در حاشیه یک همایش

روز چهارشنبه برای ارائه مقاله‌ام در همایش انقلاب اسلامی، مسائل و نظام سیاسی حضور یافتم. از چند و چون اجرا و محتوای مقالات و سخنرانی‌ها و توصیه نگارنده به عدم ارائه برخی مباحث به دلایلی سخنی به میان نمی‌آورم. من تنها چند ساعت از بعد از ظهر روز نخست را در این همایش حضور داشتم و آن هم بیشتر به سبب سخنرانی و دیدار برخی از دوستان ارجمند قدیمی و نیز گفت‌وگوی یکی از مجلات با نگارنده. در همان فرصتی که در جلسه بودم یکی از حضار در انتقاد از مباحث طرح شده برخی سخنرانان نکته قابل تأملی را طرح کرد و آن اینکه چه زمانی تئوری‌های مورد بحث در این گونه همایش‌ها به اجرا در خواهد آمد؟

به نظر می‌رسد نباید منتشر نشست تا نهادی و گروهی یا سازمانی به اجرای تئوری‌های مطرح در حوزه علوم انسانی مبادرت ورزد. (در برخی مواقع اگر متولی نداشته باشد بهتر است.) اگر چه این مسأله می‌تواند مطلوب و آرمانی باشد اما نگارنده بر این باور است که هر شخصی در هر جایی می‌تواند در به اجرا درآوردن آموزه‌های اصیل دینی و انسانی که در انقلاب اسلامی هم مطرح و مورد تأکید قرار گرفته است مساعدت نماید. برای مثال آزادی و عدالت هنگامی تحقق می‌یابد که همه به لوازم آزادی و عدالت پای‌بند باشند و در هر جا که حضور دارند آن را به اجرا درآورند.

نباید منتظر ماند تا متولی خاصی بیابد و آنگاه یک آموزه تحقق یابد. همه می‌توانند به طور خود خواسته و خودجوش به نهادینه شدن آموزه‌هایی مانند آزادی و عدالت و فضیلت و معنویت و عقلانیت مدد رسانند. از قضا نهادینه شدن آزادی و سایر ارزش‌ها در صورتی میسور خواهد شد که از درون جامعه پدید آید و به لایه‌های بالایی سرایت نماید. نمی‌توان برخی مفاهیم فاخر و برجسته در فلسفه سیاسی را به جامعه تحمیل کرد. این مفاهیم و ارزش‌ها می‌بایست به طور طبیعی با پذیرش افراد و کاربست آن در روابط اجتماعی در جامعه و در مناسبات میان فرد و دولت نهادینه شود. در غیر این صورت نمی‌توان توقع تحقق آنها را داشت.

/ 0 نظر / 3 بازدید