فیلترینگ سایت‌ها و وبلاگ‌های ارزشی به نفع کیست؟

از نکات جالب فیلترینگ وبلاگ نگاهی نو به فردا، هم‌زمانی آن با فیلترینگ وبلاگ حامی تروریست‌ها با نام دلاور، و به واقع نادلاور، است. اگر نگوییم فیلترینگ هم‌زمان این دو وبلاگ - که یکی ارزشی و دیگری ضد ارزشی است - از کج‌سلیقگی دست‌اندرکاران دستگاه فیلترینگ حکایت می‌کند، لابد فیلترینگ وبلاگ ارزشی «نگاهی نو به فردا» به خاطر رنجیده خاطر نشدن تروریست‌ها صورت گرفته است!

طی سال‌های اخیر با واژه‌ای همانند فیلتر و فیلترینگ بسیار خوب خو گرفته‌ایم. اینترنت به عنوان رسانه‌ای سهل الوصول، مشتاقان زیادی را به خود مشغول کرده است. در این میان آنچه به نظر مخلّ است فیلترینگ بی حساب و کتاب است که موجب شده فرصت‌های زیادی از کف برود و ساعت‌های بسیاری صرف بازکردن سایت‌ها و وبلاگ‌هایی بشود که با هیج عقل سلیمی نمی‌توان علت فیلتر شدن آن را حدس زد. در سال‌های اخیر، دست اندرکارانی که بی‌محابا اقدام به فیلتر می‌کنند نیز کم‌تر به ذکر ادلّه خود پرداخته‌اند و به ترتیب غیابی حکم مجازات صادر می‌کنند. مناسب بود پژوهشی صورت می‌گرفت و میزان ساعاتی که برای مثال صرف بازکردن سایت‌هایی از قبیل بازتاب و یا انتخاب می‌شد محاسبه می‌شد تا نشان دهد چگونه سرمایه‌های جامعه از میان می‌رود آن هم برای انجام کاری که هیچ نیازی به آن احساس نمی‌شود و یا حداقل افکار عمومی آن را درک نکرده و قانع نیست.

روز گذشتهدر کمال ناباوری یک وبلاگ ارزشی فیلتر شد. خوانندگانی که از نزدیک با مباحثوبلاگ «نگاهی نو به فردا» آشنایند اذعان دارند که یکی از فعال ترین وبلاگ‌ها در سطح استانسیستان و بلوچستان همین وبلاگ است. به ویژه در نشر اخبار مرتبط با فاجعه تروریستیتاسوکی و پوشش بسیار خوب مراسم‌های مختلفی که در گوشه و کنار درباره شهدای مظلومفاجعه تاسوکی و نیز دیگر شهدای فجایع تروریستی یک سال اخیر سیستان و بلوچستانبرگزار می‌شد. کافی است نگاهی به آخرین مطالب منتشر شده این وبلاگ انداخته شود تا حدستان درباره فیلتر شدن یک وبلاگ ارزشی به یقین مبدل شود.

همچنان به یاد داریم که چندی قبل استاندارمحترم سیستان و بلوچستان خواستار افشای چهره واقعی تروریست‌های خودفروخته شد. این ایده که متأسفانه پس از یک سال از فاجعه خونین تروریستی تاسوکی مطرح شد امابه فال نیک گرفته شد و جوانان برومند سیستان و بلوچستان را مشتاق کرد بیش از گذشته بهفعالیت‌های رسانه‌ای خودسامان و همچنان مردمی خود عمق و تداوم و غنا بخشند. با این حال هیچ گاه از سوی مسؤولان گفته نشد که چه کسی وبا چه شیوه‌ای به افشای جنایات تروریست‌ها بپردازد. صدا و سیما یا جوانان مشتاق که بی‌هیچ مزد و اجرتی و بسیار متین و محکم در مقابل تهمت‌ها و دروغ‌پردازی‌های رسانه‌های معدود تروریست‌های خودفروخته موضع گرفته‌اند؟

