دستگیری ریگی نشان ‌از عزم جدی ایران برای مبارزه با تروریسم

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: دستگیری ریگی توسط ایران و دستگیر نشدن بن‌لادن از سوی آمریکا نشان داد که کدام کشور در مبارزه با تروریسم جدی است.

شریف لک‌زایی امروز در گفتگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار داشت: اقدامات عبدالمالک ریگی طی چهار تا پنج سال اخیر، وی را به عنوان نماد شرارت در استان سیستان و بلوچستان معرفی کرده بود که با دستگیری وی این نماد شرارت شکسته شد.

وی افزود: دستگیری رهبر گروه تروریستی جندالله به معنای بازگشت آرامش و امنیت به این استان بوده و زندگی مسالمت‌آمیز اقوام و طوایف مختلف فارس، بلوچ، اهل تسنن و تشیع را در کنار یکدیگر بدون تفرقه افکنی‌های شرورانه در پی دارد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان اینکه معیشت مردم محروم منطقه سیستان و بلوچستان از طریق مرز است، تصریح کرد: اقدامات ریگی معیشت مردم را در طول این مدت دچار مشکل کرده بنا بر این همه مردم خواهان دستگیری وی بوده و از این مسئله بسیار شاد شدند.

وی احتمال اقدام تلافی‌جویانه توسط گروه جندالله را دور از انتظار ندانست و گفت: نیروهای امنیتی و اطلاعاتی باید هشیار باشند، هر چند که با دستگیری افراد نزدیک به وی، تا این گروه بخواهد تجدید قوا کرده و فرد دیگری را جایگزین عبدالمالک کند زمان زیادی طول می‌کشد.

لک‌زایی افزود: با توجه به تاثیر اقدامات ریگی در نامطلوب شدن وضعیت معیشتی مردم، این منطقه دیگر اقتضای پرورش نیروهایی چون ریگی را ندارد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی بسترهای لازم برای پیدایش گروهک‌های این چنینی را فقر فرهنگی، آموزه‌ها و تعصبات خاص، فقر اقتصادی و بی‌توجهی به منابع و امکانات موجود در استان دانست و بیان داشت: داشتن بیش از 400 کیلومتر مرز مشترک با ایالت بلوچستان، پاکستان و ارتباط گیری سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای معاند جمهوری اسلامی با این گروهک‌ها، زمینه اقدامات شرورانه و تروریستی را در این استان افزایش می‌دهد.

وی گفت: اگر چه عامل اصلی در حوادث تروریستی استان سیستان و بلوچستان، شیطنت سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای معاند با جمهوری اسلامی ایران است، اما دولت باید با زمینه سازی و ایجاد بسترهای لازم برای توسعه متعالی استان مانند احداث راه آهن و اتصالات ریلی از چابهار به شمال و مرکز، تقویت کشاورزی منطقه به عنوان هند دوم، استفاده از ظرفیت معادن، دریای عمان و شیلات بهانه را برای چنین اقدامات شرورانه‌ای از بین ببرد.

لک‌زایی خاطرنشان کرد: این از عجایب روزگار است که کشورهایی که دم از مبارزه با تروریسم می‌زنند و به این بهانه خاک کشورهای دیگر را تصرف می‌کنند، بیشترین حمایت را از تروریست‌ها انجام می‌دهند.

وی اضافه کرد: دستگیری ریگی توسط ایران و دستگیر نشدن بن‌لادن از سوی آمریکا با آن همه لشکرکشی به منطقه و پایگاه‌های نظامی نشان داد کدام کشور در مبارزه با تروریسم جدی است و همچنین ثابت کرد اقدامات این چنینی کمک به مردم بلوچ نیست، بلکه کاملا در خدمت کشورهای معاند با نظام ایران است.

شریف لک‌زایی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برادر زاده و شوهر خواهر خود را در حادثه تاسوکی از دست داده و برادر وی نیز به مدت پنج ماه توسط گروه ریگی به عنوان گروگان گرفته شده بود.

/ 0 نظر / 5 بازدید