حرمت مساجد باید حفظ و تداوم داشته باشد

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

عضو هیات علمی پژوهشکده علوم و اندیشه اسلامی گفت: باید شئون مساجد به عنوان پایگاه اجتماعی مسلمانان و محل عبادت آنان حفظ و حرمت آن تداوم داشته باشد.

دکتر شریف لک‌زایی در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به جایگاه، اهمیت و نقش مساجد در میان جوامع اسلامی افزود: مساجد نقش عمده‌ای در تمدن اسلامی داشته‌اند و اساسا تمدن اسلامی برخاسته از مساجد است. بنابراین این مکان‌های مقدس اهمیت زیادی در زندگی مسلمانان دارند.

 

وی افزود: در واقع زندگی مدنی و اجتماعی ما، حول مساجد شکل گرفته و مرکز تصمیم‌گیری، تصمیم‌سازی و پایگاه اجتماعی مسلمانان از صدر اسلام تاکنون بوده است و اکنون نیز اهمیت زیادی دارد.

 

این عضو هیات علمی پژوهشکده علوم و فرهنگ اسلامی با تاکید بر این‌که «در میان همه مذاهب و فرق اسلامی، مساجد از اهمیت والایی برخوردار است» گفت: اینکه یک نفر اظهار نظری نسبت به ساحت مسجد داشته باشد خیلی قابل توجه نیست، زیرا این مکان‌های مقدس که محل عبادت مسلمانان است، جایگاه خود را در میان آنها دارد و از حرمت ویژه‌ای برخوردار است.

 

لک‌زایی ادامه داد: با توجه به نقش مساجد در آموزه‌های اسلامی و جوامع اسلامی یک حرمت و قداست خاصی در میان شیعیان و اهل سنت داراست. بنابراین افراد در همه مقام و موقعیتی باید شئونات مسجد و اهمیت این مکان مقدس که محل عبادت مسلمانان تلقی می‌شود را حفظ کنند و تلاش کنند حرمت آن تداوم داشته باشد.

/ 0 نظر / 6 بازدید