همگان شاهد بودند که متأسفانه پس از فاجعه تروریستی تاسوکی صدا و سیما کم‌ترین گامی برای افشای چهره تروریست‌ها برنداشت. در حالی که می‌توانست از موضع اقتدار با به تصویر کشیدن شهدای مظلوم دانش آموز و دانشجو و معلم و کاسب این فاجعه به افشای نیّات عاملان این فاجعه غم‌انگیز بپردازد. البته در این زمینه باید از برخی سایت‌ها و وبلاگ‌ها و رسانه‌های مکتوب یاد کرد که در وانفسای تعطیلات عید نوروز سال 1385 اجازه ندادند این فاجعه اندوه‌بار به فراموشی سپرده شود و به وظیفه رسانه‌ای خود اقدام کردند. البته با تجربه‌ای که از فاجعه تروریستی تاسوکی به دست آمد خوشبختانه در جریان انفجار اتوبوس کارکنان سپاه پاسداران فقدان کار رسانه‌ای از سوی صدا و سیما جبران شد و چهره تروریست‌ها و جنایات‌شان اندکی برملا شد. شاید یکی از دلایل این توجه صدا و سمیا دستگیری چند عامل مزدور این فاجعه توسط مردم و به ویژه شهید سعید «مسلم کیخا» بود. به ویژه این که اعترافات این خودفروختگان و خیانت‌کاران و جانیان در صدا و سمیای محلی نیز به همراه فیلم‌هایی که خود از صحنه جنایات خود گرفته بودند تکمیل گردید.

از نکات جالب فیلترینگ وبلاگ نگاهی نو به فردا، هم‌زمانی آن با فیلترینگ وبلاگ حامی تروریست‌ها با نام دلاور، و به واقع نادلاور، است. اگر نگوییم فیلترینگ هم‌زمان این دو وبلاگ - که یکی ارزشی و دیگری ضد ارزشی است - از کج‌سلیقگی دست‌اندرکاران دستگاه فیلترینگ حکایت می‌کند، لابد فیلترینگ وبلاگ ارزشی «نگاهی نو به فردا» به خاطر رنجیده خاطر نشدن تروریست‌ها صورت گرفته است!

به هر حال فیلترینگ و با دشواری مواجه ساختن حیات برخی سایت‌ها و وبلاگ‌های ارزشی نظیر بازتاب، انتخاب، نگاهی نو به فردا و ... به نفع کیست؟

روشن نیست در شرایطی که جوانان برومند این مرز و بوم همت خویش را صرف مقابله رسانه‌ای با برخی جریانات جاهل و متعصب و تروریست کرده‌اند چرا باید فعالیت آنها را با دشواری مواجه ساخت؟

خوب است اصحاب فیلترینگ به مردم عزیز پاسخ دهند که چرا و چگونه این گونه با اشتیاق و همت جوانان به ناصواب برخورد می‌شود. به جرأت می‌توان گفت در این گونه سایت‌ها و وبلاگ‌ها هیچ نکته خلاف مصالح نظام جمهوری اسلامی ایران منتشر نمی‌شود. اگرچه از برخی سیاست‌ها و اقدام‌ها انتقاد می‌شود که آن را نیز مطابق آموزه‌های دینی می‌بایست هدیه تلقی کرد.

فیلترینگ در کشور ما هنوز نیازمند دست‌یابی به بلوغ بیشتری است تا بتواند با تأمل و نأنی و البته درایت کافی اقدام به فیلتر نماید تا از تشتت فعلی کاسته شود.

امید می‌برم فیلترینگ وبلاگ نگاهی نو به فردا خطا و یا حداقل شوخی‌ای بیش نباشد و هر چه زودتر رفع فیلتر گردد.

شریف لک‌زایی

/ 0 نظر / 4 بازدید