قبول داریم که در وقوع حادثه تاسوکی تعلل شده است

نماینده تبریز پس از پاسخ وزیر کشور اعلام کرد: وقوع حادثه تاسوکی با این توضیحات وزیر کشور قانع‌‏کننده نیست اما چون وی تاکید کرده که تعلل صورت گرفته و در این استان اقدامات تامینی لازم انجام خواهد شد، از این پاسخ وزیر کشور اعلام رضایت می‌‏کنم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی" ایلنا" مصطفی پورمحمدی برای پاسخ به سوال اکبر اعلمی نماینده تبریز در مورد علت کوتاهی و ناتوانی مسوولان سیاسی، امنیتی و انتظامی در پیش‌‏بینی، پیشگیری و واکنش به موقع در حادثه تاسوکی اسفندماه سال گذشته در نشست علنی روز سه شنبه مجلس حضور یافت.
اعلمی با طرح سوال خود گفت: وزارت کشور برای شناسایی و برخورد قانونی با اشرار چه اقداماتی را انجام داده است، نتایج مذاکرات با مقامات پاکستانی برای مقابله با این گروهک و اشرار چه بوده است؟
وی یادآور شد با وجود دستگاههای عریض و طویل امنیتی سیاسی و انتظامی در کشور یک گروه تروریستی که متوسط سن آنها بین 23 تا 25 سال است، در 95 کیلومتری شهر زابل به مدت 90 دقیقه این منطقه را به کنترل خود درآوردند و 22 نفر از شهروندان غیرنظامی را به فجیع‌‏ترین وضع قتل وعام و 7 نفر را به گروگان گرفتند.
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: پس از خلق این حادثه تلخ اعضای این گروهک حدود 8 ساعت در خاک ایران بوده و بعد به یکی از کشورهای همسایه متواری شدند.
اعلمی به طرح این سوال از محسنی اژه‌‏ای، وزیر اطلاعات اشاره کرد و گفت: وزیر اطلاعات اعلام کرد وقوع حادثه تاسوکی قبلا پیش‌‏بینی شده بود و گزارشی به مسوولان استان ارایه شده بود.
وی همچنین به وقوع این حادثه در 5 کیلومتری پاسگاه تاسوکی تاکید کرد.
اعلمی همچنین در مورد علت برگزار نشدن شورای تامین استان و شهرستان در 25 اسفندماه سال گذشته پس وقوع این حادثه سوال کرد.
وزیر کشور نیز پاسخ داد: شرق کشور به دلایل متعدد از گذشته با ناامنی‌‏های فراوانی مواجه بوده است.
پورمحمدی به حضور گروههای اشرار در آن‌‏سوی مرزها اشاره کرد و افزود: دولت‌‏های این کشورها قدرت کنترل را به ویژه با گروه‌‏های مافیایی و اشرار ندارند.
وی همچنین به سیر مهاجرت افغانی‌‏ها به ایران در سه دهه گذشته تاکید کرد که شرایط سختی را به کشور به ویژه به سه استان شرقی کشور تحمیل کرده است.
رییس شورای امنیت کشور ادامه داد: افزایش تولید موادمخدر نیز از دیگر مشکلات در شرق کشور است، مافیای حمل و توزیع مواد مخدر شرایط ضد امنیتی سختی را به شرق کشور تحمیل می‌‏کند.
وی یادآور شد: در شرق کشور حوادث رقت بار بسیاری داشته‌‏ایم که آمار آن موجود است.
وزیر کشور تاکید کرد: از چند سال گذشته دشمنان به شدت به افزایش خود افزوده‌‏اند و گروههای تروریستی را در شرق و جنوب و غرب کشور گمارده‌‏اند.
پورمحمدی یادآور شد: گروه تاسوکی نیز قبل از سال 84 , 11 عملیات دیگر داشته است.
وی به تشریح اقدامات انجام شده علیه این گروه تروریستی پرداخت و گفت: در جلسات متعددی احتمال وقوع این حادثه پیش‌‏بینی شد اما متاسفانه به دلیل عدم کنترل بر مرزها و حضور نیروی شرور در استان سیستان و بلوچستان موجب شد حادثه تاسوکی و حادثه بم و حوادث اخیر با چند صحنه دلخراش و نگران کننده روبرو شویم. منطقه‌‏ای که عملیات انجام شده در 14 کیلومتری مرز است که تمام سیر ماده صفر مرزی تپه‌‏های ماسه‌‏ای وجود دارد که نیروهای انتظامی به هیچ وجه امکان عبور نداشته‌‏اند.
وزیر کشور به نبود اعتبارات تاکید کرد و گفت: به دلیل کمبود نیرو این جاده‌‏ها ترمیم نشده است و نیروهای اشرار در حادثه تاسوکی طی دو ساعت توانسته‌‏اند با گروهک‌‏ها از مرز خارج شوند.
پورمحمدی یکی از اهداف اصلی دولت نهم را ایجاد امنیت به ویژه در مرزهای شرق کشور ذکر کرد.
وی ادامه داد: برای کنترل مرزها بیش از 40 تا 50 میلیارد تومان عملیات کنترل اسناد مرزی انجام شده است. برای مقابله با گروه تروریستی در شرق کشور اعضای اصلی آنها دستگیر شدند که 17 نفر از آنها اعدام و یا در درگیری کشته شدند.
