهای بعد از این فاجعه در اطلاعیه­ ای ضمن پذیرش این اقدام سبعانه، حمله به کاروان مسؤولین را بهانه اقدام وحشیانه و غیر انسانی خود ذکر کردند! این در حالی است در میان شهدا چند دانش آموز و دانشجو و طلبه و خبرنگار و معلم و کاسب و کارگر و بازنشسته و سرباز حضور دارند.

در مقدمه این کتاب که به قلم دکتر شریف لک‏ زایی نوشته شده چنین می‏ خوانیم: «شاید بتوان گفت بهترین منبعی که به گونه­ ای منسجم می­ تواند هویت واقعی این گروه و عاملان مستقیم چنین فاجعه­ ای را آشکار ­کند همانا خاطرات یکی از گروگان های این فاجعه تلخ است. این خاطرات برآمده از پنج ماه اسارت است و افزون بر این که به شیوه بسیار جذابی حوادث این دوره را باز می­ گوید و به واقع، شرح درد و رنج و خون دلی است که بر گروگان­ های فاجعه تروریستی تاسوکی در این مدت رفته است، نوعی توجه دادن به اعتقادات و باورهای ناصوابی است که این افراد و گروه از آن برخوردار بوده و بر آن اساس اقدامات خود را توجیه می­ کنند. بنابراین از محتوای غنی و سرشاری برخوردار است. به ویژه این که از آموزه­ های ناب دین، یعنی معارف قرآن کریم، نیز مشروب می­ شود.

این نوشته همچنین نشان می­ دهد به رغم آن که تروریست­ ها معتقد به پیروی از سنت پیام­آور مهر و رحمت، رسول اکرم (ص) هستند اما باورهای آنها و چگونگی عمل به آموزه­ های دینی آنها را از این سنت عظیم دور می­ کند تا حدی که در مواقعی آن آموزه­ های ناب الهی و نبوی به نفع اهداف کوتاه و پست مادی توجیه و تفسیر می­ شود و ادعای پیروی از چنان سنت عظیمی پوچ و پوک می­ شود. بی­ مناسبت نیست تأکید شود که این باورها در پرتو جهالتی مرکب و متعصبانه و به دور از تأمل و عمق و غنای کافی و مستدل بار آمده و از این رو تاب گفت و شنود و مواجهه با سنت عقلی و استدلالی و حتی نقلی و روایی را ندارد.»

کتاب تاسوکی، خاطرات یک گروگان، نوشته رضا لک زایی در 328 صفحه و با شمارگان 800 نسخه برای چهارمین بار در سال 1390 به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شده است. گفتنی است در پایان این کتاب تصاویر گروگان‏ها، شهدا و برخی تروریست‏ها در تاسوکی که توسط خودشان منتشر شده و همچنین نقشه منطقه تاسوکی با توجه به موقعیت استان و موقعیت مرزی آمده است.

برای اطلاعات بیشتر راجع به ریگی، گروهکش، فاجعه تروریستی تاسوکی، شهدا، زخمی‌ها و گروگان‌ها مطالعه کتاب «تاسوکی؛ خاطرات یک گروگان» را به شما پیشنهاد می‌کنیم. برای تهیه این کتاب می‌توانید با مرکز پخش مؤسسه بوستان کتاب 02517743426 تماس بگیرید.

منبع: خبرگزاری اهل بیت علیهم السلام

/ 0 نظر / 6 بازدید