حادثه تاسوکی نیازمند بازخوانی است

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در بررسی حادثه تاسوکی گفت: عوامل اقتصادی، قومیتی، امنیتی و مذهبی در به وجود‌ آمدن این حادثه دردناک سهم بسزایی داشته‌اند.

دکتر شریف لک‌زایی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، همزمان با سالگرد حادثه تاسوکی در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری رسا گفت: در به‌وجود‌آمدن حادثه خون‌بار تاسوکی دو عامل خارجی و داخلی نقش دارند.

 عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بیان داشت: در بیان عوامل داخلی می‌توان از عوامل اقتصادی، فرهنگی، قومیتی، امنیتی و مذهبی در به وجود‌آمدن این حادثه دردناک نام برد.

 دکتر لک‌زایی در انتقاد از عملکرد نیروی انتظامی در حادثه تاسوکی ابراز داشت: در نزدیکی محل حادثه دو پاسگاه نیروی انتظامی وجود دارد که با وجود اطلاع مردم به این دو پاسگاه مبنی بر وقوع چنین حادثه‌ای به بهانه نداشتن نیرو کوتاهی کرده‌اند و نیرویی اعزام نکرده‌اند.

 وی با انتقاداز عملکرد دستگاه قصایی و امنیتی در برخورد با این قضیه تصریح کرد: با وجود گذشت سه سال از این حادثه مسببان و مقصران این حادثه دستگیر نشده‌ا‌ند.

 عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی یاد‌آور شد: نگاه نظام به سیستان‌و‌بلوچستان و استان‌های مرزی دیگر باید تغییر کند و نگاه امنیتی تنها، نمی‌تواند‌، موفق باشد.

 وی اضافه کرد: مشکلات قومیتی، فقر اقتصادی و فقر فرهنگی می‌تواند فضایی را ایجاد کند که عوامل بیگانه از آن بهره بگیرند.

 وی در تشریح عوامل خارجی در حادثه تاسوکی تأکید کرد: با توجه به استقلال سیاسی و اقتدار جمهوری اسلامی ایران، نقش استعمار آمریکا و رژیم صهیونیستی در این جریان‌ها کاملاً مشهود است.

 وی با اشاره به حوادث غزه و نا آرامی‌های سیستان و بلوچستان خاطر‌نشان کرد: در جریان مقاومت 22 روزه غزه، یک بمب‌گذاری در سیستان صورت گرفت؛ از آن سو فلسطینی‌ها را به شهادت می‌رسانند و از این سو شیعیان را، تا نقش ایران و تشیع را در حمایت از مقاومت غزه زیر سؤال ببرند و جنگ شیعه و سنی به وجود بیاورند.

 لک‌زایی در پایان از رسانه‌های عمومی خواست با بیان واقعیت‌ها و دوری از مصلحت اندیشی‌های کاذب، ارائه راهکار و انعکاس سریع گزارش از به‌وجود‌آمدن چنین حوادثی جلوگیری کنند.

 قابل ذکر است، یادبود سومین سالگرد شهدای روحانی و شهیدان مظلوم فاجعه تاسوکی با موضوع‌«وحدت اسلامی و امنیت ملی» 21 اسفند‌ماه، در سالن همایش‌های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم برگزار می‌شود.

 گفتنی است، فاجعه تروریستی تاسوکی در 25 اسفندماه، 1384 در نود کیلومتری زابل، در محلی به نام تاسوکی رخ داد که در آن 22 تن مسافر بی‌گناه، از سوی گروهکی موسوم به جندالله به فیض شهادت نائل آمدند و هفت نفر مجروح شدند و هفت نفر هم به گروگان گرفته شدند که به جز یک نفر، بقیه در مدت دویست روز آزاد شدند.

/ 0 نظر / 20 بازدید