حکمت سیاست متعالیه جزء بهترین روزی‌های معنوی است

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

جمعی از محققین و پژوهشگران حوزه حکمت سیاسی متعالیه و اعضای هیأت علمی پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی با حضور در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله جوادی آملی دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله جوادی آملی در این دیدار با بیان این مطلب که علم و معرفت از بهترین روزی‌های الهی است و این اصل یک اصل واضح و روشن است، فرمودند: رزق چه ظاهری، چه مادی، چه علمی و چه غیر علمی در زمین نیست ﴿وَفِی السَّماءِ رِزْقُکُمْ﴾ و این را حکمت متعالیه هم فهمید.

ایشان در تشریح سخنان خود به معنای «سماء» اشاره کردند و فرمودند: منظور از سماء این که در نجوم مطرح است، نیست؛ بلکه منظور آسمانی است که درهایی دارد که آن درها به روی کفار باز نمی‌شود.

ایشان نزول اینگونه روزی های الهی را تدریجی دانستند و فرمودند: سیاست متعالیه، حکمت متعالیه، حکمت متعالیه سیاست یا حکمت سیاست متعالیه این ها جزء بهترین روزی‌های معنوی ماست و این روزی معنوی هم در زمین نیست بلکه در آسمان است و به تدریج نازل می‌شود.
 

picbig_jpg_201319125932713_43554165465.jpg ایشان در بخش دیگری از این دیدار با لازم دانستن حکمت و سیاست متعالیه برای مدیریت جامعه ، به کافی نبودن آن اشاره کردند و فرمودند: مسئله حکمت متعالیه، سیاست متعالیه برای بحث و همایش خوب است ولی برای مدیریت جامعه یک انسان متعالی لازم است. مدیریت، هنر است ممکن است کسی آئین خطّاطی را خوب بلد باشد اما خطاط خوب نباشد، لذا سیاست متعالیه را باید به یک انسان متعالی داد.

ایشان در جمع بندی فرمایشات مباحث نظری در این حوزه را ناکافی دانسته و فرمودند: بنابراین حکمت متعالیه، سیاست متعالیه بحث‌هایی است که برای نوشتن و خواندن و کتاب‌نویسی و تدریس خوب است اما برای اداره جامعه این حرف‌ها را باید به یک انسان متعالی داد که حکیم متعالی باشد، شدید القوا باشد تا اینها را خوب هضم کرده باشد و بتواند خوب پیاده کند.

در ابتدای این دیدار حجت الاسلام نجف لک زایی، مدیر پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، گزارشی از اقدامات صورت گرفته در این حوزه ارائه نمود. وی از مطالعه جدی در رابطه با حکمت متعالیه و انقلاب اسلامی خبر داد و گفت: ما معتقد هستیم که اگر حکمت در کشورهای اسلامی زنده بشود و مورد توجه قرار بگیرد این حرکت‌های بیداری پایه جدّی‌تری پیدا می‌کند.

حجت الاسلام نجف لک زایی با اشاره به بازسازی علوم انسانی بر اساس حکمت متعالیه افزود: ما باید سیاست متعالیه، اقتصاد متعالیه، فرهنگ متعالیه و حتی خود علوم اسلامی را با این نگاه که هم به لحاظ حکمت هم حکمت متعالیه توحیدمحور باشند مورد بازنگری و مطالعه قرار دهیم.
/ 1 نظر / 4 بازدید
همسریابی

سلام. آیا شما مجردین ؟ آیا شما هنوز نیمه ی گمشده تان را پیدا نکردید؟آیا از وقت گذرانی از چت روم و جامعه های مجازی خسته شدید؟آیا از تنهای و بدون عشق زندگی کردن خسته شدید؟آیا بدنبال آغاز یک رابطه ی شیرین و همیشگی با بهترین محبوب خود هستید؟آیا همسر خود را به هر دلیلی از دست دادید؟ شما رو دعوت میکنیم تا به بهترین و جامع ترین سایت همسریابی آنلاین،جامعه ی مجردین آماده ی ازدواج بپیوندید و عاشق و معشوق خود را پیدا کنید. یک زندگی پر از مهر و محبت منتطر شماست.بیش از این یار خود را در همسرتاپ منتظر نگذارید.همسرتاپ خدمتگذار تمامی جوانان عزیز کشورمان ایران می باشد.باشد که قدمی باشد در راستای تسهیل امر ازدواج. http://www.hamsartap.org (با امکان تبادل لینک اتوماتیک)