رییس شورای امنیت کشور همچنین به شناسایی و تخریب خانه‌‏های تیمی گروه اشرار تاسوکی در سیستان و بلوچستان تاکید کرد.
وی یادآور شد: منطقه تاسوکی اکنون به منطقه‌‏ای 700 هکتاری منطقه سبز تبدیل شده است، این منطقه به قطب کشاورزی تبدیل می شود.
وی همچینن به تقویت پاسگاههای نیروی انتظامی در مرزهای شرق کشور اشاره کرد و گفت: البته کنترل مرزها کار شش ماه و یک سال نیست، زمان طولانی می‌‏طلبد. افزایش اعتبار انسداد مرزها به 115 میلیارد ریال گام موثری در کنترل مرزهاست.
وی یادآور شد: طی سال گذشته بیش از 320 جلسه شورای تامین در استان سیستان و بلوچستان و شهرستانها برگزار شد که خوشبختانه 30 درصد جرایم ضد امنیتی در این استان کاهش یافت.
پورمحمدی تاکید کرد: وزارت کشور قبول دارد که در وقوع حادثه تاسوکی در جاهایی تعلل شده است، در این حادثه مسوولان پاسگاه نزدیک به وقوع این حادثه تعلل داشته‌‏اند، به دادگاه معرفی شده‌‏اند و چند نفر محکوم و چند نفر شرور در حال محاکمه هستند و برخورد لازم انجام شده است.
وزیر کشور تصریح کرد: در حد ظرفیت نیروهای انتظامی در این استان افزایش یافته است. مجموع عملیات انجام شده در استان شرقی کشور نوید بخش آینده‌‏ای روشن و امن در این استانهاست و شاهد آن رشد سرمایه گذاری در این استانهاست.
اعلمی، نماینده تبریز نیز در ادامه سوال خود در بخش دوم طرح سوال خود گفت: وزیر کشور پاسخ به سوال من نداد، چرا برغم گزارش ها و هشدارها از سوی مسوولان امنیتی به استاندار، پاسگاه نیروی انتظامی در حادثه تاسوکی نمتوانسته اقدامات تامینی و امنیتی در محور اصلاحی زاهدان زابل انجام دهد؟
وی افزود: بعد از 90 دقیقه از اقدامات تروریستی چرا مسوولان امنیتی و انتظامی کوتاهی کردند و تروریست‌‏ها موفق شدند 2 ساعت بعد از وقوع حادثه تاسوکی از مرزها خارج شوند. آیا ناهمواری در منطقه و مشکلات از نظر حکومتی می‌‏تواند توجیه کننده مسوولان باشد. بارها شاهد بودیم که در شهر زاهدان حوادث ناگوار دیگری از جمله حمله به اتوبوس پاسداران، بمب گذاری مقابل استانداری، وقوع حادثه رخ می‌‏دهد و تا امروز کوچک‌‏ترین واکنشی از سوی مسوولان این استان مشاهده نشده است. نیروهای انتظامی و امنیتی نیروهای متعددی را در این استان در اختیار دارند و باید این نیروها در فعالیت‌‏های ذاتی آنها استفاده کنیم.
نماینده تبریز در مجلس‌‏هفتم تاکید کرد: بررسی‌‏ها نشان می‌‏دهد جنایتکاران تاسوکی عملیات دارزین را انجام داده‌‏اند.
اعلمی سوال کرد: تا به امروز وزارت کشور چه اقداماتی انجام داده است؟ آیا آنها تارومار شده‌‏اند؟ گفته می‌‏شود بعد از وقوع این حوادث تروریستی در استان سیستان و بلوچستان یک نفر نیز رغبت سرمایه‌‏گذاری در این استان ندارد.
پورمحمدی نیز در پاتسخ به این اظهارات اعلمی گفت: دوست دارم چند نماینده مجلس از این استان بازدید کنند، بنده هرچه بگویم، پاسخ این نماینده نخواهد بود.
وی افزود: دوران یک سال گذشته وضعیت امنیتی سیستان و بلوچستان دوران پرافتخاری است.
وزیر کشور همچنین در مورد انفجارهای مجدد در این استان گفت: آیا به همین سادگی است که ما بگوییم و امنیت کشور کنترل شود؟ در دو سال گذشته ما شاهد کاهش بودجه امنیتی کشور بوده‌‏ایم، به جز امسال که در قانون بودجه اعتبار انسداد مرزها افزایش یافته است.
رییس شورای امنیت کشور تاکید کرد: تامین اجتماعی خواسته تمامی مردم است، در تبریز نیز ناامنی اجتماعی وجود دارد، ما نباید دست روی دست بگذاریم. وزارت کشور تمامی تلاش خود را برای تامین امنیت کشور به کار گرفته است و انشاءالله آمار بهتر و شادتری به مجلس ارایه می شود.
اعلمی نیز پس از پاسخ وزیر کشور اعلام کرد: وقوع حادثه تاسوکی با این توضیحات وزیر کشور قانع‌‏کننده نیست اما چون وی تاکید کرده که تعلل صورت گرفته و در این استان اقدامات تامینی لازم انجام خواهد شد، از این پاسخ وزیر کشور اعلام رضایت می‌‏کنم .

/ 0 نظر / 31 بازدید