اولین همایش گرامی داشت شهدای روحانی فاجعه تاسوکی

حجت الاسلام و المسلمین صادق گل زاده مدیر کل روابط عمومی و امور بین الملل دفتر تبلیغات اسلامی با ارائه گزارشی از یادواره های شهدای روحانیت اظهار داشت: در طول تاریخ اسلام همواره فرهنگ رشادت، شجاعت و شهادت سبب حرکت رو به آینده بوده و تحولات مهمی را در راه دین به وجود آورده است.
وی ادامه داد: روحانیت همیشه بیش از سایرین در راه دین از خود جانفشانی نموده اند و در یک نگاه به تاریخ انقلاب و جنگی تحمیلی حرکت های روحانیت از یک درخشندگی فوق العاده ای برخوردار بوده است.
وی گفت: روحانیت در طول دوران جنگ تحمیلی بیش از سه هزار هفتصد شهید تقدیم انقلاب نموده و همواره برای تضمین راه انقلاب و اسلام آماده اهدای خون خود است.
گل زاده با اشاره به تشکیل اداره امور شهدا و ایثارگران روحانیت در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ادامه داد: این اداره در پی تبیین یاد و نام و راه شهدای روحانی و تلاش آنها در عرصه فرهنگ سازی شهادت و پیش تازی خود در این عرصه بوده است.
وی گفت: برگزاری یادواره های شهدای روحانیت با هدف آشنایی مردم با شهدای روحانیت در بسیاری از نقاط کشور برگزارشده است.
در ادمه همایش رضا لک زایی یکی از گروگان های این حادثه که 150 روز دراسارت بود به بیان وقوع چگونگی حادثه و ایام اسارت خود پرداخت.
حجت الاسلام و المسلمین فلاحیان عضو مجلس خبرگان رهبری نیز گفت: تحولات جهانی در شرایط کنونی براساس مولفه های قدرت چرخش هایی داشته است به گونه ای که اروپا در تلاش است منافع اقتصادی خود را بدون وابستگی به آمریکا گسترش دهد.
وی ادامه داد: چین نیز با جمعیت بیش از یک میلیاردی خود در بازارهای اقتصادی دنیا امروز جای خود را باز کرده و در صادرات خود با آمریکا در یک رقابت جدی است و آمریکا نیز برای غلبه بر این وضعیت در پی تجزیه چین است.
وزیر اسبق اطلاعات با طرح این سوال که سه محور پکن ، دهل نو و مسکو می توانند یک رقیب جدی برای آمریکا باشند. افزود: روسیه نیز امروز در حال افزایش قدرت اقتصادی خود در برابر آمریکاست.
وی وضعیت خاورمیانه در جهان کنونی را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: آمریکا دراین منطقه در تلاش است تا حکومت های طرفدار خود  و به ظاهر دموکرات را مورد حمایت قرار دهد که این سیاست را هم در آسیای میانه دنبال می کند.
وی گفت: پس از حوادث لبنان، استراتژی آمریکا از خاورمیانه بزرگ به خاورمیانه جدید تغییر پیدا کرد زیرا نگران بودند گسترش دموکراسی در منطقه خاورمیانه سبب به روی کارآمدن نیروهای اسلام گرا و مخالف حضور آمریکا  شود.
فلاحیان تصریح کرد: در خاورمیانه جدید مهم آن است که کشورهای منطقه فارغ از هر نوع حکومتی که دارند اسرائیل را به رسمیت بشناسند و یا بر علیه اسرائیل فعالیت نکنند.
وی ادامه داد: آمریکا با طرح شعار مبارزه با تروریسم در پی حذف حزب اله در لبنان و حماس در فلسطین است که با ناکامی این طرح و شکست اسرائیل در برابر حزب اله در این گام این طرح را متوقف نمود.
وی مهار ایران، جمله نظامی و نابود کردن و سازش را از جمله تئوریهای مطرح از سوی غرب در رابطه با ایران پس ازپیروزی انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: تجزیه و تضعیف، غیر دینی نمودن و هماهنگ نمودن باسیاست های آمریکا مهم ترین نوع رفتارهای غرب بر علیه ایران به خصوص پس از فروپاشی شوروی بوده اند.
فلاحیان افزود: ایران نیز با بهره گیری از رهنمودهای امام(ره) همواره در پی ایجاد قدرت منطقه ای خود براساس دفاع از مستضعفین جهان، وحدت اسلامی و تجدید حیات دینی، مبارزه با استکبار جهانی و ایجاد قسط و عدل اسلامی بوده است.
عضو مجلس خبرگان رهبری خاطر نشان کرد: امروز در صحنه بین المللی ایران را به عنوان یک کشور دارای نفوذ و محور ثبات می شناسند.
وی گفت: ظهور طالبان در پاکستان و افغانستان به دلیل آنکه سبب ایجاد یک دشمنی مذهبی در کنار ایران شده بود خطرناک محسوب می شد و حرکت های پان عربیسم از سوی برخی کشورهای عربی شرایط نامناسبی را برای کشور ایجاد کرده بود.
وی ادامه داد: علی رغم اینکه طالبان از سوی خود آمریکا ایجاد شده بود، حضور آمریکاییها با از بین بردن آنها سبب از بین بردن دشمن خطرناک ایران شدند.
وزیر اسبق اطلاعات بابیان اینکه آمریکائیها تاکید دارند که نباید دولت های طرفدار ایران در عراق و افغانستان روی کار بیایند افزود: آمریکا همواره بر روی کار آمدن نیروهای خود در منطقه تلاش زائد الوصفی نشان داده است.
وی تصریح کرد: با پیروزی شیعیان در عراق استراتژی امریکا دچار یک تغییر اساسی شد و درصدد برآمدند تا عده ای از افراد تندرو و سلفی را در عراق فعال کنند و جنگ شیعه و سنی را برای عدم قدرت گیری شیعیان عراق و حضور و نفوذ کشورهای عربی در عراق به راه بیندازند که در این هدف سرویس های اطلاعاتی کشورهای منطقه نیز همکاری دارند.
فلاحیان گفت: امروز شاهد جنگ بیرحمانه ای شیعه و سنی در عراق هستیم که حتی نهادینه هم شده است.
وی گسترش وضعیت کنونی جنگ فرقه ای در عراق به منطقه را مهم ترین چالش امنیتی برای کشور دانست و افزود: البته ادامه این وضعیت برای طراحان آمریکایی آن خسارت های سنگینی نیز به همراه داشته است که آمریکائیها برای آینده دچارسردرگمی شده که یا باید قدرت ایران را بپذیرند و یا برای ایران بدیلی پیدا کرده و کشورهای دیگر منطقه مانند مصر و عربستان را در عراق فعال تر کنند.
وی رقابت های انتخاباتی بین دموکرات ها و جمهوری خواهان در آمریکا را سبب فراهم شدن شرایط خوبی برای ایران عنوان کرد و گفت: شرایط آینده شرایط احساس و خطرناکی است و آمریکائیها که هیچ برگ برنده ای در مورد ایران ندارند تلاش می کنند با افزایش تحریم های اقتصادی و اختلاف اهداف خود را دنبال کنند.
وی خاطر نشان کرد: ایران امروز از نفوذ بالایی در منطقه برخوردار است که آمریکائیها چاره ای جز تعامل ندارند.
وزیر اسبق اطلاعات ارتباط با علمای اهل سنت به شکل گسترده در گذشته و حال را مهم دانست و گفت: هر چند کوتاهی های در این زمینه بوده ولی باید روابط خود را با کشورهای منطقه یا هدف تغییر نگرش عالمان اهل سنت نسبت به شیعه گسترش دهیم.
فلاحیان تبیین تئوریک ولایت و امامت در میان تشیع با قدرت را یک وظیفه اساسی دانست و گفت: باید بدانیم تبیین این مساله نباید  سبب از بین بردن وحدت شیعه و سنی در شرایط کنونی شود.
وی وحدت بین گروه های سیاسی در داخل و گردهم آمدن در منافع ملی و وحدت بین تمامی اقوام ایران را بسیار مهم خواند و تصریح کرد: افزایش قدرت ما در محورهای ایدئولوژیک، اقتصادی، سیاسی و... نفوذ و قدرت مارا در تصمیم گیری های منطقه یبش از پیش خواهد نمود.

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین دکتر اعرابی استاد دانشگاه قم نیز در میزگرد این همایش بازگشت  به جاهلیت قبل از دوران پیامبر را مهم ترین علل اختلاف درصدر اسلام دانست و گفت: تحقیر مسلمانان غیر عرب و عقاید جاهلیت سبب ایجاد یک افتراق و اختلاف در میان مسلمانان شد
وی افزود: اگر ما بخواهیم وحدت جامعه را تحقق بخشیم باید از سیره علوی که جامعه مسلمانان را وحدت بخشید پیروی کنیم.
وی ادامه داد: امام علی(ع) با از بین بردن تبعیض میان مسلمان عرب و غیر عرب سبب شد تا ایرانیان علاقه خاصی به ائمه اطهار پیدا کند.
حجت الاسلام و المسلمین مبلغی مدیر پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی نیز گفت: تقریب مذاهب در پی تقریب اندیشه ها و دل ها به موازات یکدیگر است.
وی ادامه داد : در تقریب اندیشه ها در سه حوزه اشتراکات، نقاط افتراق و اندیشه های جدید باید فعالیت نمود به گونه ای که در مشترکات شناسایی بیشتری صورت گرفته و آنها را فعال نمود. و در حوزه اختلافات نیز باید در پی تقلیل این زمینه ها باشیم.
 
وی خاطر نشان کرد: متاسفانه در تقریب دل ها بعضاً شاهد حرکاتی هستیم که منجر به ایجاد تنش و تنفرشده و وظیفه عالمان در شرایط حساس کنوین بیداری و هوشیاری شیعه و سنی است.

/ 0 نظر / 6 بازدید